Informacje

27.02.2017 19:58 apelują do ministra kultury

Protest w operze. Chcą zwolnić prawie sto osób. "To po prostu likwidacja"

SERWISY:


Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestowali w poniedziałek przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeciw zwolnieniom zapowiadanym przez dyrekcję. Zaapelowali o objęcie jej opieką.

Informacje o złej sytuacji Warszawskiej Opery Kameralnej pojawiają się od dłuższego czasu. W połowie lutego dyrekcja Opery wysłała do związków zawodowych zawiadomienie o zamiarze zwolnienia 55 solistów, sześciu dyrygentów oraz połowy orkiestry Sinfonietta WOK.

- Pełniący obowiązki  dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd zapowiedziała zwolnienia grupowe motywując to trudną sytuacją finansową. To po prostu likwidacja teatru, mają zostać zwolnieni wszyscy soliści, wszyscy dyrygenci, połowa Orkiestry Sinfonietta. Obecnych 55 solistów może wydawać się dużo, ale pamiętajmy, że to nie jest 55 etatów, bo większość jest na pół etatu. A dla zapewnienia możliwości wykonywania wszystkich dzieł Mozarta, które mamy w swoim repertuarze, taki skład jest prawie niezbędny - powiedział PAP przewodniczący "Solidarności" Warszawskiej Opery Kameralnej Hubert Zadrożny.

Jak zaznaczył, pewnie gdzieś jeszcze można znaleźć jakieś rezerwy, ale to nie są rezerwy tego typu, że można zwolnić 55 solistów, sześciu dyrygentów i 37 muzyków.

- Oczywiście jeżeli będzie trzeba, my jesteśmy w stanie usiąść do rozmów i porozmawiać nad sytuacją finansową firmy i jakąś restrukturyzacją. Natomiast ciężko się negocjuje z pistoletem u skroni. Ale jesteśmy gotowi do rozmów, od samego początku byliśmy gotowi. Proszę pamiętać, że za poprzedniej dyrekcji zostało zwolnionych 80 osób, w związku z tym jesteśmy zdolni do jakichś ruchów, ale nie do takich, które niszczą cały nasz dorobek - zaakcentował Zadrożny.

Protest i petycja

W poniedziałek przedstawiciele pracowników WOK pikietowali przez gmachem ministerstwa kultury i złożyli na ręce ministra kultury Piotra Glińskiego petycję, aby zaprotestować przeciwko zwolnieniom.

"Przedstawiony nam w ostatnich dniach przez pełniącą obowiązki dyrektora naczelnego Opery Alicję Węgorzewską-Whiskerd plan zwolnień wszystkich solistów śpiewaków, dyrygentów oraz ponad połowy składu orkiestry Sinfonietta, unicestwia i przekreśla w istocie wartość artystyczną naszego teatru, na którą wszyscy pracowaliśmy. (...) Teatr, również operowy, to jego artyści. To jest jego wartość artystyczna, kapitał wypracowany latami. Teraz mamy ich stracić. Olgę Pasiecznik, Roberta Gierlacha, Annę Radziejewską oraz wielu innych solistów oraz artystów muzyków, członków zespołu Sinfonietta - jedynej na świecie orkiestry mającej w repertuarze wszystkie dzieła operowe Mozarta" - napisano w petycji.

Pracownicy WOK zwrócili się do ministra z apelem o objęcie opieką instytucji. "Prosimy nie milczeć w obliczu działań, które bez poszanowania dla artystycznego dorobku naszego teatru niszczą naszą operę. Jesteśmy przekonani, że takie działania nie mogłyby mieć miejsca, gdyby Warszawska Opera Kameralna została instytucją współprowadzoną przez MKiDN. Zabiegamy o to od lat, bowiem uważamy, że współprowadzenie naszej instytucji przez ministerstwo będzie gwarancją właściwej dbałości o narodowe dziedzictwo, jakim nasz teatr niewątpliwie jest w dziedzinie sztuki operowej" - napisano w petycji.

"Flagowa instytucja kultury"

Szef resortu Piotr Gliński wyszedł do pikietujących i zapewnił, że intencją ministra kultury jest współprowadzenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Podobną wolę resort wyraził w komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek. "Ze względu na rangę tej instytucji MKiDN, pod obecnym kierownictwem, po raz pierwszy wyraziło wolę wspólnego jej prowadzenia" - głosi pismo.

Jak zaznaczono, dorobek instytucji to nie tylko dziedzictwo narodowe, ale także wkład Polski we współtworzenie światowego dziedzictwa kultury muzycznej. "To flagowa stołeczna instytucja kultury, której dorobek gruntuje prestiż muzyki polskiej na arenie międzynarodowej, tworząc zarazem wizerunek Warszawy jako światowego centrum kultury" - podkreślono.

"Współprowadzenie WOK przez MKiDN może być przedmiotem rozmów z organizatorem po wyjaśnieniu aktualnej sytuacji instytucji w zakresie organizacyjno-zarządczym. Obecnie kierownictwo resortu kultury czeka na uporządkowanie tych spraw, by móc przystąpić do realizacji działań na rzecz wspólnego prowadzenia Warszawskiej Opery Kameralnej" - dodano w piśmie.

W komunikacie przypomniano, że obecnie WOK jest prowadzona przez marszałka województwa mazowieckiego i to po jego stronie leży pełna odpowiedzialność za stan tej instytucji, w tym za jej kondycję finansową czy zadłużenie.

"Rozważymy propozycję"

Rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego Marta Milewska przyznała, że jest zaskoczona, ponieważ do tej pory ministerstwo ani ustnie podczas spotkań, ani tym bardziej pisemnie nie sygnalizowało samorządowi takiej możliwości. - Oczywiście, jeśli taka wola ze strony ministerstwa się pojawi, rozważymy ją z dużym zainteresowaniem - zaznaczyła.

- Warszawska Opera Kameralna boryka się z problemami finansowymi spowodowanymi przerostem zatrudnienia. W tym momencie w Operze finansowanych jest 229 etatów. Dla porównania Teatr Polski w Warszawie finansuje 167 etatów. W 2016 roku Teatr Polski odwiedziło jednak 72 tysięcy widzów. Zorganizowano również 7 premier. W tym samym czasie instytucję odwiedziło ponad trzykrotnie mniej widzów - 20 tysięcy osób. Odbyły się dwie premiery - podała rzeczniczka.

Jak podkreśliła, w efekcie przerostu zatrudnienia większość dotacji przekazywanej przez samorząd województwa przeznaczana jest na pensje, a nie na działalność artystyczną. - Bez zmiany tych proporcji, dalsza działalność Warszawskiej Opery Kameralnej może stanąć pod znakiem zapytania. Dla przykładu spośród 55 zatrudnionych na etacie solistów, w każdym miesiącu w koncertach bierze udział jedynie ok. 10 z nich. Mimo to Warszawska Opera Kameralna i tak musi płacić pozostałym solistom, co generuje kilkudziesięciotysięczne koszty. Traci na tym repertuar, na który mogłyby być przeznaczane te środki - zauważyła.

- Dyrektor Alicja Węgorzewska od momentu objęcia funkcji dyrektora przedstawiała zarządowi województwa trudną sytuację Warszawskiej Opery Kameralnej. Departament Kultury, Promocji i Turystyki jest w stałym kontakcie z kierownictwem. Jednak wszelkie decyzje personalne należą do dyrektora instytucji jako pracodawcy - dodała Milewska.

PAP/md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wicek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2017 12:57 ~wicek

  ta pani dyrektorka to i przedszkole miala i szkole zakladala na wilanowie i w partii w sejmie siedziala, coz za Polska

 • AMAMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 16:43 ~AMAMA

  Ile razy byłam w WOK widownia była pełna, problemy finansowe nie są zatem z winy artystów, a tylko i wyłącznie kierownictwa. To, że miesięcznie jedynie 20 procent artystów zostaje zaangażowanych, to totalne nie wykorzystanie potencjału. Zamiast zwalniać utalentowanych i doświadczonych, potrzeba zmiany kierownictwa, nie tylko znającego się na muzyce, ale przede wszystkim na marketingu i zarządzaniu. Zwolnieni artyści, z dużym prawdopodobieństwem, zostaną zatrudnieni przez zagraniczne instytucje, co est ogromną szkodą dla Polski i Polaków.

 • TROLL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 14:31 ~TROLL

  towarzyszu tabletowy zwany bez jarozbawa ministrem zwolnij wszystkich ludzi KULTURY i SZTUKI zamknij wszystkie szkoły artystyczne oraz teatry i opery a pieniądzer oszczędzone w ten prosty sp[osób przekazać racz na pomnik lecha i szkołę oćca świntego rydzykiem tadkiem zwanego9ZW47

 • dsfsdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 10:21 ~dsfsdf

  Nie opłaca się?
  Zamknąć!
  Koniec farsy.

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 09:16 ~Dosia125

  nawet komuna dotowała kulturę. Teraz dotują tego złodzieja i hochsztaplera Rydzyka. To ta ich dobra zmiana. Następne w kolejce uczelnie państwowe. Lepszy ciemny lud, którego bawi disco polo i rolnik szukający żony.

 • gaucho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 08:57 ~gaucho

  apel apel~apel apel

  Zlikwidować wszelkie dofinansowanie teatrów i filmów !
  Teatry wyłącznie prywatne !
  Dość marnowania pieniędzy !

  Zapomniałeś dodać, że głodny artysta, to artysta natchniony.
  Czyli wrócą przedwojenne czasy. Oby nie wojenne.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 08:47 ~Piotr

  apel apel~apel apel

  Zlikwidować wszelkie dofinansowanie teatrów i filmów !
  Teatry wyłącznie prywatne !
  Dość marnowania pieniędzy !

  Działalność artystyczna wysokiej próby jest kosztowna i wymaga dofinansowania. Nie jest to współczesny wymysł. Mecenat artystyczny istnieje od zawsze, tyle, że kiedyś mecenasem był kościół i magnaci a teraz tę funkcje przejęło państwo.
  Tylko cham może tego nie rozumieć i nie popierać.
  Co nie oznacza zgody na marnowanie tych pieniędzy...

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 08:25 real

  a tak było tam fajnie jak był STS

 • mix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2017 01:55 ~mix

  To jest możliwe chyba tylko w Polsce. Teatrzyk, na którego widowni znajduje się ledwie 160 krzeseł, dysponuje 229 etatami, a ponieważ jak czytamy większość osób pracuje na pół etatu, liczba pracowników jest większa, pewnie w okolicach 300. Jeśli wziąć pod uwagę, że za poprzedniej dyrekcji zwolniono 80 osób, otrzymujemy sytuację, w której opera zatrudniała ponad dwukrotnie więcej pracowników, niż może pomieścić widzów.
  A teraz najlepsze: "Spośród 55 zatrudnionych na etacie solistów, w każdym miesiącu w koncertach bierze udział jedynie ok. 10 z nich. Mimo to Warszawska Opera Kameralna i tak musi płacić pozostałym solistom". Czy ja dobrze zrozumiałem, że 81% solistów tego teatru otrzymuje od miasta (czyli ode mnie) miesięczną pensję za nieprzychodzenie do pracy?!

 • slajdolot29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2017 21:35 ~slajdolot29

  Warszawska Opera Kameralna ma widownię na 160 miejsc Teatr Polski 730 to ponad 4razy więcej Bilety do WOK kosztują średnio 100zł moim zdaniem to dużo ale widownia zawsze pełna A Festiwal Mozartowski coś pięknego i unikatowego w skali światowej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »