Informacje

17.05.2011 17:49 prawdopodobnie decyzja w Srodę

Prokuratura zajmie się maturą
w LO im. Hoffmanowej

SERWISY:

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście zbada, czy doszło do wycieku tematów maturalnych z matematyki w warszawskim LO im. Klementyny Hoffmanowej. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Jak się okazało, maturzyści rozwiązywali zadania, które wcześniej mieli na próbnej maturze.

 

 

- Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie CKE dotyczące ujawnienia materiałów z matury z matematyki 2011. Będzie prowadzone postępowanie - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Monika Lewandowska.

CKE wspólnie z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Warszawie badają sprawę matury z matematyki w warszawskim LO im. Klementyny Hoffmanowej, po tym jak się okazało, że abiturienci rozwiązywali zadania, które wcześniej mieli na teście. W ubiegłym tygodniu CKE sprawę tę zgłosiła do prokuratury. O sprawie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza".

-Trwają jeszcze wewnętrzne wyjaśnienia o przebiegu egzaminu (...). Musimy rozpoznać skalę, a to była grupa ponad 100 uczniów. Tych prac jest sporo, one były na poziomie rozszerzonym, to nie są proste zadanka, które szybko się liczy, uczniowie rozwiązywali je różnymi metodami, dlatego trzeba to dokładnie przeanalizować. Nie można podjąć pochopnej decyzji, żeby kogoś nie skrzywdzić - powiedział PAP wicedyrektor stołecznej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, Krzysztof Lodziński.

MEN: egzamin do powtórki

Jak podkreślił, zgodnie z przepisami o ewentualnym unieważnieniu matury zdecyduje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w porozumieniu z CKE. W poniedziałek w tej sprawie odbyło się spotkanie minister edukacji Katarzyny Hall z kierownictwem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Według MEN, egzamin trzeba powtórzyć, bo uczniowie rozwiązujący zadania, które mieli na szkolnej klasówce, mieli łatwiejszą sytuację.

-Bez względu na to, co ustali prokuratura, czy i w którym momencie zlokalizuje przyczynę tego zjawiska, to jest albo przyczyna w jakichś procedurach, albo - co najbardziej prawdopodobne - w czynniku ludzkim (...). Ci uczniowie (...) rzeczywiście mogli zupełnie niewinnie znaleźć się w tej sytuacji. Jednak byli w innej sytuacji niż cała reszta, która nie miała dostępu do tych zadań i ewidentnie powinni powtórzyć ten egzamin" - powiedziała we wtorek Hall

"Krzywdzące dla uczniów"

W rozmowie z PAP dyrektorka IX Liceum im. Klementyny Hoffmanowej Zofia Pietrzak powiedziała, że ewentualne powtórzenie egzaminu będzie krzywdzące dla uczniów. - W szkole w żaden sposób nie zostało przekroczone prawo, to nie w naszej szkole nastąpił wyciek egzaminów maturalnych - powiedziała. Podkreśliła też, że test, podczas którego uczniowie jej szkoły rozwiązywali zadania, z których kilka powtórzyło się na tegorocznej maturze, przeprowadzony został nie w tym, ale w ubiegłym roku.

- Nasi uczniowie w zeszłym roku, dokładnie 27 marca 2010 r., pisali próbną maturę. To są obecnie absolwenci naszej szkoły (...). Te same zadania zostały - w znakomitej większości, bez żadnych zmian - wprowadzone na tegoroczną maturę. Dla mnie to jest niedopuszczalne. Nie widzę w tym winy uczniów, ani nauczyciela - powiedziała.

Pytana czy uważa, że sprawa jest efektem niedopatrzenia komisji egzaminacyjnej odparła: -Dla mnie tak. Jak dodała, przez cały rok zadania rozwiązywane w 2010 roku krążyły w internecie i były tym samym dostępne nie tylko dla uczniów jej szkoły, ale dla uczniów w całej Polsce.

pap/ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • korepetytor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 13:04 ~korepetytor

  I tak ci którzy skończą studia, mają zdolności językowe i nie załapią się na pracę w porządnych firmach wyjadą.Dobre oferty pracy przypadają na 8% absolwentów:)

  Co do matur to oczywistym sprawcom jest osoba odpowiedzialna za utrzymanie zadań w tajemnicy.Sami widzicie,drogie dzieci, w jakim kraju mieszkacie:)

  Pzdr.

 • Trzymam kciuki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 10:53 ~Trzymam kciuki

  Drodzy uczniowie- nie dajcie się . Jeśli po studiach nie chcecie uciekać z tego kraju to trzeba się buntować i dochodzić swoich praw. Urzędnicy stworzyli sobie raj na ziemi z naszych podatków. Tak nie wygląda tylko szkolnictwo-mierne , bierne ale wierne . Niestety prokuratury też działają na podobnych zasadach . Trzeba się jakby coś odwoływać- może Europa zobaczy jak wygląda nasza"europejskość" . Chyba nie było roku żeby CKE się nie myliła. Pora ich ukarać i to b.srogo.

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 10:37 ~matka

  przecież przecieki były od góry...za co karać uczniów

 • Wolfram

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 09:58 ~Wolfram

  Na Facebooku powstała grupa protestacyjna przeciwko decyzjom CKE, http://www.facebook.com/event.php?eid=225966364083401 , uważamy, że cała sytuacja to ucieczka CKE od odpowiedzialności i szukanie kozła ofiarnego, mamy dowody, że zadania, które rzekomo wyciekły zostały nie tylko przekazane przez uczniów dla naszej nauczycielki jako ciekawe zadania do rozwiązania, ale krążyły po internecie od prawie roku

 • tak uważam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 09:40 ~tak uważam

  Też uważam , że to CKE jest winien i prokuratura powinna ich ukarać . Jeśli urzędnicy nie będą ukarani ten kraj będzie się coraz bardziej pogrążać . Strasznie mi żal , że szkoła to zło konieczne . Młodzi ludzie , choć ciągle na szczęście nie wszyscy , bardziej są zainteresowani konsumpcjonizmem najlepiej alkoholu niż ciekawością świata. Szkoła polska daje klapki na oczy i jest to zjawisko b. niebezpieczne. Ta matura bardziej powstała dla urzędników żeby usprawiedliwić ich istnienie i pozwolić im nieźle zarobić niż żeby nauczyć czegokolwiek kogokolwiek. Szkoda potencjału młodych ludzi.

 • Ev

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 08:53 ~Ev

  Super, maturzyści mogą poprawiać maturę przez lenistwo CKE dlatego, że dostali się do dobrej szkoły, uczyli się i rozwiązywali mnóstwo zadań!

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 08:00 ~Kamil

  Matura nie powinna decydować o przyjęciu na studia. Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe i pozbawione sensu, nie ma żadnych argumentów za przyjmowaniem na studia na podstawie wyników matury. Wyniki matury zależą od szczęścia. Ile jest sytuacji gdzie najlepszy uczeń np. z języka polskiego przez 3 lata liceum, zdobywający same 5, osiągnął na maturze wynik 45%, a uczeń który nic nie robił 3 lata i ledwo ledwo zdaje zdobywa na maturze wynik 70-80%, przecież w każdym LO lub technikum jest multum takim sytuacji. Już takie badania powinny być impulsem do zmiany postępowania rekrutacyjnego na uczelnie wyższe. Głównie chodzi o to, że idealnym rozwiązaniem było by wprowadzenie egzaminów na przyjęcie na dany kierunek. Oczywiście matura powinna zostać jednak jej rola ograniczyła by się do uzyskania dodatkowych pkt. w post. rekrutacyjnym na studia. Czemu tak się nie dzieje? Czemu wybitni ludzie z danej dziedziny muszą studiować inny kierunek który go nie interesuje bo na swój się nie dostał ze względu na wyniki matury - takich przypadków jest multum.

 • asdda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2011 23:35 ~asdda

  CKE do dymisji a nie maturzystom matury cofać, nieroby jedne z CKE co opracowują matury w "systemie" ctrl+C, ctrl+V

 • xmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2011 23:10 ~xmen

  Jesli jest tak jak mowi dyrektorka i nauczycielka to niestety powinni powtorzyc matury w calej Polsce. Nowa matura i tak jest smieszna (pisalem nowa jako pierwszy rocznik nie uwazam, ze cala jest smiesznie latwa, tylko jej forma), a tutaj jeszcze taka wpadka CKE. Moim zdaniem maturzysci powinni pokazac, ze sa przygotowani na egzamin z doroslosci - napisac powtorke na wszelki wypadek i nie robic awantur, a potem pozew zbiorowy przeciwko CKE i nabic nasze kochane panstwo na ile sie tylko da. Za nerwy, straty na studiach, dojazdy itp :)

 • mimi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2011 21:47 ~mimi

  Cke nie dopatrzyło a teraz zanim uczniowe napiszą, sprawdzą im itd będzie juz dawno po terminach przyjęc na studia i rok w plecy ;] Gratulacje mądre głowy :]

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »