Informacje

03.04.2014 23:35 przyszli na sesję rady miasta

Protestowali przeciw reprywatyzacji. "Ludzie nie mogą trafiać na ulice"

SERWISY:


Pod hasłem "Stop nieludzkiej reprywatyzacji i degradacji Warszawy" protestowali podczas czwartkowej sesji rady miasta członkowie Warszawy Społecznej i Warszawskiego Stowarzyszenie Lokatorów. - Mieszkańcy muszą czuć się bezpiecznie – przekonywali organizatorzy.

– Przejmowanie budynków wraz z lokatorami, eksmisje na bruk, likwidacja szkół, oddawanie boisk, parków i terenów użyteczności publicznej to tragiczne skutki warszawskiej reprywatyzacji. Władze Warszawy udają, że problemu nie ma. Jednocześnie planują ograniczenie liczby mieszkań komunalnych w Warszawie, a czynsze wciąż idą w górę – tłumaczył powody protestu Maciej Łapski z Warszawy Społecznej.

Stowarzyszenia chcą skłonić lokalne władze do zmiany polityki wobec mieszkańców objętych reprywatyzacją budynków. Podnoszą też problem budynków i terenów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, parki i place zabaw dla najmłodszych, które są zwracane spadkobiercom. Wśród przedszkoli wymieniają m.in. Saski Zakątek, który opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

"Zapewnić mieszkańcom ochronę"

– Domagamy się zarówno wystąpienia przez Radę Warszawy do Sejmu RP o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, jak i stworzenia rozwiązań, które już teraz mogą zapewnić lokatorom i lokalnym społecznościom skuteczną ochronę przed reprywatyzacją – dodał Łapski.

Według Warszawy Społecznej, stolica oddaje nieruchomości bez walki, nie wykorzystując prawnych możliwości, którymi dysponuje. Jednym z postulatów protestu był także dostęp dla mieszkańców do informacji dotyczących roszczeń reprywatyzacyjnych.

–  Miasto powinno wprowadzić obowiązek zapewnienia lokatorom ze zwracanych budynków lokali zamiennych – analogicznie do sytuacji, gdy gmina sprzedaje lokale i jest zobowiązana do zapewnienia lokatorom takich mieszkań. Ludzie nie mogą trafiać na ulice – przekonywał Piotr Ciszewski z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

"Żyją w ciągłym strachu"

Protest podczas sesji rady miasta został poprzedzony 11 spotkaniami z mieszkańcami budynków objętych roszczeniami m.in. na Mokotowie, Pradze Północ, Pradze-Południe i w Śródmieściu.

– Skala tego problemu w Warszawie jest ogromna, na każde ze spotkań przyszło w ostatnich miesiącach po kilkadziesiąt osób, które żyją w ciągłym strachu i zagrożeniu, że pewnego dnia po prostu wylądują na ulicy – podsumował Maciej Łapski.


kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Biedro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 18:01 ~Biedro

  lpall~lpall

  Ja muszę ciężko pracować, a oni zajęli dawno temu czyjąś własność. Won na bruk !


  Wielki dziedzic się znalazł !!! Hehehe, będzie eksmitował ludzi na bruk zgodnie z prawem Kalego, łohohohohoh i co jeszcze?? Może frytki do tego, z keczapem??? Pilnuj tej własnej mysiej dziury bo Ci w nocy ukradną i gdzie bedziesz mieszkał?? A kredyt spłacać trzeba.
  I się za bardzo nie interesuj bo kociej mordy dostaniesz. Buahahahaha.

 • lpall

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 16:30 ~lpall

  Ja muszę ciężko pracować, a oni zajęli dawno temu czyjąś własność. Won na bruk !

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 14:56 ~Ola

  Cisza~Cisza

  [/cytat_1853546]

  Nie do konca rozumiem co jest zlego w wypowiedzeniu umowy najmu?! Jezeli ktos mieszka w Srodmiescie w nie swoim mieszkaniu i placi za to kilkaset zlotych miesiecznie, to nic dziwnego ze wreszcie ktos mowi dosyc. Mieszkania komunalne powinny byc czasowa pomoca dla szczegolnych przypadkow. Inaczej instytucja mieszkan komunalnych jest niesprawiedliwa - jedni splacaja kredyt cale zycie a inni 'dostaja od miasta' lub w spadku po krewnych.

  Inny temat to prywatyzacja mieszkan komunalnych za grosze. Ludzie wykupywali je latami za kilka procent wartosci. To bylo rozkradanie majatku panstwa, czyli nas wszystkich. Stad teraz takie miliony na odszkodowania. Nie ma co oddac, wiec trzeba splacic wlascicieli lub dac inna nieruchomosc w zamian.
  [/cytat_1853565]

  "Zwolennicy komercyjnego mieszkalnictwa zarzucają działaczom ruchu lokatorskiego dążenie do wprowadzenia modelu powszechnego rozdawnictwa mieszkań, za których budowę zapłacą nie tylko ci, którzy z nich skorzystają. Warto przyjrzeć się, jak wygląda niszczenie publicznego zasobu mieszkaniowego, i jakie grupy interesu korzystają z tego najbardziej."

  http://www.lokatorzy.pl/artykuly/na-zlodzieju-czapka-gore-czyli-odpowiedz-krytykom


  Najsmutniejsze jest to, że masz rację..
  Zresztą prawo jest takie, budujesz na cudzym, właścicielem budowli jest właściciel gruntu. Trzeba było oddać ziemię z gruzami właścicielom, a nie oddawać/budować jako komunalne jak 'dobry wujek'. Miło było rozdawać cudzą własność, nikt nie myślał, że kiedyś ludzie uprzytomnią sobie, że są faktycznie paserami.. Chyba w dalszym ciągu sobie tego nie uświadamiają..

 • z Poznańskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 14:06 ~z Poznańskiej

  na Poznańskiej to samo - właściciel odzyskał kamienicę - wypowiedzenie najmu 3 lata. Odzyskał i sprzedał po czym osoba, która kupiła również sprzedała rekinom beznesu. Szkoda tylko, że właścicieli jest więcej tej kamienicy. Sprzedał bez porozumienia z innym właścicielami - i wszystko prawnie??? Zgodne z prawem jest też to, że wszelkie remonty były robione na ostatnia chwilę przed sprzedażą na koszt Państwa???
  Księgi wieczyste fałszowane na ostatnią chwilę. Mam nadzieję, że będzie o tym głośno i bufetowa oberwie

  No i pokarzcie mi te czynsze za kilkaset złotych bo czynsz to ponac 1000 zł.

  PS. patole w większości przypadków dostaną mieszkania socjalne a normalni ludzie co nie zalegali z czynszem nic.

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:55 Kompletna bzdura

  werka~werka

  Kompletnie nie rozumiem tego oburzenia. Państwo zabrało, państwo musi oddać. Przecież to logiczne. Zastanawiające jest to, że jak państwo oddaje tereny, budynki (w tym szkoły np baletową) i grube miliony kościołowi to nikt się nie burzy.


  a kto ci powiedział że nikt się nie burzy jak państwo oddaje kościołowi ?

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:54 Kompletna bzdura

  @Cisza
  Mieszkania komunalne nie powinny być czasową pomocą, ale pomocą na cały okres czasu kiedy ktoś spełnia wymogi przyznania takiego lokalu, a takim jest by zarobki nie przekraczały pewnej kwoty. Jeżeli nie zauważyłeś, to w każdym kraju jest pewna liczba etatów oferujących pensję minimalną za którą nie można się utrzymać. Pewna część tych osób zapewne jest z czasem zdobyć etat zapewniający większe zarobki, niestety pewnej części się to nie uda. I co, na bruk po pewnym czasie bo tobie się uroiło że mieszkanie komunalne ma być wynajmowane czasowo ?
  Jaki jest problem w wypowiadaniu umów ? Ano właśnie taki że wielu ludzi nie stać na wynajem na wolnym rynku bo cena zawiera również zarobek właściciela, w odróżnieniu od mieszkania komunalnego. No i najważniejsze, wiele osób które lądują na bruku, ma bezterminowe umowy najmu i jeżeli płacą czynsz i nie łamią innych zasad najmu, to gmina nie ma prawa wypowiedzieć. Jeżeli budynek jest zwracany przedwojennemu właścicielowi to gmina powinna zapewnić inne mieszkanie komunalne, o podobnym standardzie i cenie. Niestety gmina umywa ręce i udaje że nie ma problemu.
  Za to działacze ruchu lokatorskiego krytykują program dopłat do mieszkań dla młodych. Nie podoba im się że z ich podatków finansuje się przedsięwzięcia z których oni nie będą korzystać.

 • Tak pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:24 ~Tak pytam

  nick~nick

  Reprywatyzacja i prywatyzacja to szambo. Nie ma ustawy lub choćby wypracowanych równych dla wszystkich zasad. Jest pełna samowolka. Temu "oddadzą" a temu nie. Oddają handlarzom roszczeń. Dlaczego właśnie im? Dziwaczna maniera rządzących? Mieszkańcy Warszawy to największa znana mi grupa hazardzistów. W ostatnich latach wielu miało przymusową ruletkę. Pozwolą urzędasy na wykup mieszkania komunalnego czy nie? Wywalą na bruk czy nie? Niektórzy wyszli wygrani. Kupili mieszkania komunalne z dużą bonifikatą. Inni wyszli przegrani. Czyściciele kamienic wywalili ich z komunalnych niegdyś mieszkań. To najprawdziwszy hazard w szambie. Zaczynali przecież z taką samą pulą - byli najemcami mieszkań komunalnych. Gdzie tu równe prawa i równe szanse?

  A kto powiedział, że wszyscy mają być równi, piękni i bogaci ?

 • Łatwopalne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:22 ~Łatwopalne

  knopeldorf~knopeldorf

  A może wreszcie wprowadzić obowiązek badań ksiąg hipotecznych wraz ze zbiorami dokumentów? Obecnie na podstawie fałszywych aktów notarialnych nawet można odzyskać nieruchomości.
  Zapomniałem - jeszcze koniecznie trzeba wykształcić gruntownie sędziów w tym zakresie, bo jak czytam wyroki to ogarnia litość i trwoga.

  Jest tylko jeden dość istotny drobiazg : Większość ksiąg hipotecznych przedwojennych kamienic spłonęła w czasie wojny.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 12:09 ~klki

  dziejnikarze tvn i polsatu bezpardonowo napadają na prawo i sprawiedliwośc. wszystko robią by nie dopuscic prawa i sprawiedliwości do władzy . pytanie czy są przepłaceni przez tuska?

 • Pamięć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 11:18 ~Pamięć

  Prawda jest Tak że Politycy zwłaszcza z PO a wcześniej UW i KLD bardzo chętnie "kradną" majątek miast i państwa. Od lat toczy się proces, o zwrot kamienicy przy Siennej 43/43a i od lat wiadomo, że kamienica nie była spłacona w banku (mimo że są świadkowie pamiętający nawet nazwę znacjonalizowanego banku w którym ówcześni właściciele wzięli kredyt w 1937-1938r.)ale sąd nawet nie bierze tego pod uwagę. Tak wygląda Polska reprywatyzacja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »