Informacje

13.11.2017 15:52 po marszu narodowców

Protest przed ratuszem. "Potworny lęk przed nacjonalizmem"

SERWISY:


W poniedziałek po południu przed stołecznym ratuszem
zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Kobiety trzymają czarne parasolki układające się w napis "stop faszyzmowi". Manifestacja jest reakcją na sobotni marsz narodowców podczas obchodów Święta Niepodległości.

Akcję zorganizowali Obywatele RP. Zapowiadał ją już w niedzielę lider stowarzyszenia Rafał Kasprzak. Podczas konferencji prasowej oburzał się na uczestników marszu, ale także opozycję, służby i władze stolicy, które nie rozwiązały zgromadzenia, choć miały ku temu przesłanki - race i rasistowskie hasła.

- Są tutaj osoby, które uczestniczyły w sobotnich wydarzeniach i widziały między agresję w stosunku do kobiet. Jak wiadomo policja zajmuje się między innymi sprawą pobicia ma moście - relacjonuje Olga Olesek, reporterka TVN24. O zdarzeniu pisaliśmy więcej na tvnwarszawa.pl.

Zgromadzone osoby tłumaczą, dlaczego zdecydowały się na protest, ponieważ niepokoi je "odradzający się faszyzm". - Potworny lęk przed narastającym nacjonalizmem w Polsce, przed tym, na co pozwala polska władza i policja. Jestem przerażona - mówiła reporterce jedna z pań trzymająca czarną parasolkę.

Na transparentach, jakie przynieśli znalazły się takie hasła jak: "Polsko, obudź się, faszyzm idzie", "Stop faszystom w stolicy" a także fragment art. 13 Konstytucji, który głosi, że "zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową".

Odpalili race, przeszli przed komendę

Uczestnicy podkreślali, że przyszli przed ratusz, bo - w ich ocenie - urząd miasta również nie zrobił nic, aby zapobiec sobotnim wydarzeniom.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzaka stwierdził, że na marszu powinni być obserwatorzy urzędu miasta. - Ich obecności żądaliśmy od prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powinni na widok przestępstw, których tam nastąpiło dziesiątki tysięcy, rozwiązać to zgromadzenie bandytów i rozpędzić je z użyciem wszystkich sił, którymi dysponuje jeszcze polskie państwo - mówił Kasprzak na konferencji prasowej przed stołecznym ratuszem.

Jego zdaniem w sobotę, oprócz policji, zawiedli też wszyscy politycy, "którzy mają realną władzę" w Polsce. - Zgromadzenie faszystów mogło zostać rozwiązane. To nie ważne, że cykliczne zgromadzenie zarejestrował wojewoda. W dalszym ciągu nad bezpieczeństwem miasta czuwa urząd miasta i jego Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - oświadczył.

Krytykował też bierność władz miasta na odpalanie rac. - Pani prezydent, pani nie reagowała przedwczoraj na żadną z dziesiątek płonących rac w Warszawie. Czy zareaguje pani teraz? - pytał Kasprzak.

Następnie osoby zgromadzone na manifestacji odpaliły kilka rac i przeszły przed siedzibę Komendy Stołecznej Policji. - Przedwczoraj płonęło w Warszawie kilkanaście tysięcy prawem zakazanych rac. Żaden z waszych ludzi nie interweniował. Czy starczy wam poczucie przyzwoitości w konflikcie ze wstydem, żeby interweniować dzisiaj? - zwrócił się Kasprzak do policjantów zabezpieczających zgromadzenie.

Tak tłumaczył się ratusz

Już wcześniej stanowiska miasta przedstawiła Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ratuszu. Jak tłumaczyła, miasto przypominała organizatorowi, jakie reguły rządzą zgromadzeniem publicznym. - Przypominaliśmy. jakie są obostrzenia ustawy Prawo o zgromadzeniach, że pirotechnika jest zakazana - przekonywała.

Jak zareagował organizator? - Nie było z jego strony żadnych innych działań - stwierdziła. Zaznaczyła, że był również proszony, by wykorzystał swoją służbę porządkową do usunięcia osób, które naruszają prawo.  - Bez odzewu, bez żadnych reakcji - powiedziała Gawor i przypomniało, że miasto przegrało w sądzie sprawę po tym jak w 2013 rozwiązało Marsz Niepodległości.

Kontrowersyjne hasła podczas marszu:

 

"Obowiązek reagowania spoczywa na policji"

W poniedziałek głos w sprawie marszu zabrał także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Stwierdził, że do wyjaśnienia jest wiele kwestii. Poza hasłami i transparentami także zachowanie policji względem osób niezwiązanych z manifestacją narodowców.

- Dlaczego zostały zatrzymane osoby, które miały zamiar wziąć udział w kontrmanifestacji i zawiezione na posterunek policji. Czy policja wystarczająco zabezpieczyła prawa osób pobitych w trakcie manifestacji - zaznaczył Bodnar. - Żaden organ władzy nie powinien likwidować problemu związanego z kontrmanifestacją, w taki sposób, że po prostu zatrzymuje potencjalnych uczestników kontrmanifestacji i wywozi w inne miejsce, to nie jest standard demokratyczny - stwierdził.

Rzecznik był także dopytywane o brak reakcji na kontrowersyjne transparenty. - Obowiązek reagowania na hasła, banery, slogany, które są wyrażane spoczywa na policji - podkreślił. - Można wyrazić zgodę na zorganizowanie demonstracji. Natomiast, gdy dochodzi do naruszenia przepisów, wtedy powinna następować reakcja, identyfikowanie sprawców i uniemożliwianie dalszych działań, które mogłyby być sprzeczne z przepisami prawa - tłumaczył Bodnar. Przyznał jednak, że działanie na bieżąco, mogłoby spowodować więcej negatywnych skutków niż korzyści.

mp/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • twh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 16:34 ~twh

  Ja się bardziej boję islamistów. Na polskie dzielnice moge wchodzić a na muzułmańskie nie da się wejść bo jak w szwecji grozi śmierć więc co jest groźniejsze?

 • cozema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:22 ~cozema

  Zdelegalizować srebrną taśmę klejącą.

 • Marks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 12:16 ~Marks

  Filozofowie rozmaicie tylko interpretowali świat idzie jednak o to, aby go zmienić.

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 11:12 ~Maniek

  "Nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze życia oraz polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu."

  Czego oni się boją? Trudności w kręceniu lodów przez poszczególne kasty? A może trudności w wyzyskiwaniu ludzi przez organizacje międzynarodowe?

 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 11:01 ~Kris

  Może protestujący poszli by do roboty, zamiast stać na zimnie i się wygłupiać?

 • Ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 10:57 ~Ada

  Banda oszołomów z zaburzoną percepcją rzeczywistości i stanami lękowymi. Do leczenia psychiatrycznego!

 • eggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 09:36 ~eggg

  Chwala Wielkiej Polsce!

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 09:01 ~Obserwer

  Piłka~Piłka

  Albo się idzie w CZARNYM MARSZU i popiera mordowanie dzieci, albo się nie idzie i demonstruj miłość do dzieci i rodziny.

  Albo bierze się psa, ukochaną i idzie się do lasu na spacer, mając to wszystko w poważaniu.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 08:45 ~marta

  Boję się tych kobiet !One niszczą spokój i poczucie bezpieczeństwa a są bezkarne bo bronią nieuczciwych sądów ! Jak ma być dobrze skoro sądy są nie do ruszenia ?

 • Jedynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2017 08:45 ~Jedynka

  Za rok w 100 rocznicę odzyskania niepodległości, wszyscy pójdziemy w jednym marszu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »