Informacje

15.09.2018 13:40 "Czerwona kartka dla minister"

Protest nauczycieli i związkowców. "Pani minister przyjęła nas w hallu"

SERWISY:


Pod hasłem "Czerwona kartka dla minister Zalewskiej" demonstrowali w sobotę przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej związkowcy z Solidarności. - Poparliśmy reformę systemu edukacji, ale nie popieramy degradacji zawodu nauczyciela - mówił szef oświatowej sekcji związku Ryszard Proksa.

Protestujący domagają się między innymi odstąpienia od nowych zasad dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli. Żądają też wzrostu wynagrodzeń o 15 procent od 1 stycznia 2019 roku.
Protestujący mają ze sobą sztandary, kartonowe tarcze z logo związku. Na transparentach można przeczytać: "Niskie płace dla nauczycieli to wstyd dla polityków", "Dość pozorowanego dialogu", "Godna płaca za ciężką pracę", "Nauczyciel to nie wolontariusz", "Stop oszczędnościom w oświacie". Słychać trąbki, gwizdki i dzwonki.

"Nic nie dostaniemy za darmo"

Minister edukacji spotkała się w sobotę z protestującymi, o czym mówił szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. - To jest moja 20. manifestacja. Po raz pierwszy przyjął nas minister konstytucyjny, to już jest jakiś postęp - relacjonował.

- Spotkanie było bardzo merytoryczne. Pani minister przyjęła nas w hallu, nie u siebie w gabinecie. Dlatego tak krótko trwało. Zaczęliśmy i ważne, żeby ta determinacja nas nie opuściła. Tutaj nic nie dostaniemy za darmo. Mam nadzieję, że to nie koniec naszej walki - mówił do zgromadzonych.

Poinformował też, że minister przyjęła petycję związkowców i zapowiedziała, że w ciągu kilku dni zaprosi ich na "rozmowy o konkretach".

Przed demonstracją Proksa powiedział dziennikarzom, że zmiany wprowadzane przez Annę Zalewską skutkują między innymi wydłużeniem ścieżki awansu zawodowego nauczycieli i w efekcie obniżeniem płac młodych nauczycieli. - Poparliśmy reformę systemu edukacji, ale nie popieramy degradacji zawodu nauczyciela - podkreślił.

Zmiany w systemie edukacji

Od 1 września weszły w życie nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli. Ścieżka awansu wydłużyła się z 10 do 15 lat, jednak będzie można ją skrócić lub wydłużyć. Ze stopniem awansu powiązana jest wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli - im stopień wyższy, tym wyższe wynagrodzenie.

Zgodnie z nowymi zasadami przy awansie zawodowym odejdzie się od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Takiej ocenie, co kilka lat, będą podlegali wszyscy nauczyciele.

kw/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • malgos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2018 22:13 ~malgos

  Jak czytam te złośliwe wpisy dot. pracy nauczyciela to zastanawiam się czy ja aby na pewno pracuję w polskiej oświacie.Jestem nauczycielką przedszkola z 30 letnim stażem i jak sięgnę pamięcią nigdy nie byłam na 3 miesięcznym urlopie, mam 35 dni urlopu i to wszystko.Na domiar tego do niedawna mogłam z niego skorzystać tylko w okresie wakacji w miesiącu w którym placówka nie miała wakacyjnego dyżuru. Obecnie przedszkola nie maja w ogóle przerwy wakacyjnej a urlopy ,,łapiemy,, w trakcie roku szkolnego kosztem koleżanek które muszą zastępować siebie nawzajem aby zapewnić dzieciom opieke Mogłabym dalej opisywać realia polskiej oswiaty , ale czy ma sens udowadnianie oczywistości?

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 21:45 ~emerytka

  3 miesiace wolnego wakacje feria swieta soboty niedziele i jeszcze maja zle wiekszosc ma pokonczone studia a pracuja w sklepach lub w gastronomi to jest bardzo ciezka praca a nauczyciele w cieplym pomiezczeniu wystrojeni i tylko krzycza malo niech zmienia zawod nikt ich nie przywiazal do szkol

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 18:59 ~Ala

  Przestańcie pisać głupoty na temat pracy nauczyciela. Na pewno są słabi nauczyciele jak w każdym zawodzie tacy ,którzy psują opinię. Dobry nauczyciel w tym kraju jest naprawdę nie szanowany. Jak pomyślę, że mam 4 fakultety , 34 lata pracy i dostaję tę jałmużnę, a Pani z kasy w ,,Biedronce" musi znać tylko 10 cyfr, bo resztę zrobi maszyna i zarabia więcej to jest mi cholernie przykro. Nie chcę nikogo obrażać, ale to nie jest normalny kraj gdzie nauczyciel jest tak traktowany. Byłam na proteście teraz,,Solidarności" i chętnie pojadę za tydzień na protest ZNP. Dlaczego? Jestem nauczycielem i nie interesują mnie kłótnie między związkami, głupie zwady, jakieś durne ambicje.Nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni zjednoczmy się w końcu i ruszmy wspólnie do boju.

 • kotek1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 17:27 ~kotek1

  witam, jestem nauczycielem 30 lat pracy ,3 rodzaje studiów podyplomowych ,WDN na bieżąco ,SZKOLENIA POZASZKOLNE OD PROFILAKTYKI, WYCHOWANIA DO POTRZEB SZKOŁY, OCZYWIŚCIE 18 GODZIN DYDAKTYCZNYCH+
  DO TEGO 1 GOGZINA KONSULACYJNA DLA RODZICÓW,RAZ W MISIĄC ZEBRANIE ALBO DZIEN OTWARTY,W PIRWSZYM SEMESTRZE ZAPLANOWANYCH 11 KONFERENCJI(KOLNFERENCJZ ZACZYNA SIĘ OD 15.30-DO OK 19)DODAC KONFERENCJE KLASYFIKACYJNE PLUS WYŚCIA,konkursy i przygotowanie do nich, WYCIECZKI,POPRAWA SPRAWDZIANÓW ,KLASÓWEK PRZYGOTOWANIE DO LEKCJI,POGRAMY INDYWIDUALNE DLA DZIECI,
  mówicie o500+,W PIERWSZYM ROKU 69 ZŁOYCH
  ,W DRUGIM 160 PÓŹNIEJ PRZY OCENIE PRACY NA WYRÓZNIAJACY00+500 PROSZE SPRAWDZIC co trzeba wykonać na ocene wyróżniającą
  ZARABIAM BRUTTO DYPLPMOWANY 3150 do tego praca na własnych komputerach ,drukowanie materiałów w domu na własnym sprzęcie....każdy może zostać nauczycielem powodzenia

 • gosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 13:48 ~gosia

  jestem nauczycielem, dyrektorem gimnazjum, teraz wice podstawówki. mnie nawet nie chodzi o zarobki. pewnie gdybym więcej zarabiała byłoby fantastycznie. mam dosyć powielanych kłamstw. nie mamy tyle wolnego co dzieci. kiedy zaczyna się wolne dla dzieci my jeszcze pracujemy. między świętami również nie jest to wolny dzień. nie pracujemy 18 godzin, to są lekcje. do tego należy doliczyć wszystkie dodatkowe czynności - dyżury, wypełnianie dokumentacji nauczyciela i wychowawcy, wyjścia z młodzieżą, zebrania, konferencje, egzaminy gimnazjalne, maturalne , ośmioklasisty. Może się zdarzyć, że jest tydzień kiedy parcuję 38 godzin, jest tydzień kiedy jestem na wycieczce i 40 godzinny tydzień pracy powinnam zakończyć w drugim dniu wycieczki do Warszawy i powiedzieć - ja swoje 40 godzin pracy zrobiłam. Proszę przestać nas obrażać, że nic nie robimy. ja protestuje przeciwko biurokracji i nie zgadzam się z nową oceną pracy nauczyciela. co było złego w funkcjonującej poprzednio przez tyle lat.

 • d26

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 10:17 ~d26

  Wkurzają mnie wpisy osób, które nie wiedzą na czym polega praca nauczyciela. Brakuje nauczycieli, więc można skorzystać z "tych świetnych warunków pracy i płacy" i zatrudnić się w tym zawodzie.

 • jakby śmieszne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 10:15 ~jakby śmieszne

  ech Wy nauczyciele, do związku nie należą, rządu nie popierają a na salony chcą. Dla Was przedsionek

 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 09:57 ~rodzic

  Mam~Mam

  I skończcie z tym "przygotowywaniem się do lekcji". Może pierwsze dwa, trzy lata są cięższe, ale potem wszystko się powtarza, nauczyciele mają pełno materiałów, jak znają temat lekcji, to nawet nie muszą do książki zajrzeć, żeby taką lekcję poprowadzić. I mówię to z opowieści nauczycieli, którzy już lata pracują w zawodzie.

  Współczuję uczniom których tacy nauczyciele niby uczą.

 • alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 09:54 ~alicja

  Jakie zagwarantowane??? ocenie podlegamy już od tego roku i wymagania oraz wskaźniki są takie ze nauczyciel będzie się zajmował wszystkim tylko nie tym co powinien aby osiągnąć dobrą choć ocenę o wyróżniającej nie wspominając...a kwota wypłacana będzie od 2020 -95zl w 2021 190zl a dopiero w 2020 500zl i to wszystko brutto i musi mieć ocenę wyrózniajaca co chyba nie jest osiągalne(wymagania na pozimie profesorskim) w 18 czy 26 godzin tygodniowo jego podstawowej pracy...tak ktoś napisał poniżej..jak się Państwo nie znają to nie piszcie o czymś o czym nie macie pojęcia...pozdrawiam wszystkich nauczycieli
  20 letni staZ pozwala mi na taka wypowiedź

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 09:54 ~mza

  Nemo~Nemo

  Nauczyciele mają zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń w 2018, 2019 i 2020 roku, ponadto 500+ raz w roku dla nauczycieli dyplomowanych. To wszystko za pracę w granicach 18-25 godzin w tygodniu. Nauczyciele pracują tylko 9 miesięcy w roku. Żadna grupa społeczna tak dobrze nie ma. Ponadto przysługuje im bodajże 2 lub 3 razy podczas pracy zawodowej ROCZNY PŁATNY URLOP NA PORATOWANIE ZDROWIA. Pomimo takich luksusów, nauczyciele są bardzo roszczeniowi. Powinna nastąpić weryfikacja również i w tym zawodzie i starych postkomunistycznych nauczycieli należy zastąpić nowymi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »