Informacje

20.06.2011 17:15 1 zł za dworzec

Prywatni przewoźnicy zapłacą za korzystanie z przystanków

SERWISY:

 

 

Firmy przewozowe, które dowożą do Warszawy pasażerów z okolicznych miejscowości, będą musiały płacić za korzystanie z przystanków komunikacji miejskiej. Taki obowiązek nakłada na nich nowa uchwała Rady Warszawy. Na tym zmian nie koniec, bo po 2017 roku prywatne autobusy w ogóle nie będą wpuszczane do ścisłego centrum miasta.

Przewoźnicy prywatni, którzy nie działają na zlecenie ZTM, korzystają obecnie z bardzo wielu przystanków na terenie całej Warszawy. Nie płacą jednak za ich utrzymanie. - Średni koszt utrzymania w czystości jednego przystanku na terenie Warszawy to 400 zł - pisze ZTM. - Do tego należy doliczyć 150 zł miesięcznie na konserwację i naprawę infrastruktury. W przeliczeniu na każde pojedyncze zatrzymanie autobusu (miejskiego i prywatnego) jest to średnio ok. 17 gr. - wyliczają urzędnicy.

Nie dłużej niż minutę

Zgodnie z uchwałą Rady Warszawy za każde zatrzymanie na przystanku miejskim przewoźnik prywatny będzie musiał zapłacić 5 gr. Za każde zatrzymanie na dworcu (dużej pętli) opłata będzie wynosiła 1 zł. Czas zatrzymania autobusu prywatnego przewoźnika nie będzie mógł być dłuższy niż minuta (czas zatrzymania autobusów komunikacji miejskiej to 30 sekund).

"Dzięki temu autobusy prywatne nie będą już mogły blokować przystanków komunikacji miejskiej. Modelowym przykładem takiego blokowania jest przystanek Centrum 05, znajdujący się przy hotelu Novotel przy rondzie Dmowskiego. Przewoźnicy, m.in. z Otwocka, podjeżdżając tam czekają dłuższy czas na pasażerów i sprzedają bilety. W tym czasie na przystanek nie mogą podjechać autobusy komunikacji miejskiej, które stoją blokując ruchliwe rondo." - czytamyw informacji przesłanej przez ZTM.

Do centrum nie wjadą

Zatrzymanie będzie możliwe tylko na przystanku, na który przewoźnik będzie miał podpisaną z ZTM umowę. Pełna lista przystanków udostępnianych przewoźnikom jest w załączniku do uchwały.

Na liście nie ma przystanków znajdujących się w ścisłym centrum Warszawy, czyli w obszarze ograniczonym ulicami: Towarowa – Okopowa – Słomińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Wybrzeże Kościuszkowskie – Wioślarska – Solec – al. Armii Ludowej – Wawelska – Raszyńska. Prywatni Przewoźnicy będą mogli wysadzać pasażerów na obrzeżach centrum, tam gdzie podróżni będą mogli się przesiąść do środków komunikacji szynowej – pociągów, metra czy tramwajów, którymi dojadą do centrum.

Zmiany w 2017 roku

Wielu przewoźników prywatnych ma obecnie podpisane umowy na korzystanie z przystanków w centrum Warszawy, w związku z tym ograniczenie będzie obowiązywało dopiero po wygaśnięciu tych umów, czyli najpóźniej od początku 2017 r. ZTM nie będzie jednak zawierał z nimi żadnych nowych umów na korzystanie z przystanków w centrum. 

ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MMZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 13:49 ~MMZ

  Zakaz wjazdu prywatnych samochodów (tudzież opłata) do centrum już jest w planach ratusza. Więc biorąc pod uwagę przepustowość ZTM, zacząłbym się martwić i nie gromił tak bardzo prywanych podmiejskich przewoźników.

 • MMZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 13:47 ~MMZ

  Szanowni Wielcy, Wyedukowani, Obyci, Roztropni i Dumni-Wiadomo-Z-Czego (tak, to aż ocieka ironią) Warszawiacy. Chciałbym jedynie zwrócić waszą uwagę, że pewnie 50% z was nie mieszka w stolycy dłużej niż pokolenie, więc nie wyjeżdżajcie ze swoją metropolitarnością. Człowieka na poziomie nie czyni pochodzenie.

  A poza tym to wy najbardziej będziecie płakać jak się wam zwali na pętlach kilkadziesiąt tysięcy pasażerów dziennie na głowy. Ludzi z poza Warszawy nie rzucą nagle pracy. Ale to wy będziecie z nimi jeździć tymi samymi autobusami. Więc zamiast wrzeszczeć irracjonalne hasła, lepiej zastanówcie się, czego chcecie. I tak już płacicie janosikowe, a teraz zwalą wam jeszcze na głowy ludzi z peryferii.

 • MMZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 13:40 ~MMZ

  @mihau jak już to CHAMIDŁA, erudyto warszawski

 • U15

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 10:29 ~U15

  Centrum 05 oraz inne przystanki są blokowane przez prywatne samochody,taksówki oraz przewóz osób a nie prywatne autobusy!Ale służby odpowiedzialne za porządek mają to w dupie!Pieniądze leżą na ulicy!Ale nie ma komu ich podnieść!Co do opłat za korzystanie z tych przystanków przez prywatne firmy autobusowe jestem jak najbardziej ZA!Tylko ciekawi mnie czy czy PKS MIŃSK MAZOWIECKI(który należy do firmy MOBILIS te zakazy i opłaty także będą obowiązywały)!

 • M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 10:21 ~M.

  Czy zakaz wjazdu autobusów prywatnych przewoźników jest zgodny z ustawą antymonopolową?

 • aa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 10:07 ~aa

  Jaka konserwacja przystanków? Te rozwalające się wiaty są po zabiegach konserwacyjnych? Póki nowe wyglądają OK ale z biegiem czasu obraz nędzy i rozpaczy.
  Ciekawe czy komunikacja miejska będzie w stanie przyjąć taką liczbę pasażerów?
  Krótko mówiąc trzeba wykosić konkurencję.

 • misia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 10:00 ~misia

  to rozsądny pomysł

 • jorgi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 09:57 ~jorgi

  jak prywatne linie nie wiadą do centrum to w autobusach MZA zrobi się dużo ciaśniej, a na niektórych liniach ciaśniej się już nie da ;-)

 • piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 09:34 ~piotrek

  Zamiast wprowadzać opłaty za przystanki to proponuję żeby najpierw ITD skontrolowała wszystkie autobusy i prywatne i MZA tylko wtedy może się okazać że nie ma czym po Warszawie i okolicach jeździć bo większość tych gruchotów powinna zostać wycofana z eksploatacji.

 • FAGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2011 08:52 ~FAGO

  Z całym szacunkiem dla prywatnych przewoźników ale u prywatnych chociaż dach nie przecieka jak się jedzie. A w MZA jak się jedzie w autobusie marki ikarus we wczorajszym deszczyku to praktycznie nie było gdzie stanąć żeby ci z dachu nie ciekło. To jest dopiero XXI wiek dla MZA. Wstyd i hańba żeby takie autobusy jeszcze puszczać, w ogóle to trudno to nazwać autobusami w innym kraju już by było kilka skarg a w naszym grajdole każdy robi co chce a zwłaszcza MZA razem z panią walc.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »