Informacje

29.07.2013 06:20 Działa 7 dni w tygodniu

Prywatny parkomat
"kasuje" nawet w niedzielę

SERWISY:

Przy ul. Przeskok działa prywatny parking. Bez szlabanów i osoby pilnującej, za to z podobnym do miejskich parkomatem, działającym nawet w niedzielę. Są też mandaty od prywatnej firmy. - Skąd oni mają dane kierowców do wystawienia mandatów? - zastanawia się internauta.

Miasto walczy o zmiany w prawie, które pozwolą na podniesienie stawek za parkowanie w centrum i wprowadzenie opłat obowiązujących także w weekendy. Tymczasem w centrum Warszawy jest już parkomat, do którego wrzucać drobne trzeba nawet w dni wolne. Prywatny. - Zaparkowałem i poszedłem do pobliskiego burgerbaru. Nagle do ogródka wpada zawiany gość, z tych co "pilnują" samochodów za drobne i woła, że jak nie zapłacę, to będzie kara. Myślałem, że chce mi porysować samochód, ale szef kuchni potwierdził - jest prywatny parkomat i płacić trzeba nawet w niedzielę. W dodatku są też prywatne mandaty! - napisał Karol na warszawa@tvn.pl.

Chodzi o parkomat przy ul. Przeskok na skrzyżowaniu ze Zgodą. Teren od prywatnego właściciela dzierżawi firma Euro Park i to ona postawiła urządzenie. Przy wjeździe stoi też znak D18 oznaczający koniec miejskiej strefy płatnego parkowania.

Znaki z "małym druczkiem"

Zaraz za nim jednak wyrastają prywatne znaki. - Owszem, jest na nich biała litera "P" na niebieskim tle, ale całe wyglądają bardziej jak tablica reklamowa, niż jak znak drogowy. W gąszczu bilbordów i reklam można to po prostu przeoczyć - twierdzi nasz czytelnik. - Poza tym każdy wie, że w niedzielę się nie płaci. Nic też nie wskazywało na to, że wjeżdżam na prywatny teren, a obok stoją dwa miejskie parkomaty. Ktoś celowo ustawił to wszystko tak, by kasować frajerów - ocenia nasz czytelnik.

Okazuje się, że na "plecach" znaków wydrukowano całkiem obszerny regulamin parkingu. Kto go przegapi, może się zdziwić - "poprzez wjazd na teren parkingu użytkownik zawiera z Euro Park umowę o najem miejsca na warunkach określonych w niniejszym regulaminie".

- Kto tego nie przeczyta, nawet nie wie, że właśnie "zawarł umowę". Za złamanie regulaminu grozi kara 80 złotych i zatrzymanie samochodu do momenty jej uregulowania. A po 2 tygodniach dorzucają jeszcze 150 pln. Jakim prawem? I skąd mają dane kierowców? - denerwuje się nasz czytelnik.

Mają uzasadniony interes

- Posiłkujemy się ewidencją pojazdów i kierowców prowadzoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na podstawie art. 80c ust.4 ustawy o ruchu drogowym  wnioskującemu udostępniane są dane, gdy wykaże on swój uzasadniony interes - tłumaczy Jarosław Święcki, dyrektor Euro Park.

I dodaje, że zasady prowadzenia prywatnego, płatnego parkingu bazują na przepisach kodeksu cywilnego. - W przypadku, gdy opłata nie została uiszczona lub opłacony czas upłynął, właściciel parkingu może nałożyć na użytkownika pojazdu karę umowną w postaci opłaty dodatkowej za naruszenie warunków umowy najmu miejsca parkingowego - twierdzi.

Odrzuca też stwierdzenie, że oznakowanie parkingu jest mylące. - Zainstalowaliśmy tam więcej znaków informujących o zasadach parkowania, niż standardowo. Dodatkowo zainstalowaliśmy dużych rozmiarów tablicę informacyjną i sądzę, że właściwie wywiązaliśmy się z naszego zadania - mówi.

I dodaje, że w zainstalowanie tam szlabanu bardzo utrudniłoby korzystanie z parkingu i powodowałoby utrudnienia w ruchu drogowym.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zzxx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2014 09:46 ~zzxx

  Właściciel parkingu nieco przesadza z formą i wysokością opłat, ale ma prawo na prywatnym parkingu ustalić swoje zasady.

  Nie bardzo rozumiem kierowców, którzy narzekają na to, że w mieście są parkingi o różnych zasadach parkowania.. To chyba normalne? Przy złotych tarasach jest 5 czy 10 zł za godzinę, podobnie w Galerii Mokotów, Blue City też ma opłaty, ale co to ma wspólnego z parkometrami. W głowach się poprzewracało, posiadanie auta nie gwarantuje możliwości parkowania, tak samo protestowali na strefę płatnego parkowania.

  Niestety - parkowanie to usługa. Miejsca coraz mniej, aut coraz więcej. Są taksówki, co przy parkowaniu za np. 50 zł dziennie okazuje się być dobrą alternatywą!

 • Gibson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2014 16:19 ~Gibson

  a ja mam... nie zapłacę, a złodziejski prezes jak chce to może sam się pofatygować po gąga...

 • Jolanta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2013 17:10 ~Jolanta

  Nie zgadzam się z tym, żeby np pod Blue City były prywatne parkingi, kto to wymyślił niech postawi tablicę z napisem albo postawi strażnika sobie, nie stanęłabym tam albo zapłaciła, miałabym wybór a tak nic nie wiedziałam.Kto ma wiedzieć, że w całej Warszawie są różne przepisy, to jest OSZUSTWO.Wiem, że weekendy się nie płaci za parking a tu przyjeżdżam do domu patrzę jakaś kartka , dranie czy ja jestem oszustką! Zapłacę, bo wiem jak z takimi zadzierać, ale nie odpuszczę pójdę wszędzie to skandal, zażądam zwrotu z odsetkami.Nie można w tak działać, czego nas uczycie CWANIACTWA!KTO NA TO WYDAŁ POZWOLENIE, ŻEBY W JEDNYM MIEŚCIE BYŁY RÓŻNE PRZEPISY!!!

 • Richard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 20:49 ~Richard

  Teren prywatny święta rzecz!!!chcesz parkować płać, szkoda ci kasy szukaj miejsca bezpłatnego.(Typowo polskie cwaniactwo)!!!

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 10:06 ~Wojtek

  [TO JA ZAPRASZAM TEGO MĄDRALĘ OD WIELKICH TABLIC, CO TO NIBY JE WIDAĆ-WIDAĆ, ALE NIE DAJĄ DO BASZYCH GŁÓW W GĄSZCZU INNYCH BARWNYCH REKLAM,ORAZ SĄSIEDZTWA TYPOWYCH PARKOMETRÓW, ŻE TU SIE PŁACI INACZEJ... ZYCZĘ SOKOLEGO WZROKU!!!

 • kolejny nabity w opłatę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 10:02 ~kolejny…

  Najciekawsze jest to,że ktoś zamiast pobierać opłaty od kierowców parkujacych na tym terenie wypisuje tylko "opłatę dodatkową". Czyli, że pracownik jest, tylko 4,5zł za godzinę to nie 80zł ryczałtu... A gdyby ktoś twierdził,że trzeba patrzeć na znaki to serdecznie zapraszam na ten "parking", zobaczymy jak sokoli jest Twój wzrok...

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2013 08:16 ~Nikt

  Marek~Marek

  To jest typowa pułapka.
  Takie parkingi funkcjonują w innych miastach (cywilizowanych) z automatycznym szlabanem gdzie na wjeździe automat wydaje bilet parkingowy. A przed wyjazdem w automacie płacimy za rzeczywistą ilość godz. parkowania i szlaban wyjazdowy wypuszcza w momencie zapłacenia za postój. Nie musimy przewidywać ile będziemy parkowali.
  I nie musimy ani nadpłacać i ani biegać do samochodu bo kończy się okres zapłacony.
  Ale takie rozwiązanie nie daje możliwości mandatów za przekroczenie np czasu, lub przekonanie, że po 18 czy w So-Nd nie płacimy. Ale wiadomo, warszawiaki cwaniaki.  Ta. Typowa pułapka na ślepego idiote. Wielkie tablice, znaki wiszą że P płatny prywatny, parkomat jakiś taki inny...

  Trzeba być kompletnym imbecylem żeby tego nie zauważyć.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 12:51 ~Marek

  To jest typowa pułapka.
  Takie parkingi funkcjonują w innych miastach (cywilizowanych) z automatycznym szlabanem gdzie na wjeździe automat wydaje bilet parkingowy. A przed wyjazdem w automacie płacimy za rzeczywistą ilość godz. parkowania i szlaban wyjazdowy wypuszcza w momencie zapłacenia za postój. Nie musimy przewidywać ile będziemy parkowali.
  I nie musimy ani nadpłacać i ani biegać do samochodu bo kończy się okres zapłacony.
  Ale takie rozwiązanie nie daje możliwości mandatów za przekroczenie np czasu, lub przekonanie, że po 18 czy w So-Nd nie płacimy. Ale wiadomo, warszawiaki cwaniaki.


 • Ehhhhhhhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 12:39 ~Ehhhhhhhh

  emc~emc

  Zakopane. Strefa czynna 7-23 :-)

  Durny przykład. Klocki na ulicy są nielegalne. SM winna to ścigać.

 • Wwwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2013 12:09 ~Wwwww

  Robik~Robik

  Loodkowie, chyba nie rozumiecie, że teren prywatny to tak jak wase mieszkanie. Gospodarz terenu ustala zasady korzystania i tyle w temacie.


  Ale nie może się upodabniać do innej firmy w celu mylenia klienta:> UOKiK wcześniej czy później ukróci cwaniactwo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »