Informacje

17.01.2016 15:10 "Marsz Entów"

Przebrani za drzewa protestowali przeciwko wycince w Białowieży

SERWISY:


Co najmniej kilkaset osób protestowało w niedzielę w Warszawie w obronie Puszczy Białowieskiej. Uczestnicy
"Marszu Entów" uważają, że puszcza jest zagrożona wycinką, którą trzeba zatrzymać.

Jak informował Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, o godz. 12 ponad 500 osób zebrało się na Agrykoli przy wejściu do Łazienek. Niektórzy byli przebrani za drzewa. Przynieśli transparenty: "Naszej puszczy nie oddamy", "Jeszcze puszcza nie zginęła", "Wycinać puszczę to jak burzyć Wawel". Uczestnicy marszu wykonali taniec, były również śpiewy i przemówienia.

Pochód przeszedł trasą: ul. Agrykoli - Plac na Rozdrożu - Aleje Ujazdowskie - Kancelaria Premiera. Ok. godz. 13 na ok. 20 minut zablokował Aleje Ujazdowskie.

W jego organizację była zaangażowana m. in. Partia Zieloni, a wśród uczestników można było zauważyć np. byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Przed Kancelarią Premiera Rady Ministrów domagali się od premier Beaty Szydło, aby cofnęła zgodę na daleko posuniętą wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

Byli też zwolennicy wycinki

Wcześniej odbyła się kontrmanifestacja, której uczestnicy apelowali o usunięcie drzew zaatakowanych przez kornika drukarza. Wyruszyła z ulicy Czerskiej po godz. 10 i przeszła ul. Gagarina i Belwederską przed KPRM. Zarząd Transportu Miejskiego ostrzegał, że możliwe będą czasowe utrudnienia na trasie, jednak marsz przeszedł chodnikami, nie blokował ruchu ulicznego. Zakończył się o godz. 13.

Jego organizatorem był samorząd powiatu hajnowskiego i "Santa" Stowarzyszenie Obrony Puszczy Białowieskiej. - Oba marsze przebiegły spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - poinformowała nas Iwona Jurkiewicz z Komendy Stołecznej Policji.


O co chodzi w tym sporze?

Jaka jest istota tego sporu? - Wszystko zaczęło się od tego, kiedy nadleśnictwa położone na terenie Puszczy Białowieskiej zaczęły wnioskować o zwiększenie przyznanego im limitu wycinki na ich terenie, np. Nadleśnictwo Białowieża proponuje zwiększenie limitu z 64 do 317 tys. m sześciennych w ciągu 10 lat. Dlaczego? Bo zdaniem leśników kornik niszczy drzewostany znajdujące się na terenie Puszczy Białowieskiej. Jest tak pazerny, że niszczy drzewo po drzewie i tylko wycięcie chorych drzew i wywiezienie spowoduje, że kornik zniknie, a puszcza pozostanie w idealnym stanie - tłumaczyła reporterka TVN 24 Anna Borkowska-Minko.

- Problem polega na tym, że zanim nadleśnictwo zacznie wycinać, musi uzyskać zgodę, a od 2012 takiej zgody nie ma. W 2012 roku minister podpisał plan urządzania lasu na 10 lat do 2021 roku i ten plan zakładał, że nadleśnictwo ma prawo do wycinku 64 m sześciennych, nic więcej. Tymczasem nadleśnictwo zrealizowało plan niemal w 90 procentach i prosi nowego ministra o możliwość 5-krotnego zwiększenia limitu - opisuje.

Takie plany skrytykowały organizacje ekologiczne. Ekolodzy przekonują, że Białowieża poradzi sobie sama ze szkodliwym owadem, tak jak radzi sobie od tysięcy lat.

 

Minister środowiska uspokaja

Do sprawy odniósł się na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko. Powiedział, że na razie decyzja o wycince nie zapadła.

- Żadnych konkretnych decyzji na razie nie ma. Ministerstwo prowadzi jedynie inwentaryzację, aby sprawdzić stan rezerwatu, drzewostanu i siedlisk na terenie Puszczy. Dopiero po jej zakończeniu będziemy mogli podjąć decyzję – zapowiedział Jan Szyszko.

Skąd w takim razie obawy protestujących ekologów? – Nie wiem, o to należy zapytać tych ludzi. Nie przyszli do nas z żadną petycją, więc ich postulaty znamy jedynie z przekazów radiowych – odpowiedział i zaapelował też, aby przystąpić do dyskusji na temat obecnego stanu Puszczy Białowieskiej i jej przyszłości.

Kiedy zakończy się inwentaryzacja? Nie wiadomo. – Teren puszczy to 62 tys. hektarów, więc może to trochę potrwać. Po zakończeniu wydamy odpowiedni komunikat – podsumował.

Film i zdjęcia zwolenników wycinki:

ło/sk//kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michał z Puszczy Bydgoskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 17:01 ~Michał z…

  Parada leśników i ich rodzin, samą swoją hałaśliwością pokazuje, że ci ludzie rozsądkiem i spokojem się nie odznaczają. Nie dla wycinki Puszczy! A pani, która relacjonowała sprawę niech nie okłamuje, że ludzcy mieszkańcy puszczy są za wycinką bo mają w tej sprawie różne stanowiska. Za są ci, którzy utrzymują się z leśnictwa, przeciw ci, którzy zarabiają na turystyce.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 10:13 ~zbych

  missyelliott~missyelliott

  PO podsłuchiwało dziennikarzy - źle
  PiS chce inwigilować wszystkich - dobrze

  HGW z PO wycięła kilka drzew z Parku Krasińskich - źle
  Minister z PiS chce wyrąbać puszczę - dobrze

  Przykłady można mnożyć w dowolnej ilości. Skończcie już z tą hipokryzją wyznawcy PiSu...


  dobre :)

  PO [rzekomo] chciało sprywatyzować lasy -źle
  PIS zwieksza 5x wycinkę w lasach - dobrze

 • sufka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 03:52 ~sufka

  Komitet Ochrony Pan, Państwowa Rada Ochrony Przyrody oraz Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego mocno skrytykowali projekt zwiększenia wycinki.
  Więc proszę nie mówić o pseudo-ekologach. A drewna mamy pod dostatkiem, bo Polska ma prawie 30% powierzchni pokryte lasami, o które nasi leśnicy "dobrze dbają". LP mają wystarczające dochody. Początkujący leśnik zarabia 7 tys zł. A ile zarabiają pracownicy parków narodowych? Połowę tego!
  Relacja jest nieuczciwa. Radzę pooglądać nagrania uczestników Marszu Entów na wydarzeniu na FB, to zobaczycie tych "500 uczestników" - gesty korowód po horyzont przez całą Agrykolę, na pewno najmniej 2000 osób było

 • missyelliott

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 00:09 ~missyelliott

  PO podsłuchiwało dziennikarzy - źle
  PiS chce inwigilować wszystkich - dobrze

  HGW z PO wycięła kilka drzew z Parku Krasińskich - źle
  Minister z PiS chce wyrąbać puszczę - dobrze

  Przykłady można mnożyć w dowolnej ilości. Skończcie już z tą hipokryzją wyznawcy PiSu...

 • dake

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2016 00:04 ~dake

  IKEA potrzebuje drzewa do produkcji.Nasz kraj jest No.1 do eksploatacji.Dalej kupujcie te kiepskie meble to Polska zostanie bez lasów.Ja swoje 4 hektary zalesione w 2001r.nigdy nie dam pod topór.Mam zapisaną klauzule (notarialnie) że oprócz wycinki pielęgnacyjnej,mój syn dopiero w wieku min.40lat będzie mógł sprzedać drzewo lub cały las.Teraz ma 11 lat ,ja 52 lata ,niech drzewa sobie spokojnie rosną.

 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 22:46 ~Polka

  Nie było nas- był las, nie będzie nas- oby był las. Przyroda rządzi się swoimi własnymi prawami prawami, myślę że korniki już nie raz były gośćmi w Puszczy i jakoś sobie ona poradziła. Więcej robali to więcej np. ptaków jedzących te robale i tak dalej. Termin "las pierwotny" nie wziął się znikąd. Nie takie "problemy" Puszcza przetrwała sama przez te wszystkie wieki. I przypominam jedyny taki las w Europie. A wycinać drzewa mamy skąd np., z naszych lasów tak naprawdę hodowlanych.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 21:23 ~Warszawiak

  Tvn z pseudo ekologia do tej pory trochę przesadzali,może teraz zmadrzeja.

 • Krajan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 21:20 ~Krajan

  Szkoda że już.Nie ma zomo.zrobiło by porządek z tymi pseudo ekologami.co niektórzy nawet nie wiedzą po ca tam,są.zapytać mieszkańców tych terenów co sądzą na temat.puszczy. A Tu przyjeżdża jakiś deb.. pomalowany i twierdzi za jest obronca.

 • Piotru70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 20:45 Piotru70


  jola~jola

  Czy to znowu odrywani od koryta?
  nick~nick

  To są wykorzenieni.

  A makulaturę to najlepiej sprowadzac z Ameryki, niech tam sobie wycinaja Amazonię.. Bo co nas ona obchodzi...

 • leśnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2016 20:44 ~leśnik

  "Nadleśnictwo Białowieża proponuje zwiększenie limitu z 64 do 317 tys. m sześciennych w ciągu 10 lat. Dlaczego?"

  Dlaczego nikt nie zada pytania:jakie były limity w poprzednich 10-cio leciach? Jeżeli były na poziomie +/- 300 tys, m sześciennych a tzw. drewna na pniu przybywało, to nie mam pytań do osób uznających się za "obrońców puszczy" w postaci pseudoekologów...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »