Informacje

03.04.2016 17:10 "make love, not PiS"

Protest w sprawie zakazu aborcji. "Kilka tysięcy osób przed Sejmem"

SERWISY:

Przed siedzibą Sejmu odbyła się manifestacja przeciwko pomysłowi wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji.

Jak relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl, na miejscu było kilka tysięcy protestujących. Jak dodał, mieli z sobą transparenty, między innymi z napisem "Make love, not PiS".

Pojawiały się też inne hasła: "Aborcja dla rządu", "Klesze łapy precz od kobiet i ziemi", "Aborcja prawem kobiety".

Ok. godz. 16 policja potwierdziła zdanie naszego reportera. - Przed Sejmem zebrało się kilka tysięcy osób - powiedziała Anna Kędzierzawska z Komendy Stołecznej Policji.

"Nie dla torturowania"

Jak zaznaczał Węgrzynowicz, zablokowane były ulice Wiejska i Matejki.

Manifestację organizowała partia Razem. Demonstracje pod hasłem "Nie dla torturowania kobiet" odbywały się w niedzielę łącznie w kilkunastu miastach w całej Polsce.

"Wieszak służy dziś do wieszania ubrań. Kiedyś zdesperowane i pozbawione praw kobiety sięgały po niego, aby przerwać ciążę. Nie pozwólmy, by to okrutne i barbarzyńskie prawo wróciło!" - apelowali organizatorzy niedzielnej manifestacji.

Projekt ustawy

Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.

W projekcie ustawy znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerywania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Politycy są podzieleni ws. propozycji całkowitego zakazu aborcji.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, ocenia, że ogromna większość, a może cały klub, poprze inicjatywę ustawy całkowicie zakazującej aborcji, choć - jak podkreślił - w sprawach światopoglądowych nie ma w klubie dyscypliny w głosowaniach.

Jako zadeklarowany przeciwnik aborcji określa się także lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, ale zastrzegł, że wypowiada się jedynie w swoim imieniu. Podkreślił jednocześnie, że nie zna projektu.

Przeciwnikiem zaostrzenia obecnych przepisów jest natomiast lider PO Grzegorz Schetyna.
Wprowadzenia zakazu aborcji nie popiera też lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Episkopat o aborcji. "Każde życie trzeba chronić".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 17:23 ~Bolek

  Śledzą ich pice

 • rozkodowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2016 16:29 ~rozkodowany

  Jak JKM wypowiadał się o niepełnosprawnych,ze sa inni i na siłę robi się z nich normalnych i organizuje im igrzyska, to była wielka afera. Jak kobiety nie chcą rodzić niepełnosprawnych chorych dzieci, bo życie będzie ciężkie, to jest dobrze. Jak widać tamci obrońcy niepełnosprawnych, dzisiaj chcą ich mordować, zanim przyjdą na świat. I kto tu jest nietolerancyjny i na faszystowskie poglądy??

 • Blakowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2016 09:57 ~Blakowski

  Chcieliście kaczki przy korycie?
  to teraz macie.

 • bobo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2016 08:29 ~bobo

  oficjalnie ? nie ma tematu aborcja? a co wyprawia się w kościołach - czytanie bredni biskupów, cytowanie i powoływanie się na jakieś bliżej nieokreślone "autorytety", publiczne protesty kobiet - i nie ma takiego tematu? kolejna opinia, którą wmawia się wszystkim "na siłę" - to nie była żadna inicjatywa
  społeczna, bo odczytanie w kościele a później buntowanie części społeczeństwa bredniami o aborcji to inicjatywa kościoła, a to nie jest inicjatywa społeczna - to buntowanie grupy ludzi przeciwko innym

 • MargieQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 22:53 MargieQ

  Puszka Pandory otwarta. Prognozuję, że stroną poszkodowaną okaże się wkrótce PIS, a nieco później polski Kościół. Prezes J.Kaczyński niczego się, przez lata bycia politykiem, nie nauczył... a biskupi, jak to biskupi, po uzyskaniu przywilejów w nabywaniu gruntów rolnych, wykorzystują dobrą passę za panowania rządu "nieustraszonych", mieszając w bagnie polityki prawa aborcyjnego średniowieczną moralnością. (http://www.tvn24.pl)

 • Babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 22:35 ~Babcia

  Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa.Co na to zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, lekarze położnicy i ginekolodzy???? Ustawa nie pozwoli im ratować życia kobiety, bo ważniejszy będzie płód od matki.Jak taki lekarz ma wypełniać swoje obowiązki,jak ma ratować, skoro ustawa mu to uniemożliwi???? Kto w takim przypadku będzie odpowiedzialny za śmierć kobiety???? Banda oszołomów, nawet nie zastanowi się, jakie konsekwencje prawne wynikną, z takiej zaostrzonej, do granic absurdu ustawy.

 • Babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 22:25 ~Babcia

  W Polsce nienawidzi się kobiet!!!Nienawidzi kolejny rząd i kościół.Najpierw podnosi się wiek emerytalny o 7 lat!!! Później zmusza się kobiety, do rodzenia dzieci, w przypadku zagrożenia zdrowia i życia,do rodzenia dzieci z gwałtu.Według tej haniebnej ustawy, kobieta która zajdzie w ciążę pozamaciczną nie będzie miała prawa do aborcji aby ratować życie.Efekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej ,będzie taki że ,każda kobieta będzie panicznie bała się zachodzić w ciążę, bo zawsze mogą się przytrafić poważne komplikacje i wtedy skazana będzie na kalectwo lub śmierć. W czasach komuny,kiedy aborcja była dostępna na żądanie ,rodziło się dużo dzieci.Dopiero w czasach tz wolności,jak urosły wpływy kościoła i nastał niby taki dobrobyt, nagle zaczęło się rodzić, coraz mniej dzieci w Polsce, bo oczywiście za granicą kraju, polki rodzą i to sporo.CIEKAWE DLACZEGO?????

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 21:57 ~joanna

  Mirka~Mirka

  Jeśli matka ma umrzeć przy porodzie to Pan tak chciał dla niej i z jego wolą nie wolno dyskutować.

  Czy ty wiesz co mówisz?
  Kobieta , nie jest obywatelem drugiej kategorii. Każda kobieta , jako człowiek ma prawo do decydowaniu o swoim ciele , prawie do ochrony swojego zdrowia i życia oraz do wolności wyboru i decydowaniu o sobie.
  Rząd ma nam mówić - masz przez 9 miesięcy nosić dziecko - którego nie chcesz i masz ryzykować życie przy porodzie! A gdzie moje prawa? Dlaczego mam je poświęcać?
  Mam prawo do wolności wyboru , żyje , pracuje i płace podatki w wolnym kraju czy kraju religijnym typu : Iran z prawem szariatu ?

 • Mirka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 15:12 ~Mirka

  Mordercy opamietajcie!!! Ksiąndz nie będzie odlił sie za ludzi co dzieci mordują! Nareszcie przyszła władza co wie co dobre dla ludzi i życia. To dziecko z gwałtu już nie ma prawa do miłości, a może to będzie kolejny geniusz co świat ocali. Jeśli matka ma umrzeć przy porodzie to Pan tak chciał dla niej i z jego wolą nie wolno dyskutować. A badania te pranatalne to som mylne często. Były przypadki i to często bardzo nawet kiedy lekarz mówił matce że urodzi chore dziecko a rodziło się zdrowe - bo to cud Boży

 • Leah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 13:33 ~Leah

  Mam wrażenie, że zbyt daleko posunięto się w walce o "ochronę życia". Autorzy projektu skupili się na jednym szczególe jednocześnie tracąc obraz ogółu. Bo przecież jak w rozwoju człowieka można zbagatelizować aspekt matki? To pewnie dla nich bardzo wygodne, ale chore już u samych podstaw tego pomysłu. Jeśli ta ustawa wejdzie, zarodek będzie miał więcej praw od matki. W ruchach pro-life zawsze gryzła mnie ta niesprawiedliwość- walka o życie nienarodzonego i praktycznie zerowy szacunek dla życia tudzież zdrowia kobiety. W niedługim czasie wybiorę się na protest w mojej okolicy- nie dlatego, że domagam się prawa do aborcji dla wszystkich kobiet na żądanie. Tylko w imię jednostek, dla których przerwanie ciąży jest szansą na uratowanie swojego zdrowia fizycznego, psychicznego, a nawet życia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »