Informacje

29.08.2017 20:10 KOMITET OBRONY LOKATORÓW

Protest w centrum.
"Lokator się liczy"

SERWISY:

"Lokator się liczy. Stop reprywatyzacji" - takie hasła pojawiły się we wtorek na transparentach przed kamienicą przy ulicy Noakowskiego 16. Zgromadzili się tam przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów.

Jak zapowiadali organizatorzy zgromadzenia, protest związany jest z rozprawą przed Komisją Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w sprawie zwrotu kamienicy przy ulicy Poznańskiej 14. Twierdzą również, że nękani są lokatorzy w innych kamienicach. Według Komitetu Obrony Lokatorów, chodzi o budynki należące między innymi do spółki Fenix oraz spółek zależnych. To właśnie przed siedzibą tej pierwszej firmy odbywała się wtorkowa pikieta.

- Przestępcy, którzy pozbawili dachu nad głową ludzi z tej kamienicy działają nadal, w innych nieruchomościach w Warszawie okradają ludzi z ich mieszkań. To się nadal dzieje, ludzie nadal są eksmitowani, tracą majątek życia. Trzeba to zablokować - mówiła Katarzyna Matuszewska z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

- Jutro będzie pierwsze przesłuchanie w ramach komisji, gdzie będzie sprawa budynku nadal zamieszkałego przez mieszkańców. Większość z nich ma wypowiedzenia umów. W przypadku Poznańskiej 16 wszystko wskazuje na to, że w perspektywie jakiegoś czasu ten budynek wróci do miasta. Problem polega na tym co z tymi mieszkańcami, którzy dziś tam mieszkają. Może się okazać że eksmisji nie dokończy "czyściciel", ale samo miasto, po to aby mieszkania sprzedać w przetargu komercyjnym, tak jak to się dzieje w innych budynkach - dodał Patryk Bielecki.

Na miejscu pikiety był nasz reporter - Zgromadziło się około 50 osób, które są związane z komitetem. Mają transparenty, krzyczą "stop reprywatyzacji". Pojawiła się też policja, która zabezpiecza zgromadzenie. Nie ma incydentów, całość przebiega bardzo spokojnie - relacjonował Artur Węgrzynowicz.

Poznańska 14

Poznańska 14 to duża, trzyskrzydłowa kamienica położona niemal w samym centrum (między Hożą, a Wilczą). Nieruchomość w 2013 roku przekazano faktycznym spadkobiercom dawnych właścicieli, których - jak informuje PAP - reprezentował mecenas Robert N. Decyzję ze strony ratusza podpisał natomiast Jerzy M., ówczesny wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Kilka miesięcy po całej operacji spadkobierca sprzedał swój spadek Robertowi N. i Januszowi Piecykowi. Ci z kolei w styczniu 2014 roku mieli sprzedać nieruchomość spółce Jowisz, związanej z grupą Fenix.

Jednym z wątków, którymi zajmie się komisja weryfikacyjna, będzie sprawdzenie, dlaczego miasto nie wnioskowało o stwierdzenie nabycia spadku. Bo jak przekonują członkowie zespołu Patryka Jakiego, miało do tego uprawnienia.

Dlaczego? Otóż prawowici właściciele nieruchomości, według PAP, mieli zostać zamordowani w 1942 roku. Zaś zgodnie z obowiązującym wówczas (do 1947 roku) kodeksem Napoleona, w przypadku gdy spadkobiercy nie zgłoszą się przez 30 lat, spadek uznać należy za wakujący, co otwiera drogę nabycia go przez Skarb Państwa.

- Będziemy starali się wyjaśnić, dlaczego miasto wcześniej nie złożyło wniosku, że Skarb Państwa powinien być spadkobiercą - powiedział Sebastian Kaleta, członek komisji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

"Fałszywe informacje"

We wtorek do naszej redakcji firma Fenix przesłała swoje oświadczenie.

"W dotychczasowych przekazach medialnych sugerowano, a nawet stawiano naszą firmę na równi z "czyścicielami kamienic". Twierdzono, że wyrzucamy lokatorów na bruk, lawinowo podnosimy czynsze, utrudniamy życie poprzez uciążliwe remonty, czy nękamy mieszkańców. Informacje te, są fałszywe i godzą w nasze dobre imię, o które zawsze dbaliśmy prowadząc od lat działalność biznesową z poszanowaniem prawa i godności drugiego człowieka" - napisali przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Odnieśli się też do kamienicy przy Poznańskiej 14. "Odzyskał ją Alexander Włodawer - Żyd polskiego pochodzenia, który w związku z wydarzeniami politycznymi w Polsce musiał w 1968 roku przymusowo emigrować do Stanów Zjednoczonych. Na podstawie wniosku z 1948 roku złożonego wówczas przez Bolesława Kobrynera, reprezentującego Joela Włodawera (jego przodka) odzyskał on w 2013 roku należącą przed kilkudziesięciu laty do jego rodziny kamienicę. Po odzyskaniu nieruchomości zdecydował się na jej sprzedaż osobom trzecim, zaś od nich nabyła ją firma Fenix Group" - czytamy w oświadczeniu.

>>>Czytaj całe oświadczenie firmy<<<

md/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 08:35 ~Warszawiak

  Popieram protest!

 • ochota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 06:48 ~ochota

  Te protesty nic nie dają.Mam wrażenie że jak urzędnik kradnie to jest podziwiany przez kolegów urzędników.Znam taki przypadek.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2017 21:28 ~qaz

  "Fajna" sytuacja. Zlodziej (Skarb Panstwa) oskarza zlodzieja (handlarze roszczeniami), ze mu ukradl to co ten wczesniej ukradl.

  Ale odkladajac na bok ta sytuacje, cos w Ratuszu bylo na rzeczy, bo dziwnym trafem ulica Poznanska miedzy Wilcza a Hoza w EKSPRESOWYM tempie zostala wyremontowana na ksztalt przedwojenny. Poznanska 16 takze zostala rozbudowana o dodatkowe kondygnacje BEZPRAWNIE. Fenix przegral rozprawy z WM Hoza 39 i 41 i ma nakaz rozbiorki nadbudowki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »