Informacje

15.11.2013 06:30 ma być ładniej i wygodniej

Prowizorka w centrum miasta.
Tu doszło do wypadku

SERWISY:

Odklejające się żółte pasy, kable zwisające ze słupów, sygnalizatory owinięte folią i wysokie krawężniki. Przejście przez ul. Emilii Plater obok Dworca Centralnego od trzech lat straszy wyglądem - pisaliśmy w listopadzie o przejściu, na którym doszło dziś do poważnego wypadku.

ARTYKUŁ Z LISTOPADA 2013 ROKU

- Musimy zlikwidować tzw. przewieszki i puścić okablowanie pod powierzchnią chodnika. Trzeba także wyrównać poziom chodnika do poziomu jezdni, tak aby osoby na wózkach mogły swobodnie pokonać jezdnię bez przeszkód i niczyjej pomocy. Chcemy także to skrzyżowanie wpiąć do zintegrowanego systemu zarządzania ruchem, który funkcjonuje obok na skrzyżowaniu ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskich – wylicza Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Firma ze Szczecina nie dała rady

Firma, która pracuje na zlecenie ZDM, przedstawiła już swój projekt miejskiemu inżynierowi ruchu. Kiedy ten zaakceptuje zaproponowaną organizację, dokumenty trafią do drogowców. Jeśli ci, nie będą mieli zastrzeżeń, będzie można przystąpić do wyboru wykonawcy prac. – W przyszłym roku, gdy przyjdą cieplejsze dni zaczniemy robotę na tym przejściu – zapowiada Sobieraj.

To już drugie podejście drogowców do uporządkowania nieestetycznej i nieprzyjaznej prowizorki w centrum miasta. Pierwszy przetarg wygrała firma ze Szczecina, ale zadania nie wykonała. - Z uwagi na niedotrzymanie terminu realizacji i brak postępów w wykonaniu projektu, firma została ukarana rozwiązaniem umowy i naliczeniem kary umownej w wysokości 5 412 zł – informuje rzecznik.

Nowego projektanta ZDM zaczął szukać w maju tego roku i wybrał go z wolnej ręki. Zrezygnowano z przetargu, ponieważ okazało się, że ceny, które proponowały firmy nie przekraczały kwoty 14 tysięcy euro (to ustawowy próg, powyżej, którego trzeba ogłaszać przetarg).

Drogowcy ulegli, przejście zostaje

Przejście dla pieszych obok Złotych Tarasów zostało uruchomione w listopadzie 2010 roku. W założeniu było tymczasowe i miało działać do chwili, gdy kolejarze zakończą remont równoległego przejścia podziemnego. Gdy modernizacja tunelu dobiegła końca, okazało się, że piesi wciąż wolą przejście naziemne. Presja społeczna rosła, ale drogowcy nie chcieli słyszeć o legalizacji tymczasowej zebry. Co ich przekonało?

- Mimo remontu przejścia podziemnego nie ma ułatwień dla niepełnosprawnych, osób wózkami z dziećmi czy bagażami. Postanowiliśmy przychylić się do próśb, przy okazji udowadniając, że nie jesteśmy twardogłowymi urzędnikami przywiązanymi tylko do swoich pomysłów – podsumowuje Adam Sobieraj.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 21:18 ~paja

  na Zachodzie gdy tylko pieszy zbliża się do krawężnika, samochód staje - silniejszy puszcza słabszego. u nas, jak widzę, zasady są dokładnie odwrotne - skoro to pieszy ma powód, żeby bać się samochodu, a nie odwrotnie, to niech go poczeka, aż wszystkie auta przejadą.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 19:59 ~warszawiak

  Petycja o zamknięcie niepotrzebnego przejśćia! https://www.change.org/petitions/zdm-zarz%C4%85d-dr%C3%B3g-miejskich-warszawa-zamkn%C4%85%C4%87-tymczasowe-przej%C5%9Bcie-dla-pieszych-na-e-plater-w-warszawie

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 18:44 ~pasazer

  shaggi~shaggi

  chory kraj - parę metrów dalej jest podziemne przejście


  Chore to jest wpuszczanie pieszych w "tunele". Pomysł rodem z lat 70, 80. Od dawna na zachodzie się ludzi puszcza "górą".

 • Ostatni Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 17:52 ~Ostatni Waw

  Teraz Pani HGW zamiast chwalić naszą komunikację i rozdawać nagrody powinna przyjąć ten wypadek za gorzką prawdę na temat Warszawy i wydatków. Zawsze kiedy zdarzy się wypadek to dopiero wtedy ktokolwiek zaczyna działać. Pozdrawiam - Ostatni z Warszawiaków
  PS: Bardzo mi przykro, że w Centrum miasta dzieją się takie rzeczy

 • Czesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 16:28 ~Czesiek

  Galas nie tak dawno zatwierdził kolejne przejście obok podziemnego na Andersa. Bo jest presja społeczna. Istnieje w społeczeństwie jakaś ciągota pod koła samochodów.

 • adAEDAD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 16:24 ~adAEDAD

  shaggi~shaggi

  chory kraj - parę metrów dalej jest podziemne przejście

  To sobie idź tym przejściem z wózkiem dziecięcym, z wózkiem z zakupami albo przejedź tam wózkiem inwalidzkim. Nawet w zmotoryzowanym USA nie ma przejść podziemnych w centrach miast. Tylko są standardowe pasy i światła. To jest właśnie chory kraj, gdzie w centrum ludzie muszą się poruszać kanałami jak szczury - tego nie ma w cywilizowanych krajach tylko w dawnym bloku wschodnim i b. ZSRR.

 • buryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 16:16 ~buryt

  kika~kika

  3 lata robia przejscie dla pieszych....

  czy zdm nie moze tego sam zrobic tylko musi zlecac na zew i namnazac procedury???


  dokladnie - to jakas mega niegospodarnosc i patalactwo. czemu nikt nie wyciaga konsekwencji??

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 16:10 ~vpw

  A to dziadostwo przy placu na Rozdrożu wygląda lepiej? Co za matołek wpadł na pomysł aby równolegle do przejścia podziemnego zrobić również przejście przez jezdnię. Rozumiem, że jest w tym zamysł, który trudno rozgryźć. Jednak jeśli już to przejście jest niezbędne to niech zostanie wykonane zgodnie z zasadami i w sposób, który nie psuje wizerunku miasta.

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 16:08 ~nik

  lepiej w tym miejscu wyrownac jezdnie do poziomu chodnika niz odwrotnie. 3 pasmowa emili plater to porabany pomysl d poczatku. drogowcy kolejna autostrade sobie zrobili w centrum!

 • anioł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2014 16:02 ~anioł

  malutka uliczka osiedlowa ze znikomym ruchem. Wczoraj jadę sobie 30 km/h i dojeżdżam do leżącego policjanta. 20 m dalej przejście dla pieszych. Żadnego ruchu tylko ja i jeden pieszy. Pieszy oczywiści ładuje się na przejście. Już mi podniósł ciśnienie - mógł zaczekac to 5 sekund, ale nie. Dojeżdżam więc bardzo powolii do przejścia mając na uwadze, że pieszy na przejściu jest święty i ma bezględne pierwszeństwo. W tym czasie pieszy pokonuje już połowę jezdni i zaczyna do mnie pyszczeć! Myślę sobie - ani go nie poganiałem, anie nie wystraszyłem ani nawet nie zasugerowałem, żeby przeszedł szybciej. Minąłem go i stanąłem na jego wysokości. Otowrzyłem szybę i powiedziałem, że pieszy przed wejściem na jezdnie ma obowiązek upewnić się czy nie jedzie pojazd inaczej ejst to wtargnięcie. Pieszy zzieleniał i nic już z siebue nie wydukał. Poszedł dalej. Ja, Pieszy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »