Informacje

27.10.2016 16:24 niemal milion złotych z budżetu

"Propaganda za pieniądze mieszkańców". Nowoczesna krytykuje pisma dzielnicowe

SERWISY:

 

W 2017 r. finansowanie wydawanych przez poszczególne dzielnice urzędowych gazet i magazynów będzie kosztowało budżet Warszawy ponad 1 mln zł; te pieniądze można wydać na ważniejsze rzeczy - stwierdzili podczas czwartkowej konferencji prasowej politycy Nowoczesnej.

- Przyjrzeliśmy się temu bardzo dokładnie, zrobiliśmy audyt i odkryliśmy sporo rzeczy bulwersujących - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej członek zarządu Nowoczesnej i wiceszef regionu warszawskiego Paweł Rabiej.

Według niego, jakość wydawnictw wychodzących w dzielnicach "jest bardzo słaba". - One nie zajmują się sprawami mieszkańców, ale wewnętrznymi walkami w urzędzie i wokół niego. Zajmują się promowaniem radnych, burmistrzów, a nie taka jest ich rola, nie takie jest ich zadanie - podkreślił. Za przykład wskazał bezpłatny miesięcznik pt. "Twoje Bemowo". - Gdy zajrzymy do gazety, to na każdej jej stronie widzimy burmistrza - stwierdził Rabiej.

Wtórował mu inny polityk Nowoczesnej Sławomir Potapowicz, który wyliczył, że na 16 stron gazety tylko na dwóch nie widnieje informacja dotycząca burmistrza Bemowa.

Rabiej dodał z kolei, że takie wydawnictwa "zabijają wydawnictwa niezależne, które opisują to co się w dzielnicach dzieje".

Wysokie i rosnące koszty

Politycy Nowoczesnej zwracali ponadto uwagę, że tego typu wydawnictwa kosztują "sporo pieniędzy".

- Mówimy o wydatkach sięgających w Warszawie prawie miliona złotych - mówił Potapowicz.

Politycy Nowoczesnej wyliczyli, że funkcjonowanie 14 wydawnictw realizowanych przez urzędy dzielnic będzie kosztować w bieżącym roku Warszawę ponad 880 tys. zł.

- Liderem jest Wawer, gdzie w tym roku przewiduje się wydatki sięgające 180 tys. zł na wydawnictwa, które stanowią de facto nienaturalną konkurencję dla prasy lokalnej - powiedział Potapowicz.

Podkreślił też, że w przyszłym roku Warszawa "zamierza wydać na wydawnictwa lokalne prawie 1 mln 100 tys. zł". - To robienie propagandy za pieniądze mieszkańców - ocenił Potapowicz.

- Jesteśmy przekonani, że te środki można wydać znacznie lepiej i wydać - dodał.

Politycy Nowoczesnej zaapelowali do radnych Warszawy, by w budżetach i załącznikach do niego wydatki na gazety urzędowe zostały skreślone. - Te pieniądze, ten milion złotych można znacznie lepiej i inaczej wykorzystać. Są większe potrzeby dlatego prosimy, by Rada Warszawy podjęła właściwą decyzję w tym zakresie - powiedział Potapowicz.

Grupa interwencyjna

Politycy Nowoczesnej poinformowali ponadto, że ich partia powołała grupę interwencyjną "Miasto dla Ludzi". - Powołaliśmy ją po to, by przyglądać się polityce miejskiej w różnych aspektach. Chcemy, aby była to polityka skuteczna, efektywna, aby była to polityka z ludzką twarzą - mówił Rabiej.

Tymczasem - jak dodał - często polityka urzędu miasta, urzędników "takiej ludzkiej twarzy nie ma". - Będziemy więc monitorowali sytuację i reagowali na różnego rodzaju sytuacje. Będzie to rodzaj biura interwencyjnego tworzonego z przedstawicielami różnych dzielnic - kontynuował Rabiej.

- Chodzi o to, aby móc reagować w sytuacjach drastycznych, takich, które reakcji wymagają - dodał przedstawiciel Nowoczesnej.

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tylko tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 23:41 ~Tylko tak

  Będziemy musieli wypowiedzieć im wojnę, bo po dobremu nie oddadzą.

 • Kalendarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 23:38 ~Kalendarz

  Anka~Anka

  Trochę śmieszne, trochę dramatyczne. Takie propagandowe gazetki dzielnice wydają od wielu wielu lat. Nowoczesna jest bardzo nowoczesna tj. urwana z choinki skoro dopiero teraz "odkrywa" takie marnowanie publicznego grosza.

  Przecież " Nowoczesna " powstała mniej niż rok temu, więc skąd te pretensje ?

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 18:40 ~Anka

  Trochę śmieszne, trochę dramatyczne. Takie propagandowe gazetki dzielnice wydają od wielu wielu lat. Nowoczesna jest bardzo nowoczesna tj. urwana z choinki skoro dopiero teraz "odkrywa" takie marnowanie publicznego grosza.

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 18:22 ~zniesmaczony

  Zróbcie coś, żeby zakazali druku tych knotów. Radni wypisują tam głupoty i jeszcze biorą za to forsę. O niczym istotnym tam się nie informuje. Czysta propaganda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »