Informacje

10.09.2016 15:00 pismo z żądaniem pomocy

Protest frankowiczów.
"Duda, drugi raz się nie uda"

SERWISY:

Ok. tysiąc osób wzięło udział w warszawskiej demonstracji Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" skupiającej kredytobiorców zadłużonych w walutach obcych. "Duda, drugi raz się nie uda" czy "Obiecałeś, Prezydencie!" - takie hasła widniały na transparentach, które nieśli podczas pikiety.

Manifestanci próbowali dać wyraz temu, że projekt przygotowany przez Kancelarią Prezydenta ws. przewalutowania wcale nie jest odpowiedzią na to, co zostało im obiecane przez Andrzeja Dudę podczas kampanii prezydenckiej. - Mieli transparenty z hasłami "Prezydencie obiecywałeś", "Koniec Lichwy" czy "Obiecałeś, Prezydencie!", "Duda, drugi raz się nie uda" - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter.

- To osoby, które czują się poszkodowane przez banki, kredytami, które brali lata temu, a dziś wciąż nie są w stanie ich spłacić. Jak mówią, czują się oszukani - chociażby przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydencki projekt, który miał im służyć pomocą nazywają "ustawą Pinokia" - mówiła reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska.

Żądają pomocy

Demonstracja rozpoczęła się przed Belwederem, gdzie pozostawiono pismo z żądaniem pomocy, dla wszystkich tych, którzy borykają się z kredytami w walutach obcych.

Początkowo przed pomnikiem Piłsudskiego stawiło się około setki osób, ale z czasem przybywali kolejni. Przed godz. 13 ok. tysiąca osób ruszyło w stronę Sejmu Alejami Ujazdowskimi, które zostały zablokowane. Przemarsz zabezpieczała policja.

- Dość złodziejstwa i łamania polskiego prawa! To jest ewidentne złamanie prawa. Organy państwa udają, że nic się nie dzieje - łącznie z prezydentem - mówił jeden z protestujących w rozmowie z TVN24.

- Odpowiedzialność trzeba przełożyć na banki - uznał kolejny manifestant. - Dlaczego? Bo banki są silniejsze. My nie możemy nagle wyłożyć kwot milionowych. W związku z tym nie powinny być licytowane naszego mieszkania, tylko powinny być licytowane banki - tłumaczył.

Manifestacja zakończyła się ok. godziny 14.00.

Nie będą płacić rat

Akcję protestacyjną stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zapowiadało już na początku sierpnia. Prócz manifestacji, przygotowują także akcję "Nie płacę haraczu". Polegać ma ona na tym, że klienci banków przez dwa lub trzy miesiące nie będą płacili rat kredytów walutowych.

- Po okresie trzymiesięcznym ci, którzy nie będą chcieli dalej uczestniczyć w akcji, będą mogli spłacić należność, która narosła przez ten okres - mówił wówczas tvn24bis.pl Mariusz Zając. Inicjatorzy akcji przewidują, że raty nie będą płacone w październiku, listopadzie i grudniu. - W tych miesiącach banki najlepiej odczują tę akcję i wówczas będzie najskuteczniejsza. Bo banki będą musiały zawiązać rezerwy na koniec roku - podkreślał przedstawiciel stowarzyszenia.

Czytaj też na Tvn24bis.pl.

ag/md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 13:43 ~www

  biorąc kredyt w walucie obcej dobrze wiedzieli że stopa procentowa może się zmieniać a teraz beczą i wymagają żeby im pomóc tylko ta pomoc ciekawe z czyich podatków pójdzie ja nie dał bym im ani grosza skoro nie pasowały im złotówki to niech teraz płacą do końca życia raty ... naśmiewali się z ludzi którzy brali kredyty w złotówkach to teraz maja i jak to się mówi ten się śmieje kto się śmieje ostatni :):):):)

 • jeifj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 13:33 ~jeifj

  prawda jest taka że frankowicze to nie są osoby które nie mają z czego żyć bo muszą płacić raty. jest to klasa średnia która chciała zaoszczędzić i "zagrała na giełdzie", licząc na to że wszystko się powiedzie. nie powiodło się i teraz zamiast przyznać że spekulacja się nie udała to próbują wymusić żeby państwo zapłaciło za ich błąd

 • frulik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 13:24 ~frulik

  Szanowni przeciwnicy pomocy frankowiczom,
  Po pierwsze nikt nie chce pomocy finansowej od Państwa (czyli podatków), a jedynie pomoc w mediacjach, przewalutowaniu itp i tej pomocy oczekujemy od Państwa, ponieważ Państwo sprawuje nadzór nad instytucjami bankowymi. To czego domaga się większość frankowiczów, to zwrot nieuczciwego zarobku. To jest oczekiwanie od banków, a nie od podatników.
  Przeciwnicy piszą, że mieli wybór i wybrali inną walutę (czyt. PLN) - większość osób, które mają kredyt we frankach takiego wyboru nie miały - było wprost powiedziane, że zdolność kredytowa jest tylko w takiej walucie.
  Piszecie, że trzeba było wziąć mniejszy kwotę w takim razie. Tu odpowiem tylko za siebie. W mieście na nic nie było mnie stać. pod miastem mogłem kupić 2 pokoje we frankach, lub jeden w złotówkach. Kredyt na 35 lat, diwe osoby dorosłe + 2 dzieci.

 • zzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 11:56 ~zzzz

  Ja też jestem przeciwko pomocy publicznej dla spekulantów. Protestuję przeciwko pomocy dla ludzi ,którzy beztrosko narobili sobie stado dzieci spekulujac,że będą je w stanie utrzymać, łacząc z nimi nadzieję na zarobek dla siebie z pomocy społecznej i 500+ .Precz ze spekulantami!!! Nie chcę z moich pieniędzy utrzymywać cudzych dzieci w ramach 500+

 • Jojo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 11:43 ~Jojo

  Ale ja nie widzę problemu. Przeliczyć im ile mieli płacić w kredycie złotowym. Niech wyrównają różnicę. I już do końca kredytu płacą w PLN. Ciekawe czy nadal będzie im się opłacało.
  Druga klauzula powinno być. W przypadku niewypłacalności bank nie może żądać więcej niż wartość nieruchomości. Ot i po lichwie i jękach, że walutowy czy złotówkowy

 • arcent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 11:24 ~arcent

  Mam tylko jedno pytanie: kto zmuszał kogokolwiek do brania kredytów we frankach? Jak brało się w złotówkach to "frankowicze" mówili że jesteśmy idioci. Teraz chcą pomocy? trzeba było myśleć przyszłościowo. Gdyby to zależało ode mnie nie dostali by nawet grosika pomocy.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 11:08 ~aaa

  kamil_boreckiuuzhkamil_boreckiuuzh

  chyba w głowach wam się telepie walczcie z bankami , Petru a nie z Dudą .On was może tylko wesprzeć ale żeby ruszyć coś trzeba wykopać a pózniej posadzić lobby prokuratorów,sędziów i adwokatów którzy chronią za kasę banki i lichwę . Potrzebna jest prawdziwa rewolucja .


  Petru, adwokaci sędziowie czy banki nie obiecywały w kampanii wyborczej pomocy dla frankowiczów, a obiecywał ją właśnie Duda (długopis Jarka). Już zapomniało się?? Pisowcy mają bardzo krótką pamięć:)

 • Franek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 10:55 ~Franek

  To przecież PiS naciskał na to, aby wydawać kredyty we frankach. Teraz próbują zamieść problem pod dywan i rżną głupa, że nie ma żadnego problemu.

 • Zł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 10:35 ~Zł

  Jeżeli Frankowicze dostaną to o co teraz tak walczą to ja też wyjdę na ulicę zbiorę i będę protestować bo mam kredyt w złotówkach. Paranoja, jak brałam kredyt to miałam do wyboru Euro, frank czy zł, od zdecydowałam że w zł mimo ze fankowicze w tedy mówili mi jak to jestem głupia i że nie potrafię liczyć itp... Chcieli takie kredyty to mają. Ludzie zacznijcie w końcu odpowiadać za swoje błędy!! nikt was nie zmuszał do brania franków. Macie to na co godziliście się lata temu i nie rozumiem dlaczego teraz oczekujecie pomocy kosztem innych.

 • kamil_boreckiuuzh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2016 10:27 kamil_boreckiuuzh

  chyba w głowach wam się telepie walczcie z bankami , Petru a nie z Dudą .On was może tylko wesprzeć ale żeby ruszyć coś trzeba wykopać a pózniej posadzić lobby prokuratorów,sędziów i adwokatów którzy chronią za kasę banki i lichwę . Potrzebna jest prawdziwa rewolucja .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »