Informacje

08.01.2017 16:19 kilkaset osób "patelni"

Protestowali przeciwko rasizmowi. "Ta fala już wezbrała"

SERWISY:

W niedzielę w Warszawie odbyła się manifestacja przeciwko rasizmowi. - Nie jest to protest pierwszy i na pewno nie ostatni. Ruch antyrasistowski będzie musiał organizować jeszcze wiele takich akcji - powiedział PAP Filip Ilkowski z koalicji Zjednoczeni przeciw Rasizmowi.

Protestujący zgromadzili się po południu na tzw. patelni, w pobliżu stacji metra Centrum. Przynieśli transparenty, na których wypisano m.in "Stop rasizmowi, antysemityzmowi, islamofobii", "Razem przeciwko rasizmowi".

- Na miejscu było kilkaset osób. Demonstracja przebiegała spokojnie, bez żadnych incydentów. Kolejno wypowiadali się organizatorzy demonstracji. Podawali różne przykłady dyskryminacji i rasistowskich incydentów w Polsce. Mówili, że nie chcą żyć w takim kraju, że sytuacja osób o innym kolorze skóry jest coraz gorsza i trzeba szybko reagować - relacjonował Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Ełk sygnałem ostrzegawczym

Przewodniczący partii Zieloni Marek Kossakowski powiedział PAP podczas protestu, że prawa człowieka to jeden z filarów jego partii.

- Obrona praw uchodźców, sprzeciwianie się rasizmowi, ksenofobii, nacjonalizmom leży u samych podstaw programu naszej partii - powiedział. Jak dodał, wydarzenia w Ełku nie są już sygnałem ostrzegawczym. - Ta fala już wezbrała. Przez całe lata bagatelizowano pojedyncze wypadki napaści na obcokrajowców czy napaści słownych. W tej chwili to jest powszechne. Nie potrafiliśmy się temu przeciwstawić, a przyzwolenie było rosnące - zaznaczył. Dodał, że takich manifestacji jak ta na pewno będzie więcej.

Filip Ilkowski z koalicji Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi powiedział PAP, że wiec jest reakcją na wydarzenia ostatnich dni w Polsce.  - Dochodziło do ataków na bary z kebabem, do pobić ludzi w szeregu miast. Chcemy pokazać, że większość ludzi w Polsce nie jest rasistami. Nie jest to protest pierwszy i na pewno nie będzie ostatni. Na pewno ruch antyrasistowski będzie musiał organizować jeszcze wiele takich akcji. Naszą kolejną jest demonstracja z 18 marca, która jest częścią Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem - zaznaczył.

- Manifestacja przebiegała spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - poinformował tvnwarszawa.pl Piotr Śwista z Komendy Stołecznej Policji.

Rasistowskie zajścia

Po zajściach, do których doszło 1 stycznia przed lokalem Prince Kebab w Ełku, zatrzymano ponad 30 osób. Zamieszki wybuchły po tym, gdy w noc sylwestrową właściciel baru wraz z pracownikiem w czasie szarpaniny śmiertelnie ranili nożem 21-latka, który ukradł z lokalu dwie butelki coli. We wtorek sąd w Ełku tymczasowo aresztował Tunezyjczyka i Algierczyka - podejrzanych o zabójstwo.

W sobotę kilkadziesiąt osób – działaczy ONR i Młodzieży Wszechpolskiej - wzięło udział w manifestacji antyimigranckiej w Ełku. Manifestowano na ełckim placu Jana Pawła II pod hasłem "Ełk wolny od dżihadu". Po wystąpieniach kilku osób część uczestników spotkania przeszła w miejsce, gdzie zginął 21-latek. Po krótkiej modlitwie złożono tam kwiaty i zapalono znicze.

Z kolei w sobotę w Poznaniu odbyła się manifestacja pod hasłem "Stop przemocy na tle rasowym". Kto ludzi bije, temu serce gnije – skandowali uczestnicy manifestacji na placu Wolności w Poznaniu, w której, według policji, uczestniczyło ok. 250 osób. Także w sobotę kilkadziesiąt osób wzięło udział w proteście przeciw rasizmowi w Ozorkowie (Łódzkie). Kilka dni wcześniej został tam brutalnie pobity obywatel Pakistanu.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • frt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:20 ~frt

  Andrzej6262Andrzej6262

  Niki czy Ty byłeś za granicą lub w Niemczech. Chyba Nie. W Niemczech przebywam już 35l i jeszcze nigdy nie spotkałem się tam z rasizmem, ksenofobią czy potępianiem ludzi innych krajów czy wyznań. Żebyśmy tacy byli jak w innych krajach to byśmy daleko zaszli a tak zawsze będziemy na ostatnim lub przedostatnim miejscu. Szkoda.

  Aha, a Hitler była kobietą. Czarną muzułmańską kobietą :)

 • wiekszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:51 ~wiekszy

  Na szczęście skończyły sie już w Polsce czasy, gdzie mniejszosc narzucała większosci swoje zasady. Od ponad roku to juz wiekszosc mówi jak ma postępować mniejszośc.

 • gryf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:49 ~gryf


  abcd~abcd

  Tylko przez przypadek Murzyni stanowiący 12,6% ludności USA popełniają ponad 50% morderstw. Pamiętaj - to tylko przypadek! Witaj ich serdecznie! Tylko przez przypadek będziesz miał tak samo.

  H39u3ee90~H39u3ee90
  Tylko przez przypadek połowa Plokaów pije wóde i wynosi z pracy papier do ksero. Tylko przez przypadek!!!

  Słabiutka riposta....żenua

 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:31 ~prawda

  każdy wie że islamiści to najwięksi rasiści bo zabijają wszystkich oprócz islamistów, mamy dość tych ciągłych zamachów

 • meandy lewicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 09:59 ~meandy lewicy

  oni udają idiotów czy naprawdę tacy są?

 • WARSAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 08:08 ~WARSAW

  Szkoda że rasizm działa tylko w jedną stronę. Zwolennikom przyjmowania do POLSKI pseudo uchodźców proponuję wyjazd na wycieczkę do pięknej kiedyś FRANCJI obecnie ubogaconej kulturowo przez muslimów z bliskiego wschodu i afryki.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 00:00 ~Kracho

  Andrzej6262Andrzej6262

  W Niemczech przebywam już 35l i jeszcze nigdy nie spotkałem się tam z rasizmem, ksenofobią czy potępianiem ludzi innych krajów czy wyznań.
  I tak trzymać. Jeśli gospodarz daje gościom wejść sobie na głowę, to gospodarzem długo nie pozostanie. Daję 10-20 lat, a Szwedzi będą uciekać ze Szwecji do Polski, a Niemcy z Niemiec, w obawie o swoje życie.

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:21 ~Mic24

  Cała ich masa dobrze, że większość myśli inaczej

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:11 ~Toms

  POLAK~POLAK

  Ta jasne rasizm... W sklepie w którym pracuje (sieć marketów w Polsce) pracują Ukraińcy. Oni mogą pracować po 6 dni w tygodniu po 12 godzin, a jak ja sobie chcę dorobić to nie mogę, bo nie wolno, I tu jest rasizm. Że Polak w sowim kraju nie może dorobić, a cudzoziemiec owszem... Idąc dalej, zobaczmy tzw. "Centrum Chińskie" Wólka Kosowska. Ile jest tam zagranicznych? I jakimi się dorobili jakimi furami jeżdżą, a Polak? Pamiętam jak kiedyś Azjaci handlowali w podziemiach centrum w Warszawie. Pamiętam jak Straż Miejska ich stamtąd przepędzała. A dziś mają swoją "królestwo" w Wólce Kosowskiej. Jeżdżą brykami na numerach warszawskich (Bemowo i nie tylko). To pytam się gdzie jest ten rasizm? Chyba, że w stosunku do Polaków. Że my w swoim kraju musimy u nich pracować, bo przez wiele lat nasz kraj tak układał przepisy by było łatwiej obcym niż swoim... Sorry, ale nie popieram tego protestu, mało tego jestem PRZECIW.  100/100

 • POLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 21:00 ~POLAK

  Ta jasne rasizm... W sklepie w którym pracuje (sieć marketów w Polsce) pracują Ukraińcy. Oni mogą pracować po 6 dni w tygodniu po 12 godzin, a jak ja sobie chcę dorobić to nie mogę, bo nie wolno, I tu jest rasizm. Że Polak w sowim kraju nie może dorobić, a cudzoziemiec owszem... Idąc dalej, zobaczmy tzw. "Centrum Chińskie" Wólka Kosowska. Ile jest tam zagranicznych? I jakimi się dorobili jakimi furami jeżdżą, a Polak? Pamiętam jak kiedyś Azjaci handlowali w podziemiach centrum w Warszawie. Pamiętam jak Straż Miejska ich stamtąd przepędzała. A dziś mają swoją "królestwo" w Wólce Kosowskiej. Jeżdżą brykami na numerach warszawskich (Bemowo i nie tylko). To pytam się gdzie jest ten rasizm? Chyba, że w stosunku do Polaków. Że my w swoim kraju musimy u nich pracować, bo przez wiele lat nasz kraj tak układał przepisy by było łatwiej obcym niż swoim... Sorry, ale nie popieram tego protestu, mało tego jestem PRZECIW.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »