Informacje

24.07.2017 17:40 "Wolne sądy i poglądy"

Protestowali przy Nowogrodzkiej. Policja zarekwirowała nagłośnienie

SERWISY:


Przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się demonstracja w sprawie zmian w sądownictwie. Potem część protestujących przeszła przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej. Późnym popołudniem przenieśli się przed Belweder.

W Belwederze o godzinie 16. spotkali się prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu. Przy pomniku Józefa Piłsudskiego "witało" ich skromne zgromadzenie. - Jest tutaj mała acz głośna demonstracja - powiedział Rafał Poniatowski, reporter TVN24, który był na miejscu.

Zebrani krzyczeli głównie: "Wetuj dalej". Słowa skierowane były do prezydenta Dudy. Miało skłonić go do niepodpisywania ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Zarekwirowany sprzęt

Przed godz. 14 byli przed siedzibę PiS przy ulicy Nowogrodzkiej, gdzie odbyło się spotkanie władz partii. Brali w nim udział między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Manifestanci trzymali baner z hasłem: "Idziemy po prawo i sprawiedliwość". Skandowali "Konstytucja".

Szczególnie głośno protestowali, gdy członkowie władz partii opuszczali limuzynami siedzibę PiS.

Manifestację zabezpieczała policja. Nikogo nie zatrzymano. - Kilka osób zostało wylegitymowanych. Prawdopodobnie zostaną skierowane przeciwko nim wnioski do sądu o zakłócanie porządku publicznego - informował nas około godziny 15 Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

Chodziło o używanie sprzętu nagłaśniającego. - Otrzymaliśmy informację, że jest używany tak, że zakłóca spokój. Policjanci apelowali na miejscu o ograniczenie natężenia tego typu urządzeń, ale to nic nie dało - tłumaczył Mrozek i dodał, że policjanci zarekwirowali sprzęt nagłaśniający.

Policjant tłumaczył, że czynności z tymi osobami prowadzone są w samochodach policyjnych. - Po to, żeby nie wozić tych osób do jednostek policji. Skierowano na miejsce policjantów z pionu dochodzeniowego, którzy na miejscu sporządzają całą dokumentację - zaznaczał Mrozek.

Jak podkreślał, zgromadzenie spontaniczne ma prawo się odbywać, ale na określonych zasadach. - Uczestnicy takiego zgromadzenia nie mogą blokować dróg i nie mogą utrudniać ruchu, jak również nie mogą naruszać porządku publicznego - zastrzegał Mrozek.

Ostatecznie, jak powiedział wieczorem Mrozek, w stosunku do 10 osób skierowano wnioski do sądu, w sprawach o wykroczenia. - Osoby te nie przyjęły mandatu - poinformował Mrozek. - Funkcjonariusze interweniowali w tej sprawie jeszcze zanim organizator zgłosił policji zgromadzenie - podkreślił policjant.

Jak podała PAP, przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości kontrmanifestację zorganizowali też zwolennicy PiS.

"Wolne sądy i poglądy"

Poniedziałkowy protest zaczął się jednak gdzie indziej - na Krakowskim Przedmieściu. Protestujący zebrali się zarówno na chodniku jak i jezdni.

Mieli ze sobą flagi: biało-czerwone oraz w barwach Unii Europejskiej. Skandowali między innymi "3 x weto, dogadaj się z kobietą", "Wolne sądy i poglądy" i "Konstytucja".

Był także transparent z napisem "Wolne sądy, wolni ludzie". - Jest spokojnie, bez incydentów - powiedział chwilę przed godziną 12 Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

Po godzinie 11 prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy zakończyły się około 11.40. Przed godz. 12 do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą przybył z kolei przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Dariusz Zawistowski.

Decyzja prezydenta

O godzinie 10 Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje dwie ustawy dotyczące reformy sądownictwa - tę o KRS oraz o Sądzie Najwyższym. - Ubolewam, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przed złożeniem w Sejmie nie został mi przedstawiony - powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu Andrzej Duda, informując o swym wecie wobec tej ustawy oraz ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie własnych projektów zmian w sądownictwie.

Przed 11 PAP podała, powołując się na rzecznika prezydenta, że Andrzej Duda podpisze ustawę dotyczącą ustroju sądów powszechnych.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Trwają protesty

Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość trwają w Warszawie od około tygodnia. Największy jak do tej pory odbył się w czwartek, również przed Pałacem Prezydenckim. Według ratusza brało w nim udział około 50 tysięcy osób, według policji natomiast - 14 tysięcy.


TAK WYGLĄDAŁY NIEDZIELNE MANIFESTACJE:


ran,PAP/mś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:34 ~Jan

  Reforma nie będzie pisana pod żadne środowisko.

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:24 ~Emeryt

  Dula~Dula

  Nawiązując do narracji KOD-u na temat różnych sortów Polaków, warto odnotować, że "sort" kryminalny w każdych wyborach w Polsce murem staje za przedstawicielami Platformy Obywatelskiej.


  To już wiadomo dlaczego oszalały Kaczyński chce wszystkich wsadzać do więzienia.
  By wzmocnić opozycję.

 • Nikolas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:13 ~Nikolas

  72% Polaków opowiada się za reformą sądownictwa.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 12:01 kubat  Szwarc~Szwarc

  Więcej tam pilnujących i filmujących niż protestujących dziadków. Około 30 ludzików i wielkie Hallo!!!
  Młodzi dziadkowie~Młodzi dziadkowie

  Czy to komentarz do dzisiejszej demonstracji ? Bo chyba nie tę samą demonstrację widzieliśmy ?
  nemo~nemo

  No na pewno nie tą samą :) Ja widziałem na żywo, a Ty widziałes zdjęcia z czwartku i myślisz ze to to samo :-)

  Byłeś tam służbowo ??

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 11:59 kubat

  Zrozumiałym jest, że Policja natychmiast zarekwiruje wszystkie swoje urządzenia nagłaśniające. ;-)

 • pajent_ka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 10:34 ~pajent_ka


  dzikiczarnypiesdzikiczarnypies

  Najlepsi sa lekarze z ZUS- uleczaja kazdego. Odrastaja ręce, nogi, sparalizowanym wraca sprawnosc....
  Surviver~Surviver

  Lekarze są raczej nadmiernie pracowici. Chorym przepisują dawki czterokrotnie przewyższające optymalną ilość leków, pewnie w nadziei, że będą mieli cztery razy mniej pracy, albo pacjent wyciągnie od tego nogi.

  Lekarze szanują pacjenta i tak dziś leczą, aby pacjent znowu do nich wrócił.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 10:13 ~Tomek


  xyz~xyz

  Ogłupiony naród wspiera złodziei. Popierając PO i KOD robicie krzywdę swoim rodzinom, sobie również. W nagrodę zostaniecie z niczym.
  majowy~majowy
  Pierwsze zdanie OK. Tyle, że mówisz o kimś innym, złodzieju. Oddaj mi 5 miliardów ze Skoków pisi złodzieju, miliony z reprywatyzacji Ruchu, Fozzu, z kombinacji z Art B i spółki Srebrna.  Sprawa SKOK-ów znajdzie prawdopodobnie finał w Komisji Sejmowej. No i niestety Komorowski znów będzie musiał zeznawać. Ps. Czy ktoś mi może podpowiedzieć, gdzie znajdę zeznania Komorowskiego przed sądem w sprawie Sumlińskiego? Szukałem na stronach TVP, Polsatu i TVN, ale nie znalazłem. A przecież wszystkie te stacje miały akredytacje. To gdzie tego szukać?

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 10:11 ~Tomek

  Polacy jeszcze nie dorośli do tego, żeby mieć podobne rozwiązania jak we Francji, Niemczech czy Holandii. A to się wkrótce zemści - nie będzie ustawy o mediach i pewnie kilku innych. I dalej będą strzyc lemingów. Dziś w radiu słyszałem o ustawie o VAT - jak sądy będą skazywały (jak czynią to dotąd) za LEGALNE ograniczanie podatków (tzw. optymalizacja). A dlaczego? Bo mogą, a przecież sędziowie są niezależni, niezawiśli i najmądrzejsi.

 • majowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 09:57 ~majowy

  xyz~xyz

  Ogłupiony naród wspiera złodziei. Popierając PO i KOD robicie krzywdę swoim rodzinom, sobie również. W nagrodę zostaniecie z niczym.
  Pierwsze zdanie OK. Tyle, że mówisz o kimś innym, złodzieju. Oddaj mi 5 miliardów ze Skoków pisi złodzieju, miliony z reprywatyzacji Ruchu, Fozzu, z kombinacji z Art B i spółki Srebrna.

 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2017 09:52 ~nemo


  Szwarc~Szwarc

  Więcej tam pilnujących i filmujących niż protestujących dziadków. Około 30 ludzików i wielkie Hallo!!!
  Młodzi dziadkowie~Młodzi dziadkowie

  Czy to komentarz do dzisiejszej demonstracji ? Bo chyba nie tę samą demonstrację widzieliśmy ?

  No na pewno nie tą samą :) Ja widziałem na żywo, a Ty widziałes zdjęcia z czwartku i myślisz ze to to samo :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »