Informacje

09.12.2016 18:49 na AL. JEROZOLIMSKICH

Pruszków chce buspasa
do Warszawy

SERWISY:

- Buspas pomiędzy Pruszkowem a Warszawą - to sposób na rozładowanie korków, które mogą utworzyć się podczas remontu linii kolejowej 447 łączącej stolicę z Grodziskiem Mazowieckim. Pomysł utworzenia buspasa powstał w pruszkowskim ratuszu.

Zamknięcie torów nastąpi prawdopodobnie w ostatnim kwartale 2017 roku. Ale już trwają przygotowania do nowej organizacji ruchu na czas remontu. ZTM zapowiedział, że do podwarszawskich miejscowości pojadą dodatkowe autobusy. Do stolicy wjadą Alejami Jerozolimskimi, które są zazwyczaj zakorkowane.

- Musimy pomyśleć o tym, w jaki sposób zorganizowana zostanie komunikacja zastępcza na czas wyłączenia ruchu pociągów - mówi wiceprezydent Pruszkowa, Andrzej Kurzela. W związku z tym trwają spotkania władz ościennych miejscowości z przedstawicielami Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Ustalono, że uruchomione zostaną dwie nowe linie autobusowe. Jedna połączy Pruszków z Dworcem Zachodnim. Druga wyjedzie z Grodziska Mazowieckiego i zatrzyma się na  wszystkich przystankach kolejowych znajdujących się na trasie remontowanego odcinka torów.

- Autobusy będą kursować z częstotliwością około 6-7 minut. Na pewno zwiększy się też liczba samochodów wjeżdżających do Warszawy. Będziemy oczywiście zachęcać mieszkańców, aby wybrali jednak komunikację miejską - mówi Kurzela.

Większa liczba pojazdów może jeszcze bardziej zakorkować już zatłoczone Aleje Jerozolimskie. Dlatego władze Pruszkowa proponują stworzyć buspas od granic miejscowości do dzielnicy Ursus.

- Takie rozwiązanie usprawniłoby przejazd autobusom. Na czas remontu komunikacja miejska musi uzyskać jakieś wsparcie. Niestety nie da się zrobić buspasa na warszawskim odcinku Alei, tam jest zbyt dużo rozjazdów. Nie ukrywam, że takie rozwiązanie przydałoby się najbardziej - wyjaśnia zastępca prezydenta Pruszkowa.

- Na odcinku do Dworca Zachodniego Aleje Jerozolimskie prawie codziennie stoją w korku. Dlatego będziemy zalecać pasażerom, aby wysiadali na wiadukcie za ulicą Popularną i tam przesiadali się w pociągi, które jadą z Radomia do centrum stolicy - dodaje Kurzela.

Niegotowy objazd

Remont torów do Grodziska ma być podzielony na 3 etapy.

- Pierwszy zacznie się w marcu lub kwietniu 2017. Wówczas pociągi będą jeszcze jeździły do Grodziska - mówi Karol Jakubowski z PKP PLK. - We wrześniu 2017 rozpocznie się drugi etap, który potrwa rok. Wówczas nastąpi zamknięcie linii 447 dla pociągów. Ostatni etap to demontaż zabezpieczeń. W tym czasie pociągi będą już jeździły nowymi torami - dodaje Jakubowski.

Pociągi mają zniknąć z trasy Warszawa-Grodzisk 3 września 2017. Ta data zbiega się z końcem przebudowy Alei Jerozolimskich w Pruszkowie, którymi komunikacja zastępcza i samochody będą jeździć do stolicy. Prace rozpoczęły się w listopadzie i mają potrwać do końca sierpnia 2017 roku. Mogą się jednak opóźnić.

- Obawiamy się, czy wykonawca zdąży w terminie. Na szczęście ta przebudowa odbywa się etapami. Jeżeli będzie wiadomo, że remont się opóźni, to wykonamy tylko jego część. Pierwsza część to remont jezdni, druga, to remont skrzyżowania. Jeśli dowiemy się, że będą opóźnienia, to skrzyżowanie przebudujemy po zakończeniu utrudnień na kolei. Mimo wszystko liczę, że do takiej sytuacji nie dojdzie - uspokaja zastępca prezydenta Pruszkowa.

Najczęściej uczęszczana linia

Linia kolejowa numer 447 jest jedną z najważniejszych tras aglomeracji warszawskiej. Szczególnie 
w dni powszednie z trasy pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą korzystają tysiące pasażerów.

Kolejarze zapewniają, że po zakończeniu prac pasażerowie poczują wyższy komfort jazdy, a pociągi przyśpieszą z 90 do 120 km/h.

Zobacz, jak wyglądał początek prac przy remoncie Al. Jerozolimskich w Pruszkowie:

md/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WarsawStreet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2016 11:37 ~WarsawStreet

  Na 100% nie dostaniecie BUSPASA, są inne miejsca gdzie było miejsce i chęci i pieniądze a przez 7 lat mieszkańcy byli zwodzeni i nie kosztem aut osobowych!!! zablokowanie POW/AK/SIEKIERKOWSKIEJ PRZEZ ludzi z autobusów zrobiłoby swoje. Co więcej wg UM Warszawa z komunikacji korzysta 70% mieszkańców, jeśli tak to DYKTAT 30% i brak buspasów ?

 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2016 03:39 ~rety

  a nie moożna by umożliwić autobusom jazdę poboczem? może trochę by trzęsło w autobusie ale przynajmniej kierowców by nikt nie denerwował.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 09:29 ~gość

  wawa~wawa

  No chyba, że wprowadzimy opłaty za wjazd samochodów osobowych do Warszawy. No, ale...


  To może my wprowadźmy opłaty za wyjazd samochodów z Warszawy na nasze drogi? Co wtedy zrobicie? Przerzucicie się na samoloty?

  Do wszystkich geniuszy, którzy nie potrafią czytać: Przez rok NIE BĘDZIE KOLEI. SKM-ki TEŻ NIE BĘDZIE.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 20:59 ~Braciszek Tuck

  No, to teraz dopiero zacznie się prawdziwy armagedon na Jerozolimskich. Ta kluczowa dla połączenia Pruszkowa z Warszawą arteria ma tylko po dwa pasy w każdą stronę. Pojawiają się tu dwa autobusy na godzinę, reszta to samochody osobowe. Jerozolimskie od lat miały być rozbudowane do trzech pasów w każdą stronę - teraz widać, że łatwiej jest zabrać jeden pas samochodom osobowym. To brzmi jak sen wariata.

 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 20:55 ~marcin

  qwerty~qwerty

  Bardzo dobry pomysł. Jak mieszkańcy się przekonają to przesiądą się z kolei do autobusów i już nie będą chcieli wracać.
  Autobusy mogą być szybkie i wygodne, natomiast kolej co chwila ma awarie i jest droga w budowie i utrzymaniu.


  Kolejny raz potwierdza się, że najgłupsze posty piszą internauci podpisujący się "qwerty" i "nick". Kolej porusza się po trasach bezkolizyjnych, natomiast autobusy zajmują przestrzeń drogową i wcale nie są wolne od wypadków.

 • Mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 20:50 ~Mrówkołak

  Radogost~Radogost

  Bardzo dobry pomysł. Tak się walczy z korkami, a nie poszerzając jezdnię, które przyciągają kolejne samochody, powodujące jeszcze większe korki.

  Jesteś kolejnym głupkiem, który twierdzi, że im mniej szpitali, tym mniej chorych. Autobusów po zwężeniu dróg nie przybędzie, samochodów osobowych nie ubędzie. Włącz resztki komórek mózgowych do akcji, to ostatnia szansa.

 • ecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 20:42 ~ecik

  gdzie jest Ratusz w Pruszkowie??

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 19:16 ~stonka

  jacek~jacek

  Mają Kolej! po co buspas!!!!!

  Zanim dotkniesz klawiatury poczytaj artykuł, najlepiej ze zrozumieniem.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 16:12 ~wkurzony

  apropo tych zaszczutych warszawiaków.
  To może i wam też zabronić wjazdu do miast pod warszawą, ciekawe jakbyście się czuli i gdzie byście przejechali, trochę zrozumienia a nie od razu że to nie dotyczy warszawiaków, u mnie w pracy jest więcej warszawiaków niż nas z pruszkowa i okolic i jakoś nikt na nikogo nie psioczy ale jak już ktoś spoza warszawy pracuje w warszawie to już od razu jest na oku i na języku pseudo warszawiaków bo inaczej was nazwać nie mogę

 • Jacko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2016 15:16 ~Jacko

  Radogost~Radogost

  Bardzo dobry pomysł. Tak się walczy z korkami, a nie poszerzając jezdnię, które przyciągają kolejne samochody, powodujące jeszcze większe korki.

  mają Kolej!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »