Informacje

26.01.2015 12:33 władze Bemowa w konflikcie z Ratuszem

Protest w sprawie "zagrożonych" zajęć. Ratusz: wprowadzono ludzi w błąd

SERWISY:

Około sto osób zebrało się przed stołecznym ratuszem, by protestować przeciwko odebraniu mieszkańcom Bemowa darmowych zajęć prozdrowotnych. Ratusz wyjaśnia, że władze dzielnicy wprowadziły mieszkańców w błąd, a zajęcia odbędą się zgodnie z planem.

W niedzielę wieczorem zarząd dzielnicy Bemowo zapowiedział protest mieszkańców w przesłanym do redakcji mailu o tytule "Zajęcia prozdrowotne zagrożone".

"Obecność Mieszkańców przed warszawskim Ratuszem ma pokazać Pani Prezydent, jak wielu osobom zależy na zajęciach prozdrowotnych w dotychczasowym kształcie. Tylko dzięki obywatelskiej postawie Mieszkańców mamy szansę uratować ten projekt" - napisano.

"Gazeta Stołeczna" podała w poniedziałek, że uczestnicy zajęć dostawali smsy z informacją o planowanej pikiecie i zachętą "każdy kto przyjdzie i pomoże, zyska pierwszeństwo w zapisach". Wiadomości podpisano "burmistrz Bemowa". Gazeta informuje także, że mieszkańcy odbierali telefony w tej sprawie.

Według ekipy Krzysztofa Zygrzaka istniało realne zagrożenie, że darmowe zajęcia dla 4 tys. osób, które od ok. 10 lat odbywają się w dzielnicy, w tym roku nie dojdą do skutku.

Ratusz uspokaja

Godzinę przed zapowiadanym protestem ratusz zorganizował konferencję prasową. Przedstawiciel pani prezydent oświadczył, że nie ma żadnego zagrożenia dla zajęć prozdrowotnych w dzielnicy.

- Jesteśmy po spotkaniu z władzami Ośrodka Sportu i Rekreacji na Bemowie. Pragnę uspokoić mieszkańców, że zajęcia prozdrowotne odbędą się tak jak w ubiegłych latach. Ośrodek Sportu i Rekreacji dostanie na to specjalną dotację - powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

Jak ratusz tłumaczy całe zamieszanie? Troską o pieniądze.

- W ubiegłych latach Bemowo organizowało te zajęcia w oparciu o OSiR oraz podmioty komercyjne. W piątek dostaliśmy od zarządu pismo, w którym nie było OSIR-u. Dlatego odesłaliśmy im dokumenty z prośbą o wyjaśnienie. Zdziwiło nas, że dzielnica nie chce organizować zajęć w oparciu o własną placówkę - tłumaczył Jóźwiak.

Wiceprezydent zapewnił mieszkańców dzielnicy, że zajęcia odbędą się zgodnie z planem. - Powinny ruszyć w przyszłym tygodniu. Co więcej, oferta będzie bogatsza, ma się pojawić korektywa - dodał Jóźwiak.

"Wolne Bemowo"

Mimo tych zapewnień, w poniedziałek przed południem na placu Bankowym pojawiło się około 100 osób.

- Przynieśli transparenty "Wolne Bemowo" i duży plakat ze swoimi postulatami. Co chwila skandują "chcemy zajęć". Na proteście przemawiał też Jarosław Dąbrowski (były burmistrz Bemowa, bohater tzw. afery bemowskiej, z którym politycznie związany jest obecnie urzędujący na tym stanowisku Krzysztof Zygrzak - red.) - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Delegację protestujących przyjął wiceprezydent Warszawy. - Jarosław Jóźwiak powtórzył mieszkańcom to, co wcześniej mówił na konferencji. Wytłumaczył im, że dzielnica wprowadziła ich w błąd w sprawie zajęć - mówi Marcinczak. Wiceprezydent przeprosił mieszkańców, ze niepotrzebnie fatygowali się przed ratusz.

Konflikt trwa

Spór na linii ratusz-zarząd Bemowa trwa od miesiąca, gdy burmistrzem dzielnicy wybrano Krzysztofa Zygrzaka, współpracownika skompromitowanego tzw. aferą bemowską Jaroslawa Dąbrowskiego - obecnie przewodniczącego rady dzielnicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że nie przekaże im pełnomocnictw, niezbędnych do sprawnego zarządzania dzielnicą. Prezydent słowa dotrzymała i w ubiegłym tygodniu ustanowiła pełnomocników dla Bemowa.

Urzędujący burmistrz Zygrzak, przegonił ich z urzędu.

Złożył także zawiadomienie do prokuratury na Hannę Gronkiewicz-Waltz w związku z podejrzeniem o popełnienie przestępstwa przez nią przekroczenia uprawnień.

W tym tygodniu ma dojść do spotkania prezydent z burmistrzem Bemowa.

Afera bemowska

Brak zaufania prezydent w stosunku do władz dzielnicy to pokłosie tzw. afery bemowskiej. Rozpętał ją były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach. Kontrola zarządzona przez Hannę Gronkiewicz-Waltz potwierdziła część tych zarzutów. Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Sprawą cały czas zajmuje się prokuratura.

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • paszczep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 17:10 ~paszczep

  Brawo Panie Jarosławie, Brawo Panie Burmistrzu.
  Chyba nie ma drugiej takiej dzielnicy w Warszawie, która potrafiłaby tak wspaniale zadbać o zdrowie swych mieszkańców.
  Co do domniemanych nieprawidłowości: "jak psa chce sie uderzyć to kij zawsze się zznajdzie".

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 09:08 ~anty

  Kiedyś z żoną poszliśmy tam wyrobić paszporty kiedy przyszła nasza kolej po podejściu do stanowiska powiedziano nam, że mamy wyjść i poczekać sobie grzecznie w WOMie. Po chwili jakis urzędnik przyprowadził za rękę (dosłownie) paniusię bez kolejnki żeby wyrobiła sobie paszport. Za takie bemowo to ja dziękuję.

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 22:00 ~mieszkanka

  Super!!!! Dąbrowski, Zygrzak i spółka kompromitujcie sie dalej!!!

 • Toem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 18:13 ~Toem

  Brawo dla ludzi że umiem o swoje walczyc. Rezta założyła by rece i narzekala.

 • Ekonom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 17:54 ~Ekonom

  ehhhhhhhhh~ehhhhhhhhh

  pan Dżej Dżej coraz bardziej rządzi...

  Dobry z niego fachowiec, wyrobił się, kiedy był pupilkiem pani prezydent.

 • nikodem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 17:39 ~nikodem

  Dwa pytania. 1. Dlaczego burmistrzowie nie są w pracy, tylko chodzą po ulicach? 2. Czy bemowscy deweloperzy tez dostali smsy od burmistrza?

 • Fuuuuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 17:12 ~Fuuuuj

  Czytam ze zdumieniem "każdy kto przyjdzie i pomoże, zyska pierwszeństwo w zapisach". Jeśli to prawda, to jest to przecież ewidentna forma przekupstwa i łapówkarstwa!!!! Wciąż nie mogę wyjść z podziwu, że mieszkańcy Bemowa nie byli wstanie obronić się przed "grupą" Dąbrowskiego.

 • bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 16:15 ~bemowianka

  nie ma nic za darmo, za wszystko płacimy my - podatnicy z Bemowa, to skandal, że za nasze pieniądze JD robi sobie nadal kampanię, a ludzie jak lemingi idą za nim

 • arvelli_net

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 15:56 ~arvelli_net

  Chciałbym sprawdzenia jaki stopień spowinowacenia z burmistrzuniem i jego ekipą oraz pracownikami gminy Bemowo maja uczestnicy tych zajęć!!! Słyszałem rozmowę dwóch Pań w przychodni na Wrocławskiej że "jej to zajęcia załatwił jak co roku , zięć który jest szychą w ratuszu Bemowo"!!!!!!!!!

 • Mieszkaniec Bemowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 15:46 ~Mieszkaniec Bemowa

  Starych dziadów naściągali, pewnie też chcą mieszkania dostać na Boernerowie... Przekupstwo za sms-y to przecieć przestępstwo !!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »