Informacje

19.12.2016 18:44 nie chcą zmian w oświacie

Protestowali przeciw reformie. Spotkali się z prezydentem

SERWISY:


"Prezydencie! Nie podpisuj złej zmiany dla polskiej edukacji" - to hasło pikiety przed Pałacem Prezydenckim. Protestujący zaapelowali do Andrzeja Dudy o weto lub zarządzenie ogólnokrajowego referendum ws. zmian w oświacie. Wieczorem prezydent przyjął ich w kancelarii.

- Nadzieja umiera ostatnia, prezydent wysłuchał naszych racji. Powiedział, że decyzja jeszcze nie zapadła - poinformowała po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta Iwona Babicz z ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji.

"Szkodliwa reforma"

Obecny na tym spotkaniu przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaapelował do Dudy o odwagę. Zapowiedział też, że jeśli prezydent zdecyduje się jednak ustawę podpisać, ZNP będzie wzywał nauczycieli, rodziców i samorządy do sprzeciwu wobec tej "szkodliwej reformy".

Według Broniarza Duda podczas spotkania zastrzegł, że na razie ustawy nie podpisze, trwają jeszcze konsultacje w tej sprawie. We wtorek ZNP ma przedstawić głowie państwa swoje szczegółowe zastrzeżenia do reformy oświaty.

Według szefa ZNP prezydent podczas rozmowy przedstawił też swoją wizję edukacji opartą na modelu 3x4 (cztery lata podstawówki, cztery drugiego etapu edukacji i cztery szkoły średniej).

250 tysięcy podpisów

Protest rozpoczął się ok. godz. 17 na Krakowskim Przedmieściu. Manifestację zorganizowały Związek Nauczycielstwa Polskiego, Koalicja "NIE dla chaosu w szkole" i ruch Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji.

Zgromadzeni przynieśli flagi ZNP, widać też pojedyncze flagi partii Razem. Napisy na transparentach głoszą między innymi: "Grabarze a nie lekarze polskiej oświaty", "PiS - zgłoście nieprzygotowanie". - Jesteśmy tutaj, bo jesteśmy wściekli - mówiła jedna z protestujących.

Głos zabrał między innymi Sławomir Broniarz. Zaapelował o to, by prezydent nie podpisywał ustawy, która "niszczy polską edukację".

Protestujący przynieśli ponad 250 tys. podpisów zebranych w obronie obecnego ustroju szkolnego i gimnazjów, zapakowanych w 15 świątecznych pudełek, życzenia świąteczne oraz petycję Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zebrani skandowali również "nie podpisuj!".

Przełamany ołówek

- Przychodzimy do prezydenta, bo tylko on może zatrzymać to szaleństwo - mówił Artur Sierawski z Koalicji "NIE dla chaosu w szkole". Sierawski symbolicznie przełamał też ołówek, życząc prezydentowi, by tak samo przełamał mu się długopis podczas podpisywania ustaw.

Na pikiecie pojawili się też politycy. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej mówiła, że "przegraliśmy walkę w Sejmie o reformę edukacji, ale warto walczyć dalej". - Protestujmy wszędzie, gdzie możemy. Nie dla niszczenia polskiej szkoły - apelowała.

Kinga Gajewska-Płochocka z PO odczytała list Platformy do prezydentowej Agaty Dudy, w którym napisano m.in., że likwidacja gimnazjów jest nieprzemyślana oraz kosztowna i wyrażono nadzieję, że Agata Duda jako matka, nauczycielka i pierwsza dama zabierze głos w tej sprawie.

Pikietujący podkreślają, że na reformie stracą wszyscy: nauczyciele, samorządy, ale przede wszystkim dzieci. Ustawili przed Pałacem symboliczną trumnę, wieniec i znicze, które symbolizują, że reforma edukacji oznacza de facto jej śmierć.

Protest nie generuje utrudnień w ruchu na jezdni Krakowskiego Przedmieścia.

Gimnazja do likwidacji

Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawy wprowadzające reformę edukacji, która zakłada m.in. likwidację gimnazjów. Zmiany rozpoczną się od września 2017 r. PiS argumentował, że jest to "powrót do polskiej szkoły sprzed siedemnastu lat, do normalnej polskiej szkoły". Ustawy trafią do Senatu.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bobroy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 12:52 ~bobroy

  Broniarz przed siedemnastu laty protestował przeciw wprowadzeniu gimnazjów. Rok temu podpisał porozumienie z komuchami, żeby zlikwidować gimnazja, teraz protestuje przeciw ich likwidacji! Sam nie wie co robi! Coś mu się z głową porobiło!!

 • sdcsdcsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 12:49 ~sdcsdcsd

  Profesore~Profesore

  Prawda jest taka, że od ostatniej idiotycznej reformy z 99r. poziom nauczania spadł na łeb na szyję. Produkujecie niedouczonych magistrów i inżynierów, a matura to jedna wielka kpina. No ale takie są standardy europejskie.  a nie uwazasz, ze dzieciakom po prostu nie chce sie uczyc? Wolą w tableta i smartfona patrzec zamiast w książke. Najłatwiej zwalić wine na wszystkich dookoła a wypadałoby dziecko przypilnować

 • ksutna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 12:20 ~ksutna

  kiedys bylo 6 milionow podpisow i PO mialo to w dupie

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 09:45 ~nick

  Złe gimnazja??? A kto je wprowadził??

 • Dark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 08:48 ~Dark

  Jakie ładne transparenty i inne gadżety - za czyją kasę?

 • Profesore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 08:23 ~Profesore

  Prawda jest taka, że od ostatniej idiotycznej reformy z 99r. poziom nauczania spadł na łeb na szyję. Produkujecie niedouczonych magistrów i inżynierów, a matura to jedna wielka kpina. No ale takie są standardy europejskie.

 • jajco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2016 22:40 ~jajco

  Ta edukacje ktora bronicie jest POto by nikt was ich nie zmienil kiedys komunisci chcieli miec wyzszy poziom edukacji niz zachod.Wyksztalcili narod ktory ich obalil.Drugi raz tego bledu nie popelnimy marniej jestes wyksztalcony tym dluzrj bedziemy rzadzic?Brak histori to jest to czego chca POlitycy zawsze bedziemy dobrymi wujkamiZawsze was pod wzgledem wiedzy zagonimy w kozi rog

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2016 21:36 ~Bielańczyk

  komentator~komentator

  Hipokryzja ZNP! Protestują przeciwko zmianom, które rok temu wspierali.


  To się nazywa mądrość etapu:)
  Pan Broniarz na pewno pamięta.

 • vacarius

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2016 20:29 vacarius

  Naiwniacy ciągle liczą na to za prezydent będzie samodzielnie podejmował decyzje.

 • Bialostoczanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2016 20:25 Bialostoczanka

  poster~poster

  Gdzie jest Pierwsza Dama? Tylko ona może coś ,tutaj bym kierował apel.


  nigdy nie zabrała głos , dlaczego maiłaby się teraz odezwać - widocznie ryby i Pierwsza Dama w Polsce nie ma głosu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »