Informacje

14.12.2013 15:58 Są przeciwni niskiemu dofinansowaniu z NFZ

Protest głodowy w szpitalu onkologicznym zakończony

SERWISY:

Zakończył się protest głodowy pacjentów i ich bliskich w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie. Zarząd Krajowej Fundacji Medycznej prowadzącej placówkę doszedł do porozumienia z Mazowieckim NFZ. Protestujący sprzeciwiali się zbyt niskiemu kontraktowi z NFZ na przyszły rok i limitowaniu świadczeń onkologicznych.

W związku z porozumieniem stowarzyszenie na rzecz chorych na nowotwory "Pacjent jest najważniejszy" zdecydował o zakończeniu strajku ostrzegawczego - poinformowała w sobotę Anna Skłucka, prezes stowarzyszenia.

"Fundusz limituje świadczenia onkologiczne"

W piątek prezes stowarzyszenia, Karol Chwesiuk tłumaczył w rozmowie z PAP, że podjęli decyzję o proteście głodowym jako wyraz sprzeciwu wobec zbyt niskiego finansowania placówki, która pomaga pacjentom onkologicznym.

- Świadczenia onkologiczne nie są traktowane przez NFZ jako ratujące życie i Fundusz limituje je, a pacjenci onkologiczni nie mogą czekać w kolejce na procedury - mówił.

Jak dodał: - Szpital onkologiczny w Wieliszewie to placówka, która mimo wykorzystania kontraktu z NFZ udziela pomocy wszystkim pacjentom onkologicznym, tak aby nie czekali w kolejkach.

Kontrakt wyższy niż ubiegłym roku

W piątek Chwesiuk przypominał, że stowarzyszenie wielokrotnie prosiło o pomoc ministerstw zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, posłów, prezydenta i rzecznika praw obywatelskich.

Rzeczniczka prasowa oddziału mazowieckiego NFZ Agnieszka Gołąbek poinformowała w rozmowie z PAP, że w piątek odbyło się spotkanie dyrekcji oddziału z przedstawicielami Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie. - Podtrzymaliśmy propozycję kontraktu na przyszły rok w wysokości, jaką kilka dni wcześniej zaakceptował prezes szpitala, a następnie wycofał zgodę - dodała.

- Zaproponowana kwota kontraktu dla tej placówki na przyszły rok jest wyższa niż tegoroczny kontrakt - mówiła Gołąbek. Dodała, że szpital w Wieliszewie był też jednym z głównych beneficjentów zwrotu od NFZ za nadwykonania za ubiegły rok.

- Jesteśmy gotowi do podpisania zaproponowanego kontraktu - zapewniła.

"Nie jesteśmy w stanie przyjąć takich stawek"

- Globalny kontrakt zaproponowano nam taki sam, ale z przesunięciem kwot z zakresu opieki szpitalnej na opiekę ambulatoryjną, a operacji onkologicznych nie da się wykonać w ambulatorium - podkreśliła prezes zarządu szpitala Justyna Świeżek.

Jak poinformowała, propozycja NFZ na przyszły rok przewiduje w przypadku leczenia szpitalnego spadek np. w zakresie chirurgii onkologicznej o 30 proc., a brachyterapii (rodzaj radioterapii - red.) - o 60 proc. Spadek miałby dotyczyć także kwot za onkologię kliniczną.

- Nie jesteśmy w stanie przyjąć takich stawek i postulujemy utrzymanie finansowania w tych trzech zakresach na poziomie obowiązującym w tym roku" - mówiła Świeżek.

Wyjaśniła, że 10 grudnia podpisała protokół uzgodnieniowy z NFZ, jednak tylko ze względu na to, że był to ostateczny termin. - Następnie pojawił się komunikat Funduszu o przedłużeniu tego terminu, dlatego wycofaliśmy zgodę na zaproponowane warunki finansowe - wyjaśniła.

Dodała, że podczas piątkowego spotkania w oddziale NFZ przedstawiciele Funduszu poinformowali zarząd szpitala, że jeżeli nie przyjmiemy warunków finansowych, to z końcem lutego rozwiążą z nami umowę.

Prezes przypomniała, że szpital rozpoczął działalność od stycznia 2010 r. Placówka jest prowadzona przez Krajową Fundację Medyczną.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • papap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.05.2015 14:53 ~papap

  mojego brata wykończyli ,rak jelita grubego,,,pani onkolog powiedziała za pózno diagnoza,,,,tak mi go brakuje,jego synek za tydzien idzie do pierwszej komunii a jego już miesiac niema...

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 09:55 ~olo

  Cudów tam nie robią, standardowa chemioterapia. Z rakiem żołądka, przełyku, odbytnicy to lepiej tam się nie operować - dużo powikłań, znaczna śmiertelność po prostu brak dobrych fachowców. Rak piersi - dobrym fachowcem jest dr Chmielewski. Urolodzy - OK. Radioterapia - lekarze z Centrum Onkologii głownie po południu bo rano są w CO. Technicy radiologii młodzi z małym doświadczeniem - a to oni naświetlają. Mają problemy z zakażeniami szpitalnym, podobno mają E. coli oporna na większość antybiotyków - trzeba uważać by nie wszczepili tego ustrojstwa. Objawy zakażenia wychodzą przeważnie później. Przyjmują głównie pacjentów zdiagnozowanych wiem to po sobie, bo jak zadzwoniłem i chciałem wykonać gastroskopię to termin był za 6 miesięcy (albo odpłatnie), ale jak zadzwoniłem i powiedziałem że mam zdiagnozowanego raka żołądka to termin był od razu i za tydzień mogłem go zoperować . Za zabieg NFZ dobrze płaci i na tym można zarobić, ale sam się zdiagnozuj.W nocy i w dni wolne od pracy w szpitalu tylko dwóch lekarzy jeden na OIOM drugi na resztę szpitala, jakby coś się działo to trzeba czekać aż zespół przyjedzie z domu.

 • SLD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2013 07:56 ~SLD

  Czy ktoś wie czemu Bartosz A. ma ksywę "blachara"?

 • Z mordowni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 22:50 ~Z mordowni

  nina~nina

  to jest jeden z nalepszych szpitali mimo tych 30 km od warszawa warto tam jechac mialam ta przyjemnosci tam bylam bardzo bardzo zyczliwi ludzie i wszystko tlumacza a nie jak na urysynowie mordownia ludzi

  A jakie tam są opłaty ? Bo to prywatny szpital, prawda ?

 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 20:07 ~nina

  to jest jeden z nalepszych szpitali mimo tych 30 km od warszawa warto tam jechac mialam ta przyjemnosci tam bylam bardzo bardzo zyczliwi ludzie i wszystko tlumacza a nie jak na urysynowie mordownia ludzi

 • Zakres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 18:07 ~Zakres

  Anty PiSAnty PiS

  Uświadamiam redaktorzynę, że ten serwis dotyczy Warszawy, a wiochy która jest 30 km od stolicy.

  Ale rak dotyczy, niestety, wszystkich. W Wieliszewie, w Warszawie, w Paryżu i Nowym Jorku. Wszędzie.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 16:21 Anty PiS

  Uświadamiam redaktorzynę, że ten serwis dotyczy Warszawy, a wiochy która jest 30 km od stolicy.

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 14:20 ~Zgred

  Przecież Arłukowicz to karierowicz który przeniósł sie z SLD do PO dla kariery a nie dla poprawienia sytuacji pacjentów. I nie zna sie na zarządzaniu. Takim ludziom się ręki nie podaje

 • asasasasasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 13:56 ~asasasasasa

  Oni niestety nie stoją w kolejkach

 • Awwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2013 12:44 ~Awwa

  Postawmy jeszcze więcej choinek w mieście,rozświetlmy więcej ulic badziewny światełkami i urządzajmy 100% imprez plenerowych a chorzy niech umierają.
  W jakim kraju przyszło nam żyć.:(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »