Informacje

14.01.2019 07:39 magazyn tvn24

Przebić warszawską bańkę.
Co łączy stolicę, Podsiadłę i Biedronia

SERWISY:

Politycy zainteresowali się wreszcie problemem, na który od dawna zwracają uwagę obdarzeni świetnym społecznym słuchem artyści. Postulat "przekłucia warszawskiej bańki" będzie jednym z ważniejszych tematów sporu politycznego.

Dla Magazynu TVN24 pisze Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego.

Temat przeniesienia urzędów centralnych poza Warszawę, który z nową siłą odżywa obecnie, nowy nie jest. Projekty dotyczące ulokowania konkretnych instytucji poza Warszawą w tej kadencji Sejmu składali też posłowie pozostałych partii parlamentarnych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Nowoczesnej. Pod koniec października jako zwolennik tej idei zadeklarował się prezydent Andrzej Duda.

Kilka tygodni temu temat zagościł jednak na stałe w mediach i dyskusjach polityków, między innymi za pośrednictwem Jarosława Gowina i Roberta Biedronia. Jak w największym uproszczeniu mogłaby wyglądać taka reforma? Łatwo można sobie wyobrazić, że na początek przenieślibyśmy z Warszawy do innych miast wojewódzkich kilkanaście instytucji centralnych takich jak Główny Urząd Statystyczny, Najwyższa Izba Kontroli, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Transportu Kolejowego czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W zamian za to stolice województw, do których przenosimy warszawskie urzędy, powinny "oddać" innym miastom regionu instytucje i urzędy wojewódzkie – w pierwszej kolejności tym ośrodkom, które przestały pełnić funkcję stolic w efekcie reformy administracyjnej z 1999 roku.

Cały proces powinien się opłacić państwu. W Warszawie brakuje od dawna państwowych budynków na siedziby urzędów, więc wiele z nich wynajmuje biura na rynku, po horrendalnych stołecznych stawkach. Tymczasem w wyludniających się miastach średniej wielkości nie brak dużo tańszych, często będących w dyspozycji samorządów i świecących pustkami budynków.

Artyści widzą pierwsi

Muzyczny bank 2018 roku rozbił Dawid Podsiadło z albumem "Małomiasteczkowy". Płyta w grudniu osiągnęła status potrójnej platyny, piosenkarza z Dąbrowy Górniczej odznaczono Paszportem Polityki, a tytułowy teledysk na YouTube obejrzano 25 milionów razy. Po sukcesie koncertów w wielkich miastach artysta ogłosił kolejną trasę – w ramach przewrotnie nazwanego "Wielkomiejskiego Tour" ma zamiar odwiedzić łącznie 50 miejscowości takich jak Suwałki, Kutno, Nysa, Chełm czy Mielec. Bilety na pierwszą pulę 31 koncertów wyprzedano w... cztery minuty. W tytułowym przeboju Podsiadło śpiewa o uniwersalnym doświadczeniu niezakorzenionych "słoików", których stolica rozczarowała: "Z małego miasta piękne sny / gromadzą się na twoich ulicach / Pamiętam, bardzo chciałem tu być / na pewno dużo bardziej niż dzisiaj".

Kończy dosadną pointą: "Trzeba stąd wyjechać bo strach / że wszystko przejdzie na moje dzieci". To historia tysięcy Polaków, którzy przyjechali do stolicy i kilku innych największych miast, licząc, że czeka tam na nich tylko sukces, szczęście i bogactwo. Spotkały ich w zamian często trudna do wytrzymania presja na sukces, fałszywe relacje i samotność w kupionych na kredyt mieszkaniach na grodzonych deweloperskich osiedlach.

>>>CZYTAJ CAŁY TEKST W MAGAZYNIE TVN24<<<

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2019 10:16 ~Piotr

  A może by tak Selm przenieść?

 • zulugula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 21:31 ~zulugula

  Dziwny trójkąt !

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 09:57 ~www

  zdziwiony~zdziwiony

  Ok, ale co z kadrami tych urzędów...???

  A od kiedy, dla tych polityków, ludzie są ważni?
  Wiesz ile na takich przenosinach można zarobić.

 • miasto prywatne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2019 09:55 ~miasto prywatne

  Realista~Realista

  Tylko po co przenosić NIK lub GUS skoro od lat maja swoje budynki i od nikogo ich nie wynajmują?

  ... by oddać znajomym deweloperom i na ich miejscu zrobić komercyjne powierzchnie biurowe lub 10m "apartamenty"

 • Realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 18:25 ~Realista

  Tylko po co przenosić NIK lub GUS skoro od lat maja swoje budynki i od nikogo ich nie wynajmują?

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 13:04 ~zdziwiony

  Ok, ale co z kadrami tych urzędów...???

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 12:22 ~Waw

  Sejm i Senat w pierwszej kolejności do pustych kopalni na Śląsku, żeby węglem pooddychali a górnicy, żeby nie musieli jeździć, żeby opony palić.

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 11:20 ~BBQ

  Hrubieszów to piękna okolica, pytanie tylko kto będzie się tam chciał przenieść a jeżeli takich osób będzie mało, to czy lokalne zasoby pracowników wystarczą? Teoretyzuje się łatwo, praktyka jest dużo trudniejsza...
  ps. Hrubieszów jest na prawdę piękny.

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 11:13 ~Piotrek

  taaak Sejm do Białej Podlaskiej Senat do Hajnówki a Prezydenta do Chełma bo to największe miasto które popiera "swoich" - całkiem dobry pomysł wtedy ludzie nie będą wiedzieli gdzie protestować przeciw władzy bo już nie w Warszawie tylko gdzieś w "terenie"- jeśli serio myślicie o rozwoju innych miast niż Warszawa to proponuje rozwijać tam INWESTYCJE by były tam MIEJSCA PRACY - przeniesienie kilku(set) urzędów niewiele zmieni poza "rozbiciem dzielnicowym" mimo doby internetu

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2019 10:13 ~Olo

  bawarka~bawarka

  A co z pracownikami?
  Wywalić i przyjąć świeżych czy przeprowadzić za miejscem pracy?
  A jeśłi kadry nie są ważne, to może i urzędu można się pozbyć?


  pytanie ile kadr jest z Warszawy, a ile z miejsc do których zamierzamy przenieść np. urzędy. Zwykła racjonalizacja w ramach kosztów. Prywatna działalność jakoś z tym nie ma problemów, i na peryferiach skończyło by się kształcenie lokalne i sru do stolicy regionu.
  A urząd nie koniecznie trzeba odwiedzać by załatwić sprawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »