Informacje

18.04.2011 13:23 KOLEJE MAZOWIECKIE

Prywatyzacja KM
odłożona o rok

Sejmik województwa odsunął prywatyzację Kolei Mazowieckich o rok. Władze województwa liczą, że pierwsze pieniądze z prywatyzacji wpłyną do budżetu pod koniec przyszłego roku. – To nierealne – twierdzą radni opozycji.

O tym, że radni sejmiku wojewódzkiego będą decydować o przyszłości spółki napisaliśmy na tvnwarszawa.pl w poniedziałek rano. Zgodnie z naszymi informacjami, władze województwa zaproponowały, by prywatyzację przesunąć o rok. Sejmik się zgodził.

- Prywatyzację będziemy przygotowywać roztropnie, w przejrzysty sposób i zgodnie z prawem – tłumaczył tuż po głosowaniu Adam Struzik, marszałek województwa.

Przetarg na analizę

Zgodnie z decyzją podjętą przez radnych, w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na analizę przedprywatyzacyjną. - Przetarg ogłosimy jeszcze w tym tygodniu – zapowiada Marek Misztalski, skarbnik województwa.

- Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to pierwsze pieniądze ze sprzedaży wpłyną na konto województwa pod koniec przyszłego roku - dodaje.

Pytanie tylko, ile będzie tych pieniędzy. Województwo miało zarobić na prywatyzacji przewoźnika nawet miliard złotych. Teraz mówi się już tylko o stu milionach. – To wartość księgowa spółki – tłumaczy Misztalski i dodaje, że dopiero po sporządzeniu analizy uda się dokładnie ustalić wartość Kolei Mazowieckich.

- Znając procedury przetargowe, to wyłonienie firmy, jeżeli nie będzie żadnych protestów, zajmie kilka miesięcy. To oznacza, że do końca tego roku na pewno nie poznamy wyceny spółki i nie będzie dokumentacji przedprywatyzacyjnej – twierdzi z kolei Grzegorz Pietruczuk, radny SLD. Zwraca jednocześnie uwagę, że nie uda się także poznać ceny spółki.

Z jego opinią nie zgadza się Adam Struzik. – Niech radni SLD zdecydują się czego chcą. Albo prywatyzacji i za to nam dokopać, albo dokopać nam za brak prywatyzacji – denerwuje się.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 11:07 ~granat

  nie wariat tylko cwaniak. po to sie kupuje taka firme zeby potem czesac dotacje a nie sluzyc podroznym. a kupuje sie nie za swoje tylko na kredyt zaciagniety na papier z ilus tam letnia umowa z mazowszem o swiadczenie uslug. i tak to bangla.

 • WE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 09:49 ~WE

  @Tak to wygląda. Kolego, co za bełkot. O jakich gruntach ty piszesz? Koleje Mazowieckie to przewoźnik, który korzysta z infrastruktury kolejowej udostępnianej przez PKP PLK. Nowy właściciel co najwyżej może sobie zbudować nowe hale do serwisowania (ale po co, skoro ma ich za dużo obecnie).

 • Tak_to_wygląda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 08:44 ~Tak_to_wygląda

  Tylko wariat kupi Koleje Mazowieckie. Taniej wyjdzie budować coś takiego od podstaw w oparciu o nowoczesne technologie. Zarząd KM popełniał takie głupie błędy w zarządzaniu, że unowocześnianie tego rozpoczynane od obecnego stanu nie ma najmniejszego sensu (dzieci potrafią lepiej zarządzać swoimi zabawkami w piaskownicy). Nie ma najmniejszego sensu kupować czegoś, co pamięta czasy marszałka Piłsudskiego. Przecież duża część tego sprzętu pójdzie na złom. To żaden interes najpierw wrzucić kupę kasy w złom, który zawiozą pociągiem do huty, a potem wydać jeszcze conajmniej drugie tyle(raczej zdecydowanie dużo więcej) pieniędzy na nowe zaplecze. Jeszcze do tego dochodzą: negocjacje z pracownikami, którzy będą utrudniać prowadzenie firmy, gdy im "tak będzie pasowało".; uregulowania prawne - każdy ruch dotyczący rozbudowy tras będzie się wiązał z niewiadomo jak długimi procedurami prawnymi i negocjacjami z właścicielami gruntów, które mogą być potrzebne. Żeby taka firma mogła normalnie funkcjonować i zarabiać na siebie bez przynoszenia strat, trzeba zmienić całą strukturę organizacyjną od góry do dołu. To znaczy, że najpierw trzeba zwolnić cały zarząd i wszystkich kierowników, nie pomijając nikogo. Potem trzeba zrobić od początku nabór na pracowników nie wykluczając przy tym nikogo z byłych pracowników. Każdy wartościowy człowiek byłby mile widziany. Ta firma ma tyle problemów wewnętrznych, że nikt jej nie kupi nawet za 1 zł brutto.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 18:56 ~Sławek

  Małe pytanie. Wartość księgowa Spółki tylko 100 mln zł?? Chyba ktoś kpi i chce za bezcen oddać drugiego w Polsce?? Tyle taboru. Tyle lokomotyw dopiero co kupionych. Tyle składów piętrowych i nowych EZT. Tyle kasy włożone w modernizację. Tyle zaplecza technicznego oddanego Spółce przez PKP za darmo w formie aportu. A sama Nazwa Koleje Mazowieckie ile jest warta. A I to wszystko warte tylko marne 100 mln zł? Granda. Czy pan Misztalski umie liczyć? Niech natychmiast poda się do dymisji. Chyba że jest w tym giszefcie jakieś drugie dno.

 • Amicus92

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 17:02 ~Amicus92

  Dlaczego znowu opóźnienie? Stan polskiej kolei jest katastrofalny. Tylko prywatyzacja ma możliwość to zmienić. Żałuję, że ta kwestia nie jest priorytetem dla władz...

 • marek.o

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 14:20 ~marek.o

  A sprzedawajcie sobie...
  Ten kraj i tak już leży i kwiczy pod siebie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »