Informacje

02.02.2013 16:20 popękane kamiencie przy Targowej

Protest mieszkańców Targowej. "Obawiamy się o swoje życie"

SERWISY:


Mieszkańcy Pragi Północ protestowali w sobotę na pl. Wileńskim przeciw budowie drugiej linii metra. Według protestujących konsorcjum, które buduje podziemną kolejkę niedostatecznie zabezpieczyło budynki przy ul. Targowej, sąsiadujące z budową.

W pikiecie uczestniczyło ok. 30 osób. Mieszkańcy przynieśli transparenty: "Metro budują. Targową rujnują", "Ratujmy Targową".

Obawiają się o życie

Jak powiedział mieszkaniec tej ulicy Jakub Gawlikowski, pikietujący domagają się zaprzestania budowy metra w rejonie pl. Wileńskiego, dopóki wykonawca (konsorcjum AGP Metro Polska - PAP) nie zabezpieczy w dostateczny sposób budynków.

- Szczeliny w mieszkaniach przy ul. Targowej podczas ostatnich kilku miesięcy znacznie się powiększyły. Mieszkańcy obawiają się o swoje życie - mówił podczas protestu.

Niektórzy mieszkańcy mówili, że pęknięcia w mieszkaniach pojawiły się dopiero po rozpoczęciu prac związanych z budową metra. - Nie wykupiłabym mieszkania, gdyby budynek był pękający - powiedziała właścicielka mieszkania przy ul. Targowej Ewa Goduń.

Doniesienie do prokuratury

Zaznaczyła, że w związku z pęknięciami w mieszkaniach, z inicjatywy mieszkańców złożono do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga Północ zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez konsorcjum AGP Metro Polska.

Rzecznik konsorcjum Mateusz Witczyński zaznaczył we wtorek w rozmowie z PAP, że na trasie budowy drugiej linii metra na Pradze znajduje się 180 budynków, które były monitorowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy i będą monitorowane w jej trakcie, a także rok po zakończeniu budowy.

Podkreślał wówczas, że za każdym razem, gdy mieszkańcy zgłaszają uszkodzenia, zalecana jest ekspertyza, czy powstały one w związku z budową metra i jeśli uszkodzenia powstały z winy wykonawcy, naprawę szkód pokrywa AGP Metro Polska.

Stale dokonują pomiarów

Według AGP Metro Polska najtrudniejszy odcinek ze względu na stan budynków znajduje się między ul. Targową a ul. Zamoyskiego. Witczyński podkreślił, że fundamenty niektórych budynków zostały już wzmocnione za pomocą tzw. przewiertów sterowanych. Poza tym na budynkach umieszczono czujniki, które dokonują pomiarów.

Zapowiedział, że pierwsza z tarcz, które wydrążą tunel drugiej linii metra z pl. Wileńskiego na Powiśle zacznie pracę w lutym.

Budowa II linii metra

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

PAP//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 08:54 ~Marek

  A na stronie Metra jest jak byk napisane, że mieszkańcy nie wpuścili do kamienicy ekipy, która miała wykonać oględziny, zabezpieczenia i naprawy...
  Chyba ktoś kogoś chce naciągnąć na kasę własną głupotą...

 • ehh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2013 06:41 ~ehh

  katy~katy

  niech oleją Pragę Północ i puszczą metro na Gocław. Na pewno ludzie nie będą takich cyrków urządzać i jeszcze podziękują

  przez wiatraczną!!

 • katy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 21:54 ~katy

  niech oleją Pragę Północ i puszczą metro na Gocław. Na pewno ludzie nie będą takich cyrków urządzać i jeszcze podziękują

 • budowlaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 21:24 ~budowlaniec

  świstak~świstak

  Pracowałem kiedyś na budowie budynku przy Żelaznej. Tam też cwaniaczki chciały nam wmówić, że mury pękają, bo my stawiamy nowy budynek. Włożyłem zapałkę w te spękania, a tam masa tłustego, brudnego szlamu. Nagromadził sie u tych brudasów przez lata. Mówię im - te spękania powstały wiele lat temu. Zrobili "karpia" dziobami i od tej pory był spokój.

  Tak będzie i z tymi kolesiami. Mają ochotę na darmowy remont, no to się zawiodą.

 • geodeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 21:15 ~geodeta

  GEODECI Z AGP WIEDZA CO ROBIA I CZUWAJA NAD WSZYSTKIM...

 • mario92

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 20:19 ~mario92

  a z Pragi to niby tacy odważni. A tu parę rysek się pojawiło, a oni już portkami trzęsą.

 • Dumny Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 19:59 ~Dumny Słoik

  Przy Targowej w okolicach Dw. Wileńskiego stoją budynki nawet z lat 20., zapuszczone i nieremontowane. Ktoś chyba zwietrzył łatwy interes, jak kosztem metra załatwić sobie remont za darmo.

 • specjalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 16:32 ~specjalista

  TRAGOWA 21 i budynki w bliskim sasiedzwie sa narażone na zawalenie sie zas budynki w okolicy stacji dw.wileński na zniszczenia ktore maja miejsce teraz..
  TARGOWA 21 I JEJ SASIEDZWO TO JEST PRZYSZŁA KATASTROFA...

 • gienek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 15:13 ~gienek

  jak ktorys dom sie zawali to Hanke czeka prokurator

 • ooooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2013 15:03 ~ooooo

  a jak mieszkancy mieli by zadbac i przeciw dzialac pekaniu scian??????????? co ma czlowiek jak to nazywacie zul do pekania scian w budynku?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »