Informacje

30.10.2012 12:17 nie podpiszą umowy jesienią

Przebudowa mostu Grota najwcześniej wiosną

SERWISY:

Umowa z firmą, która przebuduje most Grota-Roweckiego miała być podpisana jeszcze jesienią, ale nic z tego nie wyjdzie. Sam proces wyboru wykonawcy robót przesuwa się o 3 miesiące. A prace mają zacząć się najwcześniej wiosną przyszłego roku.

"W ciągu miesiąca zostanie ogłoszony wynik ponownej prekwalifakcji. Procedura wyboru wykonawców, w związku z wyrokiem sądu okręgowego, przedłuży się o około 3 miesiące. Podpisanie umowy planujemy na kwiecień 2013 roku, a zakończenie budowy po 27 miesiącach" - czytamy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dwa odwołania

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, to, że nie uda się dotrzymać jesiennego terminu wyboru wykonawcy prac. Na początku stycznia br. do boju o przebudowę mostu stanęły 22 firmy. Do kolejnej tury zakwalifikowało się 20. Miały złożyć oferty cenowe 20 sierpnia, ale tak się nie stało, bo złożono odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

"Krajowa Izba Odwoławcza, wyrokiem z 6 czerwca 2012 roku potwierdziła w całości zasadność wykluczenia przez GDDKiA dwóch firm: NDI oraz Alpinie Bau z postępowania na Most Grota. GDDKIA wykluczając dwóch wykonawców: NDI i Alpine Bau z postępowania na Most Grota w Warszawie, postąpiła zgodnie z literalnym zapisem artykułu 24.1.1.a Prawa Zamówień Publicznych, który zobowiązuje Zamawiającego do wykluczenia nierzetelnego wykonawcy z przetargu, jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat odstąpił on od umowy z wykonawcą z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność" – czytamy na stronie drogowców.

Stracą pieniądze z UE?

Ponowne rozpatrzenie wniosków nakazał jednak GDDKiA sąd, który wskazał, że niesolidność wykonawcy nie jest tożsama z brakiem jego profesjonalizmu zawodowego. Czy podpisaniem, zgodnie z najnowszym planem, umowy w kwietniu nie oznacza, że urzędnicy stracą gigantyczne dofinansowanie z UE? Na przebudowę urzędnicy chcą przeznaczyć blisko miliard złotych. Maksymalnie do 85 proc. z tego to dofinansowanie z UE.

- Jeśli postępowanie przetargowe przebiegnie bez zakłóceń, realizacja kontraktu do końca 2015 roku nie jest zagrożona. To termin, do kiedy musi być wykorzystane dofinansowanie z UE - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka mazowieckiego oddziału GDDKiA.

Według założeń inwestycji, przeprawa ma zostać poszerzona do pięciu pasów ruchu w obu kierunkach (dwa dla drogi S8 i trzy dla ruchu lokalnego). Przetarg dotyczy także przebudowy Trasy AK od ul. Modlińskiej do Powązkowskiej. Ten odcinek ma mieć po trzy pasy w każdym kierunku. W tym rejonie mają powstać ekrany akustyczne, a także nowe chodniki oraz ścieżki rowerowe.

Na czas przebudowy mostu Grota-Roweckiego drogowcy muszą postawić tymczasową przeprawę przez Wisłę. Taki warunek postawił urząd miasta, aby kierowcy jak najmniej odczuwali skutki robót.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fiut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2012 18:58 ~fiut

  Wygląda to tak pięknie, a skończy się jak zawsze - termin nie dotrzymany, pieniądze unijne zniknęły, winnych nie ma, nagrody i premie wypłacone.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 10:18 ~warszawiak

  zw1~zw1

  A kiedy skończą remont mostu Toruńskiego?

  to jest pytanie do władz Torunia...

  w Warszawie nie ma takiego mostu...

 • Snow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2012 13:53 ~Snow

  melek18~melek18

  może teraz warto by się było zastanowić nad zmianą organizacji ruchu na grota... od strony marek mamy pięć pasów zachodzących się w dwa... a od strony modlińskiej gdzie wjeżdża zdecydowanie mniej samochodów bo większość wybiera most północny z dwóch pasów na moście mają dwa ... to jest jakaś paranoja może jakiś dziennikarz z TVN Warszawa spróbuje się dowiedzieć kto jest odpowiedzialny za tak genialną organizacje ruchu


  Tak dla ścisłości to 1 pas jest od modlińskiej a 2-gi od jagiellońskiej

 • melek18

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2012 11:06 ~melek18

  może teraz warto by się było zastanowić nad zmianą organizacji ruchu na grota... od strony marek mamy pięć pasów zachodzących się w dwa... a od strony modlińskiej gdzie wjeżdża zdecydowanie mniej samochodów bo większość wybiera most północny z dwóch pasów na moście mają dwa ... to jest jakaś paranoja może jakiś dziennikarz z TVN Warszawa spróbuje się dowiedzieć kto jest odpowiedzialny za tak genialną organizacje ruchu

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2012 07:34 ~wars

  amatorzy z GDDKiA znowu się nie popisali. Ministrze Nowak pora wywalić Dyrektora, jak Pani Mucha

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2012 06:39 ~Darek

  "- Jeśli postępowanie przetargowe przebiegnie bez zakłóceń, realizacja kontraktu do końca 2015 roku nie jest zagrożona."
  A ja myślę, że ten termin jest bardzo mocno zagrożony, obserwując inwestycje które są realizowane obecnie - m.in. przebudowa trasy od Marek do Modlińskiej.

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2012 23:13 ~kierowca

  Tylko żeby o Fotoradarach nie zapomnieli!!!!

  Zamontować oczywiscie

 • STi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2012 22:31 ~STi

  wakacje są najlepszym czasem na zamykanie takich przepraw...

 • robek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2012 21:46 ~robek

  Haha. Nieudolna wladza.

 • też z Bródna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2012 21:31 ~też z Bródna

  ktoś z bródna~ktoś z bródna

  Jeżeli remont mostu odsuwa się to najwyższy czas, aby zmienić organizację ruchu na wylocie z Trasy Toruńskiej na most, gdzie dziś niepotrzebnie powstają dramatyczne korki, na następujący: dwa pasy z jezdni głównej TT, jeden z jezdni zbiorczej i jeden na łącznicy z Modlińskiej (obecnie słabiej obciążonej niż kiedyś, gdy nie było Mostu Północnego)


  Nistety tę decyzję może podjąć nasz kochany inż Galas, ale jemu kalafiorem to wisi, bo on mieszka w innym rejonie miasta

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »