Informacje

20.10.2017 16:58 po zawiadomieniu posłów PiS

Prokuratura wszczęła śledztwo
w sprawie willi generała Jaruzelskiego

SERWISY:

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie willi generała Wojciecha Jaruzelskiego. Zawiadomienie złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Prokuratura bada, czy doszło m.in. do przekroczenia uprawnień przez urzędników przy wydawaniu decyzji na mocy której nieruchomość przekazano Jaruzelskim.

Jak powiedział w piątek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński, śledztwo wszczęto w sprawie "przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych, w czerwcu 2012 roku". Na celowniku prokuratury są urzędnicy Zarządu Dzielnicy Mokotów, którzy wydawali decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego działki przy Ikara 5 (czyli właśnie willi Jaruzelskich) w prawo własności. Zdaniem prokuratury do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków mogło dojść "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej".

Chodzi o artykuł 231 Kodeksu karnego dotyczący takiego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Grozi za to nawet do 10 lat więzienia.

Zawiadomienie posłów PiS

18 września posłowie PiS Jan Mosiński i Paweł Lisiecki oraz mokotowski radny tej partii Jacek Ozdoba poinformowali, że złożyli zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Politycy wyjaśniali, że 21 kwietnia 1979 roku przedstawiciele Skarbu Państwa ustanowili użytkowanie wieczyste nieruchomości przy Ikara 5 w Warszawie na rzecz małżeństwa Jaruzelskich. Podkreślali, że decyzja ta była poprzedzona decyzją z 19 kwietnia 1971 roku, która "odmawiała przedwojennej właścicielce, pani Przedpełskiej, ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu nieruchomości przy Ikara 5 na ich rzecz".

"Po 27 latach, 18 sierpnia 1998 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) wydało decyzję stwierdzającą nieważność decyzji z roku 1971. W 2000 roku zaś Kolegium wydało kolejną decyzję, tym razem zawieszającą postępowanie w przedmiotowej sprawie. Tymczasem decyzją z 25 czerwca 2012 roku, Zarząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, przekształcił prawo użytkowania wieczystego gruntu ustawionego na rzecz małżeństwa Jaruzelskich w prawo własności, mimo tego, że postępowanie przed SKO się nie zakończyło" - wskazano w zawiadomieniu.

Lisiecki przypominał, że w przypadku willi generała Jaruzelskiego (który zmarł w 2014 roku), od 1998 roku były zgłoszone roszczenia następców prawnych byłych właścicieli, państwa Przedpełskich, co - w ocenie posła - pokazuje, że nie powinno dojść do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

"Podwójne standardy"

Oświadczył też, że docierały do niego liczne informacje, dotyczące tego, że wiele osób, które chciały przekształcić użytkowanie wieczyste we własność, w przypadku, gdy do danej nieruchomości zostały zgłoszone roszczenia, nie mogły tego zrobić. - Tu jest pokazane, że mamy do czynienia z podwójnym traktowaniem, z różnymi standardami - ocenił.

Poseł PiS Jan Mosiński poinformował wówczas, że przewodniczący komisji weryfikacyjnej, zajmującej się reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie, Patryk Jaki zwrócił się do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przekazanie dokumentów dotyczących willi Jaruzelskiego. - Jeżeli dokumenty trafią do komisji, to oczywiście będziemy tym tematem się zajmować - zapowiedział.

Córka generała: znaleźliśmy się na linii strzału

Sprawie willi Jaruzelskiego przyglądał się reporter programu "Czarno na Białym". Córka generała Monika mówiła, że podnoszone kwestie są absurdem, a jej rodzina "nie miała żadnych szczególnych ulg". Sprawę określała "jako polityczną zemstę" i "zabawę historią"

- Znaleźliśmy się, powiedziałabym językiem wojskowym, na linii strzału, gdzie właściwie trochę rykoszetem dostajemy. Bo w tym momencie, kiedy trwa walka miedzy partią rządząca a miastem, czyli panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, to tutaj właściwie jest taka sytuacja upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu - oceniła w rozmowie z reporterem TVN24 Jaruzelska.

>> ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ NA STRONIE TVN24 <<

Córka generała tłumaczyła, że jej ojciec wprowadził się do budynku w 1973 roku - gdy willa była już w posiadaniu wojska. Po sześciu latach Jaruzelscy wykupili wartą wtedy ponad milion złotych willę.

Zapłacili za nią jednak tylko 30 procent tej sumy, bo dostali od państwa bonifikatę. - Z takiej możliwości kupienia mieszkań służbowych, domów skorzystało w tym czasie 7202 żołnierzy. W tym 152 domy jednorodzinne zostały kupione. Więc nie był to jakiś ewenement związany z pozycją ojca - powiedziała Jaruzelska. Dopytywana, czy jej rodzina nie została potraktowana wyjątkowo, odparła: nie, ojciec zrzekł się nawet części ulg związanych z rezygnacją z mieszkania służbowego.

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 22:10 ~Wprost
  Poldek~Poldek

  Generała nikt taj nie ochraniał jak Jarosława
  zdzichkom1zdzichkom1

  bo wtedy polska byla bezpiecznym krajem
  Gnoje~Gnoje

  Nie. Tak było dlatego, że to przed gnojami trzeba się bronić. Nie bronić gnojów. To różnica.
  Zasieki~Zasieki

  Jakoś Generał nie musiał odgradzać się od społeczeństwa płotami, zasiekami i oddziałami wojska. Taki dziwny chichot historii...

  Jaruzel się nie odgradzał, bo jak ktoś mu fiknął to mógł dostać czapę - jak górnicy czy pobity Przemyk, daleko nie szukając. To Jaruzel był oprawcą, nieuku. A przed oprawcami trzeba się bronić - np. płotkami, jak robi to Kaczyński.

  Chichot historii... chyba Z historii miałeś jak byłeś w szkole. Do teraz G wiesz ale musisz się wypowiadać i "błyszczeć" swoją ignorancją.

 • z pozdrowieniami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 21:43 ~z pozdrowieniami

  Magdalena~Magdalena

  Od lat staramy się odzyskać nasza własność. Po 1989 roku występowali w tej sprawie mój nieżyjący już mąż Jan, syn Wiktora Przedpełskiego, córka Lidii Przedpełskiej i mój syn Ryszard Przedpełski.

  Spadaj.

 • Magdalena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 19:25 ~Magdalena

  Od lat staramy się odzyskać nasza własność. Po 1989 roku występowali w tej sprawie mój nieżyjący już mąż Jan, syn Wiktora Przedpełskiego, córka Lidii Przedpełskiej i mój syn Ryszard Przedpełski.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 18:25 ~warszawiak  biba~biba

  no to trzeba też przyjrzeć się willi Kaczyńskiego????
  skąd ją ma , przecież nie zarobił na nią???
  ciekawy~ciekawy

  i za jakie informacje Romek ją dostał?
  Romek~Romek

  Możemy się tylko domyślać, zresztą dość dokładnie.

  Pewno i mama miała ogromne zasługi, tak po rodzince! ;)

 • Lidia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 18:07 ~Lidia

  W 1945 roku została zajęta przez dzikich lokatorów.

 • no jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 15:37 ~no jak

  A kiedy śledztwo w sprawie pewnej willi na Żoliborzu? Kto się odważy?

 • Prezydium

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 14:10 ~Prezydium

  W 1971 r. Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy orzekło o przejęciu na własność Skarbu Państwa budynków znajdujących się na tej działce.

 • Sumienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 14:07 ~Sumienie

  razem~razem

  HGW razem z PO rządzą w Warszawie od 11 lat.

  I co z tego ? Widocznie nie miała sumienia napastować samotnego starucha w willi.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 13:21 ~Jacek

  Zarząd PO w Warszawie, czyli Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz ze swoimi urzędnikami, w 2012 r. podejmuje decyzję o przekształceniu użytkowania wieczystego willi Wojciecha Jaruzelskiego na własność przy 93 proc. bonifikacie.

 • Błąd w dodawaniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 12:37 ~Błąd w dodawaniu

  Ciekawe zjawisko, jak tylko się wspomni o pochodzeniu willi Kaczyńskiego, zawsze włącza się " Błąd w dodawaniu ". Wierzę wam na słowo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Te puzzle kogoś przerosły. "Rozebrał kostkę i nie potrafił jej ułożyć"

Te puzzle kogoś przerosły. "Rozebrał kostkę i nie potrafił jej ułożyć"

Nietypowy widok zastał jeden z naszych czytelników na ulicy Radzymińskiej. Biały pas wyznaczający miejsca parkingowe urywa się w specyficzny sposób, a fragmenty... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »