Informacje

03.07.2018 20:34 w sprawie nowelizacji ustawy

Protest na placu Krasińskich. "Wolne sądy"

SERWISY:


Przed siedzibą Sądu Najwyższego odbywa się manifestacja zorganizowana przez przeciwników zmian w sądownictwie.

Plac Krasińskich po brzegi wypełniony jest manifestantami. Sprzeciwiają się nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą sędziowie, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku.

Flagi i transparenty

Manifestujący skandują: "wolne sądy". Mają ze sobą flagi biało-czerwone i Unii Europejskiej, a także transparenty. Odśpiewano hymn Polski. Głos zabrała również Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

- Dziękowała demonstrantom, że gromadzą się w obronie trójpodziału władzy. Mówiła, że jej kadencja trwa do 2020 roku. I że musi bronić konstytucji, bo to jej honor – relacjonował po godzinie 21 Artur Zakrzewski, reporter TVN24.

- Protest przebiega w spokojnej atmosferze - powiedział o godzinie 20.45 Antoni Rzeczkowski z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji.

Warszawa to nie jedyne miejsce, gdzie odbywają się manifestacje we wtorek wieczorem. Ludzie manifestują też w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi czy Lublinie.

Protest w tej samej sprawie odbył się również w poniedziałek wieczorem na placu Krasińskich.

Spotkanie Gersdorf z prezydentem

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu uczestniczyli również prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego Józef Iwulski oraz prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

Po spotkaniu wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku". Jak dodał, "nie spodziewa się, żeby profesor Małgorzata Gersdorf przyszła w środę do pracy w Sądzie Najwyższym". Zaznaczył, że od środy Sądem Najwyższym kieruje sędzia Józef Iwulski.

Z kolei rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski, przekazał na konferencji prasowej, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego "ma zamiar jutro być w pracy".

We wtorek po południu Małgorzata Gersdorf przedstawiła w Sejmie sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego w 2017 roku. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Ustawa o sędziach

W Sądzie Najwyższym 3 lipca jest 73 sędziów, z których 27 ukończyło 65. rok życia.

Oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku - jak wcześniej informował zespół prasowy SN - złożyło 16 sędziów. Oświadczenia te mają różną treść. Jak podawano, w dziewięciu jako podstawę prawną podano ustawę o SN z 8 grudnia 2017 r., w siedmiu zaś sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP. Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf, która skończyła 65 lat, mówiła, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta o dalsze zajmowanie stanowiska sędziego i funkcji prezesa SN.

Przyjęta przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym głosi, że "jeżeli stanowisko Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN zostanie zwolnione po wejściu w życie niniejszej ustawy, Prezydent RP powierzy kierowanie Sądem Najwyższym lub izbą wskazanemu sędziemu SN do czasu powołania Pierwszego Prezesa SN lub Prezesa SN".

W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN jednogłośnie przyjęło uchwałę, która głosi, że sędzia Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP Pierwszym Prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku.

TAK WYGLĄDAŁ PONIEDZIAŁKOWY PROTEST:

ran,PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • defrfv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 20:06 ~defrfv

  Gdzie te tłumy? Chyba w marzeniach.

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 12:50 ~Grzegorz Rokicki

  NICKT~NICKT

  Za łamanie prawa (czyt. ustawy) każdy ze zwykłych obywateli podlega karze. Do oceny zgodności ustawy z Konstytucją jest Trybunał Konstytucyjny. Zachowanie (dużej części) sędziów SN wyraźnie pokazuje, że nie respektują prawa a tym samym Konstytucji, najwyraźniej widać że apolityczność sędziów to mrzonka. Biorąc pod uwagę powyższe zmiany muszą nastąpić bo zachowanie sędziów SN wygląda jak zachowanie komisarzy politbiura.

  Z tym, że nie mamy już w Polsce niezależnego Trybunału Konstytucyjnego, który mógłby ocenić zgodność z Konstytucją ustaw #PodłejZmiany, które w oczywisty sposób tę Konstytucję łamią. Nie szafuj więc mądralo PiSowskim przekazem dnia, bo wiarygodność takich wypowiedzi, normalnie racjonalnych, ale w tych nienormalnych czasach jest żadna.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 10:59 ~green_is_bad

  zlot rodzinek specjalnej kasty

 • NaPohybel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 08:28 ~NaPohybel

  BARBARA 60~BARBARA 60

  LUDZIE BRONMY S.N.!!!!!!!!!!!!NA KAZDYM KROKU WIDAC JAK WRACA KOMUNA.MAMY TYLKO SLUCHAC I ROBIC JAK WLADZA KAZE.POLSKA JUZ NIE JEST KRAJEM DEMOKRATYCZNYM.WLADZA WLAZI NAM DO KUCHNIA,SYPIALNI,SUMIEN.WLAADZA WIE CO JEST DLA NAS DOBRE!!!!!!! LUDZIE OBUDZCIE SIE!!!!


  Obudziłem się, zrobiłem siku, umyłem twarz, zjadłem śniadanie, umyłem zęby, ubrałem się i pojechałem do pracy.

  Transporterów opancerzonych po drodze nie widziałem.

  I tak sobie myślę - wolne te sądy, wolne, bo rok od złożenia pozwu minął, a tu nawet terminu pierwszej rozprawy nie mam. Nadzwyczajna kasta ma czas na dbanie o swoje stołki, na prowadzenie spraw, a zwłaszcza na czytanie akt - nie bardzo.

  Bez żalu.

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 08:23 ~Stefan

  Aaaaaa guzik mnie to obchodzi. Chodźcie z nami na piwo i frytki!

  Specjalna kasta i tak martwi się tylko o siebie pod sztandarem obrony Konstytucji. A wyroki, jakie wydają, i tak są często sprzeczne z prawem. Nie żal mi ich.

 • marecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 08:15 ~marecki

  Najgorsze w tym wszystkim, że Opozycji nie ma!

  Schetyna to porażka totalna - najbardziej nielubiany i nieudolny polityk w kraju, .N nie istnieje, nie mówiąc o 50 partyjkach na lewicy.

  PiS robi co chce, bo WIĘKSZOŚĆ społeczeństwa nie potrafi się zorganizować...

 • teeed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 08:04 ~teeed

  politycy pis-u na sztandarach mają Bóg , Honor , Ojczyzna , a w sercu zdrada , kłamstwo , oszustwo i złodziejstwo , 20 lat ich „ rządów „ i POLSKA zniknie z map świata , jednak gorsi od nich są ci co na tę bandę głosują , którzy sprzedali Polskę za 500 zł i mgliste opowieści o potędze , to są zwykli frustraci , nieudacznicy i gamonie na pewno na nich nie zagłosują ludzie uczciwi i inteligentni , którym zleży na dobru POLSKI

 • Qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 08:00 ~Qwerty

  Tak informacyjnie: Sąd najwyższy nie rozstrzyga spraw pomiędzy powodem a pozwanym, tylko wydaje interpretacje przepisów, tam, gdzie sędzia ma wątpliwości lub są one niewystarczająco sprecyzowane.

  Sądy nie staną się przez to bardziej sprawiedliwe, chyba że mówimy o sprawiedliwości dla równych i równiejszych. Ci równiejsi będą mieć lepiej.

  Sama idea parlamentu sprawia, że to mniejszość (de facto 460 posłów i 100 senatorów) decyduje o naszych ustawach. Czy to jest prawdziwa, czysta demokracja? Otóż nie. Zmiany w SN nie są wolą większości.
  Jeśli już przy tym jesteśmy, to na PiS głosowało zaledwie 19% uprawnionych do głosowania. To, że ponad połowie nie chciało się iść do urn, dało im zwycięstwo. Prawda jest taka, że im większa frekwencja w wyborach, tym gorzej dla PiS. Swoimi decyzjami wkurzyli bardzo dużo ludzi, tym samym dali im motywację do ruszenia czerech liter do lokali wyborczych. Dlatego przejmują po kolei wszystkie organy orzekające o legalności wyborów. To ich jedyna szansa żeby utrzymać się u władzy.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 07:42 ~iza

  saneka~saneka

  Polacy pokazują pis miejsce w szeregu

  powinno być "POlacy ...."

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2018 07:41 ~iza

  o działalności sedziów może mówić ten, kto miał osobiście z nimi kontakt w sądzie

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »