Informacje

27.03.2014 21:52 pikieta przed sejmem

Protest opiekunów niepełnosprawnych. Rozstawili namioty przed Sejmem

SERWISY:

Nie doszło do kompromisu podczas rozmów przedstawicieli protestujących opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Protestujący chcą podwyższenia świadczeń; zdecydowali, że pozostaną przed Sejmem aż do skutku.

Opiekunowie dorosłych rozpoczęli protest w czwartek przed Sejmem. Wieczorem rozstawili namioty; zamierzają pozostać w nich przez noc. Niektórzy chcą spać w zaparkowanych w pobliżu samochodach. Jest ich kilkudziesięcioro, w tym jedna osoba niepełnosprawna. Wszyscy zapewniają, że zorganizowali zastępstwa przy swych podopiecznych. Niedaleko protestujących zaparkowały dwie karetki pogotowia.

Do 3 kwietnia?

Kierujący zgromadzeniem Włodzimierz Marczuk powiedział PAP, że zgłoszona do władz stolicy demonstracja jest legalna i może trwać co najmniej do 3 kwietnia, a jeśli zajdzie potrzeba - zostanie przedłużona.

Protestujący domagają się tego samego, czego oczekują okupujący Sejm rodzice dzieci z niepełnosprawnościami - podwyższenia przysługujących im zasiłków do poziomu płacy minimalnej. Sprzeciwiają się też różnicowaniu opiekunów w zależności od tego, czy zajmują się dorosłymi, czy dziećmi.

W czwartek podczas rozmów, które toczyły się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, postulat ten nie zyskał jednak akceptacji ministra, ale z obu stron padły deklaracje woli dalszej współpracy.

Niepełnosprawność w młodym wieku

Kosiniak-Kamysz powiedział przedstawicielom protestujących opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, że będzie bronił zróżnicowania między nimi a opiekunami niepełnosprawnych dzieci. Jego zdaniem sytuacja tych dwóch grup jest różna; argumentował, że dorosłe osoby niepełnosprawne często miały okazję wypracować sobie świadczenia, np. rentę czy emeryturę. Tak jest np. w przypadku starszych osób niesamodzielnych, które potrzebują opieki ze względu na wiek.

Zdaniem protestujących to nie jest właściwe podejście, bo w jednym i drugim przypadku nie powinno brać się pod uwagę świadczeń należnych podopiecznym. "Nie ma niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawnych dorosłych. Są po prostu niepełnosprawne osoby wymagające pomocy i opieki ze strony ludzi, którzy z powodu tej konieczności nie mogą wykonywać innej pracy" - mówił Mirosław Sobolewski ze Stowarzyszenia Opiekunów Osób Niepełnosprawnych "Stop Wykluczeniom".

Protestujący zwracali też uwagę na sytuację osób, których niepełnosprawność powstała w młodym wieku - już po osiągnięciu pełnoletności, ale przed rozpoczęciem pracy zawodowej albo na początku; one nie miały szansy wypracować sobie świadczeń. Przypominali też, że w przypadku rodziców świadczenie należy się niezależnie od sytuacji materialnej rodziny, zaś w przypadku opiekunów dorosłych uzależnione jest od kryterium dochodowego.

Stracili prawo

Przedstawiciele protestujących chcą systemowych rozwiązań, które nie stawiałyby ich w gorszej sytuacji niż rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi - sytuację zróżnicowała nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje od początku zeszłego roku.

Zanim nowela weszła w życie, świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł przysługiwało niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się), a także krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po osiągnięciu dorosłości, a więc np. dzieciom niepełnosprawnych rodziców lub wnukom w przypadku dziadków, również współmałżonkom.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych stracili prawo do tego świadczenia w lipcu zeszłego roku (w tej kwestii obowiązywał półroczny okres przejściowy). Teraz dla tej grupy przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy także w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

Przeprosił za błąd

Kosiniak-Kamysz przyznał, że nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie 2013 r., była błędem, za co przeprosił. Ustawę w grudniu zakwestionował TK, jednak jedynie przepis, na mocy którego odebrano przyznane wcześniej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, do czego został zobowiązany przez TK; projekt ma trafić pod obrady Sejmu w przyszłym tygodniu. W ustawie jest mowa o "zasiłkach dla opiekunów" w wysokości 520 zł, żeby odróżnić je od świadczeń pielęgnacyjnych należnych obecnie tylko rodzicom (w wysokości 820 zł). De facto jednak chodzi o odebrane wcześniej świadczenie pielęgnacyjne.

Minister zapowiedział, "że zrobi wszystko, by ustawa została jak najszybciej uchwalona - najlepiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu". Miał o tym jeszcze w czwartek rozmawiać z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Podkreślił, że to pozwoliłoby na wypłatę opiekunom zasiłków - razem z odsetkami - już w maju.

Protestujący nie są tym projektem usatysfakcjonowani, ponieważ dostaną świadczenie niższe niż to, które dostają rodzice niepełnosprawnych dzieci. Czują się pokrzywdzeni także tym, że rząd obiecał rodzicom podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego - od maja do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto, natomiast im nie ma nic do zaoferowania poza realizacją wyroku TK, do czego i tak jest zobowiązany.

Przyszli posłowie PiS

Wskazywali, że od maja rodzice niepełnosprawnych dzieci dostawać będą 1000 zł niezależnie od dochodu, a oni - 520 zł; dodatkowo ci opiekunowie, którzy przed 1 stycznia 2013 r. nie nabyli prawa do świadczenia, a obecnie tak - muszą spełnić kryterium dochodowe.

Zapisy różnicujące sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych w zależności od tego, czy opiekują się dorosłymi, czy dziećmi zaskarżyli do TK posłowie PiS. Wniosek czeka na rozpatrzenie. Kosiniak-Kamysz mówił podczas czwartkowego spotkania, że resort czeka na to rozstrzygnięcie, by przygotować kompleksowe rozwiązania dla opiekunów.

Protestujący postulowali, aby prawo do zasiłków mieli także opiekunowie niebędący najbliższą rodziną, ale osoby sprawujące opiekę faktyczną. Zwracali uwagę, że reformy wymaga także system orzecznictwa o niepełnosprawności.

Inne postulaty protestujących to m.in. pomoc w aktywizacji zawodowej (ten postulat realizuje uchwalona niedawno ustawa reformująca urzędy pracy, są tam rozwiązania skierowane specjalnie do tej grupy) i przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych opiekunom, których podopieczni zmarli.


PAP/bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 14:36 ~andrzej

  Piniochet
  nie pisz glupot jak nie wiesz za co i ile maja na zycie ci ludzie ty masz pewnie z 5 tys,jakby oni tyle mieli to by nie zadali podwyrzek,zwolnij sie i zyj np.za rente 610 zl ,czy za te 820 zl na dwoje,itd. idz do moppsu jak ci dadza ze 100zl na miesiac to bedzie cud nad wisla ktorys z kolei,nie osmieszaj sie

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 06:22 ~klki

  dlaczego polska nie jest dalej w europie ? ona dlatego że mamy takich przywódców jak tusk sikorski czy komorowski.po co nam ta unia jak nie jestesmy w europie i łamane są wszelkie prawa ludzi . państwo polskie jest wyzutkiem europy. jezeli nas na zachodzie nie uwazają to po co tam sie pchamy . to unia doprowadziła z polskimi politykami że tu głód i nedza holokaust 21 wieku panuje . tu w polsce to ludzi sie morduje głodem i nie tylko.bedzie taka sama rewolucjia w polsce jak na ukrainie.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 06:14 ~klki

  i co dziejnikarze z tvn teraz sie boicie o swoje stanowiska. dlatego tak windujecie w góre sondaże platformy co . nie bójcie sie uczciwi zostaną .kłamstwa wasze już sie znudziły polakom i uodporniły sie tak jak na kłamstwa tuska. nikt mu nie wierzy i wam .przyszła kryska na matyska . a ostrzegaliśmy. możecie nie nadawac tego wpisu zresztą takie wszystkie co wam nie pasowało . ale jedno powiemy wy dziejnikarze tak samo jesteście wini za wszelkie zło jakie jest w polsce i wiecie dlaczego.

 • jeden z WO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 01:17 ~jeden z WO

  skoro jak stwierdził minister Kosiniak-Kamysz nowelizacja ustawy była błędem MPiPS a jak pamiętam jeszcze przed sprawą w Trybunale Konstytucyjnym ustawy usilnie broniła podsekretarz stanu Elżbieta Seredyn, twierdząc że ta ustawa nie łamie w żadnym punkcie Konstytucji RP - to ja grzecznie się pytam za co w MPiPS rozdano milionowe kwoty nagród dla urzędników, czy na popełniane błędy a ten był błędem popełnionym z pełną świadomością że nowelizacja łamie Konstytucję RP, błędem który zrobił MPiPS oraz posłowie z koalicji rządowej i aż wstyd powiedzieć prezydent który zamiast bronić zapisów Konstytucji RP to na samym końcu podpisał ustawę niezgodną z Konstytucją
  Wszyscy odpowiedzialni natychmiast po wyroku Trybunału w dniu 05.12.2013r. powinni odpowiedzieć karnie za swoje błędy.

 • abccieslakkrzysztof51

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2014 04:54 ~abccieslak…

  # OPUŚCILIŚMY w piątek - wraz z ŻONĄ ten TEREN i PRZESTALIŚMY ich POPIERAĆ, ponieważ ustawili jakieś TATOMATY, po co i co te : TATOMATY - mają wspólnego z opieką - DOROSŁEJ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ, przez CÓRKĘ, SYNA, MĘŻA ,,, czy ŻONĘ ??? / z tego miasteczka - zrobiono : " DNO " i groch z kapustą...

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2014 22:34 ~matka

  wstdu to ty nie masz daj ci boże żeby twoje dzieci były zawsze zdrowe PAMIETAJ JEDEN NIEFORTUNNY WYPADEK I TY TEZ MOŻESZ BYĆ RODZICEM DZIECKA NIEPELNOSPRAWNEGO

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2014 22:31 ~matka


  wstydu to ty nie masz daj ci boże żeby twoje dzieci były zdrowe zawsze PAMIĘTAJ JEDEN NIEFORTUNNY WYPADEK I TY TEŻ MOŻESZ BY MATKĄ DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO

 • Piniochet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2014 21:10 Piniochet

  Dochody państwa w 2014 roku wyniosą 276 mld 982 mln 224 tys. zł, a wydatki 324 mld 637 mln 369 tys. zł. Deficyt 47 mld zl. Kilka dziurek w pasku jeszcze polacy maja spoko.

 • Piniochet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2014 20:49 Piniochet

  Rozdajcie wszystkim potrzebujacym wysokie zasilki, jutro rzucam robote wpizdu tez ide na zasiłek bo po cholere mam robic... zapukam tez do opieki spolecznej oni mi dadza lapa neta, zaplaca ruchunki, troche zarcia i kasy wystarczy. Na reszte bede na czarno zarabial, mam to w pompce.

 • mgr Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2014 18:46 ~mgr Kasia

  Ja mam pomysl jak znaleźć pieniądze dla niepełnosprawnych.
  Może tak ta najnizsza krajowa która oni chcą, dac naszym cudownym politykom? wtedy starczy dla niepełnosprawnych i emerytow z tych ciec!!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »