Informacje

14.07.2017 09:18 dodatkowe barierki przed sejmem

Protestowali na sejmowym parkingu. Wynieśli ich. Strażnik "pod wpływem"

SERWISY:


W czwartek wieczorem grupa kilkunastu osób wtargnęła na parking przy Sejmie. Protestowali przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Interweniowała straż marszałkowska. Jeden ze strażników był pod wpływem alkoholu, dlatego na Wiejskiej pojawiła się policja. W piątek rano Sejm otoczony był dodatkowymi barierkami.

Obywatele RP opublikowali w internecie kilkuminutowy film, na którym widać interwencję straży marszałkowskiej (publikujemy jego fragmenty). Strażnicy wynoszą - jedna po drugiej - osoby, które weszły za szlaban. Uczestnicy demonstracji skandują "wolność, równość, demokracja". Na nagraniu widać także senatora Bogdana Klicha z Platformy Obywatelskiej i posłankę Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej (nie są wynoszeni).

Strażnik nietrzeźwy

"Obywatele RP wchodząc na teren Sejmu, manifestowali swój sprzeciw wobec niekonstytucyjnej nowelizacji ustawy o KRS, która powoduje faktyczne podporządkowanie władzy sądowniczej władzy wykonawczej. Jest to oczywiste naruszenie trójpodziału władzy. Teraz już nic nie będzie w stanie hamować działań władzy wykonawczej" - tłumaczyli w porannym oświadczeniu Obywatele RP.

Napisali też, że jeden z interweniujących strażników był pod wpływam alkoholu. "Krzyczał, że Obywatele RP chcą mu wyrwać broń, co było kłamstwem. Po przyjeździe policji strażnik został przebadany alkomatem, urządzenie wykazało zawartość alkoholu we krwi" - czytamy w oświadczeniu.

Rafał Retmaniak z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji potwierdza taką interwencję. - Mężczyzna miał miał 0,68 promila alkoholu w organizmie. Został zabrany na komendę, prowadzimy czynności w tej sprawie - mówi policjant.

Do sprawy odniosła się także Kancelaria Sejmu zapowiadając "najsurowsze konsekwencje wobec strażnika". - To sytuacja trudna, nad którą wypada wyrazić ubolewanie. Służba w straży marszałkowskiej to nie tylko prestiż i odpowiedzialność, ale też wielki - szczególnie w ostatnim czasie - swego rodzaju sprawdzian z szacunku dla służby, fachowości i profesjonalizmu. Jeden ze strażników tego sprawdzianu nie zdał - oświadczył dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Jak dodał, tego samego wieczoru policjanci przebadali ponad 30 innych funkcjonariuszy. Wszyscy byli trzeźwi.

Postawili barierki

Obywatele RP zapowiedzieli, że będą prowadzić swój protest także dzisiaj. O godz. 9 na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl. - Grupka około 20 osób stoi przy namiocie, który jest tutaj od dłuższego czasu. Jest spokojnie - relacjonował Mateusz Szmelter. Przed godz. 13 protestowało już ok. 50 osób. Trzymali wielkie litery układające się w napis: Ręce precz od sądów.

Sejm został ogrodzony barierkami, pojawili się też dodatkowi funkcjonariusze. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu przyznał, że dodatkowe środki ochrony to efekt czwartkowego incydentu.

- W czwartek wieczorem grupa około 20 - 30 osób wtargnęła na teren kompleksu sejmowego. To kolejne w ostatnim czasie poważne naruszenie przepisów porządkowych, co skutkowało interwencją straży marszałkowskiej i policji - poinformował w piątek.

Dodał, że "z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa, z racji ponownych niebezpiecznych zachowań części protestujących, Kancelaria Sejmu zdecydowała się zwrócić z wnioskiem do Komendy Stołecznej Policji o ustawienie dodatkowego opłotkowania od strony ul. Wiejskiej". - Barierki zostały ustawione w piątek rano i pozostaną tam najpewniej do zakończenia 46. posiedzenia Sejmu - podał Andrzej Grzegrzółka.


Rzecznik prasowy KSP Sylwester Marczak przekazał pondato, że policja prowadzi postępowanie w sprawie "naruszenia miru" w związku z czwartkowymi zajściami. - Ok. godziny 20.30 otrzymaliśmy zgłoszenie o wtargnięciu na teren Sejmu grupy ok. 30 osób. Na miejsce przyjechali policjanci, ale wcześniej straż marszałkowska wyniosła część osób. Pozostałe osoby wyszły same - poinformował Marczak. I dodał, że wylegitymowano 21 osób.

Dlaczego protestują?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Pojawił się na stronach Sejmu w środę około godziny 23.

Projekt zakłada, że po wejściu w życie ustawy sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Minister wskaże także sędziego, który będzie wykonywał zadania i kompetencje I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli prezes zostanie przeniesiony w stan spoczynku.

Dodatkowo projekt zakłada przeniesienie w stan spoczynku również sędziów, którzy osiągną 65. rok życia. Akurat obecna I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w listopadzie kończy 65 lat.

W Sądzie Najwyższym wyodrębnione zostaną także trzy nowe izby - prawa prywatnego, prawa publicznego i dyscyplinarna. To minister sprawiedliwości przyporządkuje sędziów do konkretnych izb.

Proponowane zmiany spotkały się z krytyką opozycji.

>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL <<

kz/PAP/b/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2017 09:05 ~Polacy

  Wczoraj Grzegorz Schetyna przyznał, że pucz w grudniu ubiegłego roku był zaplanowany i organizowany przez Michała Szczerbę.

 • Zielony Pancernik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2017 06:56 ~Zielony Pancernik

  Powinni zrobić słuchowisko radiowe..?
  Albo sztukę do teatru wsam raz..!

 • Obywatele RP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 23:04 ~Obywatele RP

  Fałszywi miłośnicy demokracji!

 • Kowalski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 22:44 ~Kowalski

  I tutaj także widać przedstawicieli PO w tle Obywateli SB

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 22:14 ~Nick

  Antuan~Antuan

  Wszystkim wypowiadającym się na forum proponuję poczytać o początkach władzy ludowej w Polsce. Przeżyjecie deja vu? Historia kołem się toczy a naród dalej głupi.

  Do deja-vu jeszcze trochę. Nie ma aresztowań. Ale sądy są w przygotowaniu oraz ci, którzy w tych poprzednich sądach pracowali.

 • Histeria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 21:27 ~Histeria

  Opozycja totalna wpadła w histerię.

 • Antuan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 21:01 ~Antuan

  Wszystkim wypowiadającym się na forum proponuję poczytać o początkach władzy ludowej w Polsce. Przeżyjecie deja vu? Historia kołem się toczy a naród dalej głupi.

 • Rourke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 17:11 ~Rourke

  takaPrawda~takaPrawda

  Czyli jak jest? Wytłumacz nam proszę. Póki co od zwolenników poprzedniej partii słyszę: "nie bo nie" , "chcę zeby było tak jak dawniej!!!...czyli jak? eeem hmmm ..noooo tak jak dawniej", "zagrozona jest demokracja!!! ...w jaki sposób?...emmm yhmmm..demokracja demokracja !!!" , "PiS zabiera mi prawo do mówienia prawdy!!!...ale w jaki sposób? emmm..hmm..proszę mi nie przeszkadzać protestować!!! I takich dyrdymałów słuchamy na codzien na przeróznych manifestacjach Kodomitów i tym podobnych.

  Ten artykuł jest dokładnie o tym w jaki sposób. Zastanów się co się dzieje z sądami, jakie cyrki są z miesięcznicami, jakie koneksje z kościołem i zatrudnianiem kolesiów władzy (nie mów, że za poprzednich władz też to było, bo nigdy na taką skalę jak teraz). Nie wiem czy serio pytasz, czy żartujesz. Przecież to widać jak na dłoni. Mało przykładów, pomyśl o Macierewiczu i tym co się dzieje w wojsku. Popatrz na sytuacje starszych osób (tym się zajmuję i rozmawianie z nim od roku kończy się płaczem). Naprawdę nie widzisz co się dzieje w kraju. Nie byłem zwolennikiem ani PO ani SLD, ale tak źle nigdy nie było. Nawet nie PIS stanowi problem a sam Jarosław, porównaj go z jego bratem (tak ostatnie 30 lat), to jak porównywać świeżą i zgniłą pomarańcze. Chętnie przeczytam odp, może otworzyłem oczy, pozdrawiam.

 • turwal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 17:08 turwal

  Na trzeźwo nikt normalny nie interweniuje .

 • dawidov

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2017 16:39 dawidov

  Polacy tylko chlac potrafia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »