Informacje

04.11.2013 16:52 za mało plakatów informacyjnych

Prokuratura wszczęła śledztwo
w sprawie referendum

SERWISY:

Z doniesienia radnego PiS stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego przestępstwa prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, jakim miałoby być niepoinformowanie warszawiaków w obwieszczeniach o referendum ws. jej odwołania.

- Potrzeba wszczęcia śledztwa przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście-Północ wynika z konieczności przesłuchania urzędnika miasta, który odpowiadał za rozplakatowanie obwieszczeń - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak. Wyjaśnił, że takiego przesłuchania nie można dokonać w trybie postępowania sprawdzającego, które poprzedza decyzję o wszczęciu śledztwa lub jego odmowie.

Maciej Wąsik zawiadamia prokuraturę

Zawiadomienie do prokuratury złożył Maciej Wąsik, radny PiS, według którego doszło do przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego. Stanowi on, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze do 3 lat więzienia.

- Obwieszczenie w sprawie obwodów do głosowania w referendum nie zostało we właściwy sposób podane do wiadomości mieszkańców Warszawy - twierdził jeszcze przed referendum prezes PiS Jarosław Kaczyński. Mówił, że 13 września prezydent Warszawy wydała obwieszczenie w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów. – Obwieszczenia tego w żaden sposób nie można uznać za "podane do wiadomości wyborców", tak aby wykonane zostały przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o referendum lokalnym – mówił prezes PiS.

Obwieszczenie w internecie

Powodem, według Kaczyńskiego, był fakt, że obwieszczenie jest dostępne wyłącznie na stronach internetowych Urzędu m.st. Warszawy oraz urzędów dzielnic warszawskich i nie jest ono rozlepione w odpowiedniej liczbie w formie afiszy w miejscach wywieszania ogłoszeń, tak aby informacje dostępne były wszystkim wyborcom, a nie tylko tym mogącym korzystać z internetu.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk mówił wtedy, że w całej Warszawie jest ponad 1000 obwieszczeń. Zaznaczył, że rozwieszają je dzielnice w wyznaczonych do tego miejscach, ponadto obwieszczenia są również przekazywane przez miasto do administracji spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. - Liczba obwieszczeń jest dokładnie taka, jak we wszystkich poprzednich wyborach, liczby są takie same - mówił wówczas rzecznik.

Referendum z 13 października w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz uznano za nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Oddano w nim 343 732 głosy. Byłoby ono ważne, gdyby wzięło w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., czyli co najmniej 389 430 osób.

PAP, wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Viola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 17:03 ~Viola

  Pan Wąsik nie może przeżyć, że była za mała frekwencja.
  Demokracja demokracją, ale zakusy na wyciąganie kasy z budżetu miasta "bo moje nie było na wierzchu" powinno być zignorowane.
  Zima się zbliża, kasa potrzebna będzie na odśnieżanie.

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 15:48 ~sum

  I pomyśleć, że są jeszcze jakieś sieroty na tym świecie, które nie dowiedziały się z ogłoszeń, że będzie referendum ;D. Radio, tv, prasa, plakaty, banery na samochodach i na ulicach, wszędzie tąbiono o tym a ci co ? Głusi? Ślepi? Żenada i wstyd, panowie pieniacze.

 • proton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 14:49 ~proton

  CIACHO56~CIACHO56

  Prosze mi powiedziec jak w koncu sie pisze " wszczyna" czy "wczyna" poniewaz kiedy chodzilem do szkoly to pani od jezyka polskiego mowila ze trzeba pisac wczyna dlatego ze cos sie wprowadza w czyn.

  a ja nie jestem z Warszawy i całe tygodnie przed referendum nie słyszałem o niczym więcej, tylko własnie o tym. Po co więc miały być te obwieszczenia?

 • Obs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 10:18 ~Obs

  Poniżej wykaz ciekawszych doniesień z ostatniego miesiąca:

  Agent Tomek doniósł do prokuratury na premiera i ministra środowiska w sprawie szczytu klimatycznego.

  Doniesienia radnego PiS stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego przestępstwa prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

  Macierewicz o żartach internautów: złożyłem do prokuratora generalnego zawiadomienie o przestępstwie.

  Szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojskowych prokuratorów.

  Macierewicz składa zawiadomienie do prokuratury: Tusk przekroczył uprawnienia ws. zespołu Laska.

  Co tu można więcej dodać... każdy dzierga jak potrafi.

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 09:34 ~Wolak

  Mieszkam na woli i w moim bloku nie było informacji gdzie mam iść na głosowanie. Pomyślałem, że pewnie przeciwnicy referendum zerwali obwieszczenia. Poszedłem do szkoły gdzie zawsze są głosowania i okazało się, że tym razem również tam odbywa się głosowanie.

 • cóś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 09:20 ~cóś

  Ale to prawda ja w w-wie nie widziałem żadnych obwieszczeń
  - jeśłi nadaje się to do prokuratury to każdy móże to zgłosić

 • CIACHO56

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 08:50 ~CIACHO56

  Prosze mi powiedziec jak w koncu sie pisze " wszczyna" czy "wczyna" poniewaz kiedy chodzilem do szkoly to pani od jezyka polskiego mowila ze trzeba pisac wczyna dlatego ze cos sie wprowadza w czyn.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 08:42 ~Wyborca

  Na Mokotowie nie widziałem żadfnego obwieszczenia.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 08:15 ~warszawiak

  Ale obciach sobie robią. Teraz kolejne wydatki na badanie sprawy. guział wydał na referendum, a terz pis wyda jeszcze więcej naszych pieniędzy na ciągnącą się kilka lat sprawę sądową. Znów będą marnowane pieniądze warszawiaków.

 • Misiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 07:41 ~Misiek

  Pozdrawiam wszystkich mądralińskich którzy tu się wypowiadają, jeżeli myślicie że sfałszowanie wyników jest tak trudne jak wam się wydaje, to was zaskocze... Podpisanie się za kogoś kto nie oddał głosu i wrzucenie kartki z głosem na... Żaden problem. Kolejnym ewenementem jest liczenie tak prostego głosowania jak w referedum (tak lub nie) uwaga - 14 godzin!!?? Byłem kilka razy w komisjach, ja i moi znajomi, możecie mi nie wierzyć ale to wasza sprawa. Pozdrawiam normalnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »