Informacje

04.11.2014 06:28 "jest zabezpieczony przed deszczem"

Prudential bez dachu. Właściciel uspokaja, konserwator przekłada kontrolę

SERWISY:

Właściciele Prudentialu zapewniają urzędników, że ostatnie piętro budynku jest zabezpieczone przed deszczem, choć nie ma dachu. W najbliższych dniach chciał to sprawdzić stołeczny konserwator zabytków, ale kontrola została przełożona, bo tak zażyczył sobie inwestor.

Stan Prudentialu od dawna budzi niepokój warszawiaków – nie dość, że na miejscu nie widać, by toczyły się jakiekolwiek prace, to jeszcze przez okna górnej kondygnacji można zaobserwować, że budynek nie ma dachu.

To zaniepokoiło między innymi aktywistów ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy w ostatni piątek przynieśli przed Prudential wielki płat folii, który mógłby posłużyć jako tymczasowy dach dla wieżowca.

"Odwodnienie do wewnętrznej kanalizacji"

Właściciele budynku twierdzą jednak, że górna kondygnacja jest odpowiednio zabezpieczona. Tak przynajmniej zapewnili stołecznego konserwatora zabytków, który chciał wyjaśnień w tej sprawie.

- Stołeczny konserwator zabytków otrzymał pismo od współwłaściciela budynku przy pl. Powstańców Warszawy 9 w Warszawie. W piśmie poinformowano, że "ostatnia kondygnacja części wieżowej budynku Prudential jest zabezpieczona przed przedostawaniem się do wnętrza wód opadowych. Zabezpieczenie wykonane jest z konstrukcji drewnianej przykrytej płytami osb, hydroizolacja wykonana jest z grubej folii. Odwodnienie przeprowadzone jest do wewnętrznej kanalizacji budynku" - mówi tvnwarszawa.pl Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

Kontrola przełożona

Jeszcze w tym tygodniu, miała odbyć się też kontrola konserwatora zabytków w Prudentialu. Termin wyznaczono na najbliższy piątek. Ale już wiadomo, że tego dnia się nie odbędzie.

- Kontrola konserwatorska zaplanowana na dzień 7 listopada 2014 r. została przeniesiona na wniosek właściciela na dzień 20 listopada 2014 r. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 38 ust. 3 pkt 2 i art. 38 ust. 4), kontrolę przeprowadza się w terminie uzgodnionym z właścicielem lub posiadaczem zabytku, a także w jego obecności – wyjaśnia Łań.

O przyczyny przesunięcia terminu kontroli chcieliśmy zapytać przedstawiciela właściciela, czyli holdingu Liwa z Krakowa. Kolejny raz odmówili komentarza w tej sprawie.

Winna budowa metra?

Jak pisała "Gazeta Stołeczna", z inwestorem rozmawiał za to Wojciech Bartelski, burmistrz Śródmieścia.

- Spotkałem się z Wiesławem Likusem - powiedział "Stołecznej" Bartelski. - Wyraził dezaprobatę z powodu tego, że poniósł spore koszty, zaś budowa metra spowolniła inwestycję. Pozwolenia na budowę są ważne, inwestor oczekuje na akceptację zmiany organizacji ruchu, aby móc wywieźć resztę gruzu i ziemi z posesji i przystąpić do prac. W ciągu miesiąca planuje rozpocząć budowę. Powiedziałem panu Likusowi, że wiele dałoby poinformowanie warszawiaków o tych planach. A choćby prowizoryczne zabezpieczenie budynku pomogłoby odciąć się od spekulacji, że chce doprowadzić do zawalenia się gmachu – dodał.

Portal tvnwarszawa.pl ustalił, że wniosek o zatwierdzenie czasowej organizacji ruchu inwestor złożył 28 października. Na razie dokument jest w trakcie uzgadniania, będzie musiał go zaopiniować między innymi Zarząd Dróg Miejskich.

Wizytówka stolicy

Prudential był jednym z najwyższych budynków nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wewnątrz znajdowały się luksusowe apartamenty i biura. Wówczas był wizytówką miasta i dominował nad placem Napoleona (dzisiaj Powstańców Warszawy). Budynek przetrwał też drugą wojnę światową. Od 2010 roku oficjalnie w obiekcie trwa remont. Gdy ruszał, zapowiadano, że powstanie tu luksusowy hotel.

>>CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE PRUDENTIALU<<

Tak wygląda Prudential od środka:

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cafe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 15:02 ~Cafe

  SEBBAXSEBBAX

  prawo właściciela do dysponowania swoją nieruchomością to duże prawo i nikt nie ma prawa się mu mieszać... jak ktoś chce dbać o swoją nieruchomość niech sobie kupi ...

  Panie prawnik a co Pan myślisz o prawie społeczeństwa do zachowania dziedzictwa narodowego oraz o prawie do obrony przed gwałtem na wspólnej przestrzeni publicznej ?
  Uważasz,że z powodu tego,że koleś kupił sobie hotal ja muszę spacerować mając zasyfiony przez wiele lat widok w Śródmieściu stolicy Polski bez żadnej perspektywy na jego zmianę ? To jest według Ciebie OK ?

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 11:53 SEBBAX

  prawo właściciela do dysponowania swoją nieruchomością to duże prawo i nikt nie ma prawa się mu mieszać... jak ktoś chce dbać o swoją nieruchomość niech sobie kupi ...

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 11:31 ~lupus71

  Bystrzak~Bystrzak

  Na GoogleMaps bardzo ładnie widać ten budynek.
  Spostrzegawczy zauważą że google było tam w czerwcu 2011, a bystrzy rzucą okiem że już w tamtym czasie ten budynek nie posiadał dachu.

  I po co ten lament ?

  IQ masz raczej niskie, prawda? Od 2010 roku ta szajka z centusiowa demoluje ten budynek. Siłą rzeczy od 2011 roku nie ma dachu. Wybory to dobra okazja by bufetowej przypomnieć skąd jej nogi wyrastają

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 11:28 ~lupus71

  pozdrawiam~pozdrawiam

  a prawda jest taka że nikt posiadający prywatną firmę nie będzie w ruinę inwestował miliardów złotych skoro za 100-300 baniek postawi wiekszy lepszy i nowoczesniejszy budynek i jeszcze na nim zarobi...
  jak miastu tak zależało na remoncie to mogło nie sprzedawać a samo zainwestować no nie ?

  won do Raciborza volksdeutchu!

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 10:45 ~tubylec

  Czyżby zemsta krakowskiej firmy za przeniesienie stolicy do Warszay ? Patrząc na projekty innej firmy krakowskiej, czyli przcowni architektonicznej, robiacej projety dla naszego miasta za każdym razem zastanawiam się, czy oni wiedzą jak ten teran wygląda, bo są kompletnie bez sensu. Ciekawe, któż to taki genialny ściąga ich do Warszawy, skoro jest tu sporo pracowni arhitektonicznych znających teren i robiących projekty na wyższym poziomie, a co najwazniejsze, sa to projekty przemyślane !!!

 • pegusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 10:17 ~pegusia

  Budynek bez dachu nie spełnia definicji budynku w wymiarze podatku od nieruchomości,więc pewnie za nizsze kondygnacje nie muszą płacic

 • yadzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 10:10 ~yadzka

  Bystrzak~Bystrzak

  Na GoogleMaps bardzo ładnie widać ten budynek.
  Spostrzegawczy zauważą że google było tam w czerwcu 2011, a bystrzy rzucą okiem że już w tamtym czasie ten budynek nie posiadał dachu.

  I po co ten lament ?  bo wybory ida i kazdy powód jest dobry zeby narobic rabanu w mediach i sie wypromowac i dokopac wladzom.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 10:03 ~pozdrawiam

  a prawda jest taka że nikt posiadający prywatną firmę nie będzie w ruinę inwestował miliardów złotych skoro za 100-300 baniek postawi wiekszy lepszy i nowoczesniejszy budynek i jeszcze na nim zarobi...
  jak miastu tak zależało na remoncie to mogło nie sprzedawać a samo zainwestować no nie ?

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 09:59 ~Wyborca

  Kolejny sukces HGW. Za chwilę w Warszawie nie będzie w ogóle nic zabytkowe. Czas na Zmiany, Czas na Jacka Sasina!

 • MARTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2014 09:52 ~MARTA

  Co Was to obchodzi? Może któreś z Was uzurpuje sobie prawa własności. Znowu ktoś ma chętkę tanio kupić. Mam nadzieję, że nie tym razem. A ten, kto wcześniej blokował odbudowę i szkodził właścicielom Prudentiala, niech teraz patrzy i się wścieka. Właściciele sami wybiorą dogodny dla nich czas. „Co komu do domu jak chata nie jego?”

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »