Informacje

13.12.2018 17:04 zgrzyt podczas spotkania

Protest podczas opłatka. Część radnych przeciw obecności duchownych

SERWISY:


W czwartek, w przerwie sesji Rady Warszawy, odbyło się spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział radni, przedstawicie ratusza i parlamentarzyści. Spotkaniu towarzyszył protest środowisk równościowych i części radnych KO przeciwko obecności osób duchownych. Nie przyłączyła się do niego jedyna przedstawicielka SLD w radzie miasta.

W spotkaniu wzięli udział m.in. powstańcy warszawscy: Wojciech Galperyn i Wanda Traczyk-Stawska oraz parlamentarzyści związani z Warszawą: były prezydent miasta Marcin Święcicki i senator Marek Borowski. Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Dorota Malinowska-Grupińska i wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej złożyli radnym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Protest podczas spotkania opłatkowego

Na spotkanie przybyła też grupa działaczy m.in. partii Razem oraz Kongresu Świeckości, która prezentowała transparenty z hasłami: "Świeckie państwo", "Religia do kościoła", "Polska solidarna, a nie klerykalna".

- Chcemy pokazać, że w radzie miasta łamana jest konstytucja, jej artykuł 25, który mówi o tym, że urzędy publiczne są zobowiązane do bezstronności wyznaniowej i światopoglądowej. To, co tutaj zaobserwowaliśmy, to był pokaz tego, w jaki sposób Kościół uwikłany jest we władzę świecką i odwrotnie – powiedziała Bożena Przyłuska z Kongresu Świeckości.

Udziału w części spotkania, gdzie modlili się przedstawicie Kościoła katolickiego i prawosławnego, odmówiło kilkoro radnych Koalicji Obywatelskiej, m.in. Tomasz Sybilski i Dorota Łoboda. - Sesja rady miasta to nie jest miejsce na obrządki religijne, dlatego uznaliśmy - bo nie byłem sam - żeby nie brać udziału w spotkaniu – wyjaśnił Sybilski w rozmowie z PAP.

12 radnych przeciw "treściom religijnym"

Obecność osób duchownych nie przeszkadzała za to w czwartek jedynej przedstawicielce SLD w radzie miasta Monice Jaruzelskiej, która zdecydowała się wraz z innymi radnymi i zaproszonymi gośćmi podzielić opłatkiem. - Jestem osobą niewierzącą, ale opowiadam się za tolerancją – podkreśliła.

W środę grupa 12 radnych Koalicji Obywatelskiej, m.in. związani z lewicą Sybilski i Agata Diduszko-Zyglewska oraz Nowoczesną: wiceszef Rady Warszawy Sławomir Potapowicz, Anna Auksel-Sekutowicz i Marek Szolc, a także Dorota Łoboda wystosowała list do przewodniczącej rady Ewy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej, w którym zaapelowała, by czwartkowe spotkanie było "wolne od treści religijnych".

Radni ci również wyrazili w swym liście pogląd, że obecność przedstawicieli Kościoła i innych związków wyznaniowych podczas spotkań organizowanych przez radę miasta stoi w sprzeczności w art. 25 konstytucji, który stanowi, że "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym".

Czwartkowa sesja przebiegała burzliwie:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2018 00:01 ~miro

  Czyli śmiało Mogę sobie zorganizować obchody 1 maja w ratuszu za publiczne pieniądze i nikt nie ma prawa PROTESTOWAĆ!!!

 • qolfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2018 20:48 ~qolfa

  Radni dzielili sie oplatkiem, na ktorym byly motywy religijne. Co za Ciemnogrod. Nie lepiej byloby dzielic sie oplatkiem z obietnicami PISu. Oplatki powinny miec kolor teczy.

 • paranojajestgoła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2018 20:15 ~paranojajestgoła

  Zebrania rady miejskiej nie są miejscem na takie spotkania. Powinni byli zorganizować sobie spotkanie świąteczne po sesji poza siedzibą rady. Nie za to radni dostają pensję by sobie imprezy wszelakiej proweniencji organizować.

 • Gama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2018 17:37 ~Gama

  Luki~Luki

  Co ty bredzisz????? A nie słyszałeś, że ludzie dzielą się opłtkiem w prcy, w domcach, w sejmie od lat??? Taka jest polska historia i tradycja od wieków i my nie będziemy się do ciebie dostosowywać.

  Ci ludzie to takie zdradzieckie mordy. Opłatek do nich nie pasuje. Dziela się dzielą, a na diabła czekają z nadzieją.To wszystko diabelskie nasienie.

 • rozum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2018 01:40 ~rozum

  Śmieszne to dzielenie się opłatkiem tych ludzi którzy podobno się wzajemnie nienawidzą przed i po dzieleniu. Farsa na 100 tys. fajerek. Śmieszni ludzie.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2018 23:40 ~Luki

  Co ty bredzisz????? A nie słyszałeś, że ludzie dzielą się opłtkiem w prcy, w domcach, w sejmie od lat??? Taka jest polska historia i tradycja od wieków i my nie będziemy się do ciebie dostosowywać.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2018 23:35 ~Luki

  Nie wiedziałem, że w Radzie Warszawy są tacy wredni ludzie, którzy nie potrafią uszanować tego, że ktoś może mieć jakieś wyznanie. Udział duchownych w spotkaniu w RW nie stoi w żaden sposób w sprzeczności z kostytucją. Szacunek dla wszystich radnych i osób, którzy spotkali się na opłatku.

 • AMDG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2018 19:17 ~AMDG


  chętnie bym zaprosił, ale nie jest to niestety możliwe


  ooo~ooo

  Przecież dzielenie się opłatkiem jest typową tradycją religijną, więc w tym wypadku obecność duchownych jest oczywista! Jeśli radni chcą się podzielić opłatkiem mają do tego prawo, a kto nie chce po prostu nie przyjdzie i chyba nie ma problemu? No chyba że ktoś chce po prostu wyeliminować religię - najlepiej jak zejdzie do katakumb jak za Nerona! Ale chyba to nie ma nic wspólnego z tolerancją i demokracją!!!
  syriana~syriana

  a w domu a trakcie dzielenia sie opłatkiem tez masz ksiedza
  ooo~ooo  W czasie dzielenia się opłatkiem mam księdza w domu, bo to mój syn. Pozdrawiam.

 • ewka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2018 18:31 ~ewka

  gaeg~gaeg

  to niech nie przychodzą. Chcą sie nażreć za darmochę na opłatku, ale ksiądz im przeszkadza. Nie wierzysz - nie przychodź obchodzić. Na Ramadan tez bys nie przyszedł. A w święta do roboty!

  pewnie wódki nie dali, to poszli.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2018 11:50 ~xyz

  UCJA~UCJA

  Konstytucja mówi wyraźnie o rozdziale państwa od kościoła. Zaproszenie osób duchownych w celu udzielania "błogosławieństw" na sesję rady warszawy jet złamaniem tego zapisu Konstytucji. To teraz na widok polityków PO śmiało można krzyczeć: KON-STY-TUCJA! KON-STY-TUCJA!

  Zaproszenie duchownych na spotkanie z okazji swieta osob wierzacych to zlamanie konstytucji? Wez sie sieknij czyms ciezkim w potylice, a potem idz protestowac w obronie ludzi, ktorych zdjec do nazwiska nie potrafilbys dopasowac.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »