Informacje

02.07.2015 14:37 sprawa afery bemowskiej

Prokuratura umarza, Zygrzak triumfuje. "Afery bemowskiej nie było"

SERWISY:

Prokuratura umorzyła większość wątków tzw. afery bemowskiej – m.in. te dotyczące niegospodarności, korupcji czy używania służbowego samochodu. - Od samego początku mówiliśmy, że cała sprawa to jedynie polityczna intryga wymierzona w Bemowo – komentują władze dzielnicy.

- Większość wątków śledztwa dotyczącego tzw. afery bemowskiej została umorzona - mówi Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Zarzuty, które były podnoszone przez zawiadamiającego, nie potwierdziły się. Większość punktów nie miała znamion czynu zabronionego, bądź też prokurator uznał, że czynu nie popełniono - dodaje.

Decyzja nieprawomocna

Jakie wątki umorzono? Między innym sprawę niegospodarności w Bemowskim Centrum Kultury i innych jednostkach dzielnicy, a także wątek dotyczący użytkowania przez byłego wiceprezydenta służbowego samochodu volkswagen passat czy wypożyczenia sprzętu elektronicznego urzędnikom i ich rodzinom.

- Umorzono także wątek przyjmowania korzyści majątkowej w związku z programem Przedszkole na 100 procent - zaznacza Calów-Jaszewska.

Podkreśla jednak, że ta decyzja jest nieprawomocna i może zostać złożone zażalenie.

- Poza tym część wątków śledztwa wyłączono do odrębnego postępowania - zaznacza Calów-Jaszewska. - Chodzi m.in. o wątek mobbingu i i uporczywego naruszania praw pracowniczych w wydziale kultury urzędu dzielnicy Bemowo, a także o niegospodarność w Ośrodku Sportu i Rekreacji w latach 2007-14 - dodaje.

"Polityczna intryga"

Decyzję prokuratury władze Bemowa, które są w konflikcie ze stołecznym ratuszem, oceniają jako swój sukces. Dzielnicowi urzędnicy wysłali do mediów informację z tytułem: "Żadnej "afery bemowskiej" nie było".

- Od samego początku mówiliśmy, że cała sprawa to jedynie polityczna intryga wymierzona w Bemowo, które przez lata wyróżniało się na tle innych warszawskich dzielnic - mówi Krzysztof Zygrzak, burmistrz Bemowa.

Przekonuje również, że nadszedł moment, aby Hanna Gronkiewicz-Waltz zakończyła trwającą od roku walkę. "Po decyzji Prokuratury, Prezydent Warszawy straciła jedyny pretekst do nieuznawania demokratycznego wyboru Mieszkańców. Władze Bemowa oczekują, że Hanna Gronkiewicz-Waltz od teraz po prostu zacznie traktować Bemowo nie gorzej niż pozostałe 17 dzielnic Warszawy" - czytamy w komunikacie urzędu.

Co na to ratusz? - Czekamy na postanowienie dotyczące umorzenia części wątków. I na kolejne rozstrzygnięcia dotyczące spraw, które prokuratora wyłączyła do oddzielnego postępowania – mówi Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Afera na Bemowie

Tak zwaną aferę bemowską rozpętał były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach. Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Sam Dąbrowski zrezygnował z funkcji wiceprezydenta.

Były wiceprezydent powrócił przy okazji ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Wystawił w nich swój komitet i wygrał wybory na Bemowie. Został też wybrany przewodniczącym rady dzielnicy, a jego były współpracownik, Krzysztof Zygrzak, został burmistrzem.

Wyboru radnych nie zaakceptowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która nie udzieliła Zygrzakowi i jego ludziom w zarządzie dzielnicy niezbędnych do sprawnego rządzenia pełnomocnictw kadrowych i finansowych.

Od grudnia trwa przepychanka między ratuszem a władzami Bemowa. Jej najbardziej efektownym akcentem było oklejenie okien urzędu dzielnicy wielkimi płachtami reklamowymi, na których widniało hasło "Putin Warszawy" obok zdjęcia Hanny Gronkiewicz-Waltz. Płachty zostały zdjęte następnego dnia.ran/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 09:06 ~Mike

  A ten pan prokurator "umarzający" to pewnie z Bemowa.Gratulacjeeeee, w PL mamy wyłącznie "niezawisłe" sądy i absolutnie nieskorumpowaną prokuraturę.
  "Pozdrowienia" dla pana prokuratora.

 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2015 02:00 ~anna zet

  To prawda. Skandalem jest, że urzędnik na podstawowym stanowisku w dzielnicowej Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich zarabia minimum 3500 PLN "do ręki". I nie piszcie, że to nieprawda - ci ludzie wydają decyzje administracyjne w imieniu prezydenta, więc nawet nie będąc kierownikami, muszą skłądać oświadczenia majątkowe. Poszperajcie w BIPie.

  sawa~sawa

  To jest pikuś z tym co dzieje sie w ratuszu miejskim.Tam powinni skontrolowaC zasadność wydatkow izatrudniania ludzi, Bemowo to tylko odwrocenie uwagi od Bankowego.

 • norbert83wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 23:32 ~norbert83wawa

  nie wierzę w zadne sądy w Polsce! kłamstwo ustawki i kłamstwa

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 21:27 ~sawa

  To jest pikuś z tym co dzieje sie w ratuszu miejskim.Tam powinni skontrolowaC zasadność wydatkow izatrudniania ludzi, Bemowo to tylko odwrocenie uwagi od Bankowego.

 • taktak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 20:20 ~taktak

  tylko żadnych rowerów !!!!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 19:37 ~nick

  twarzowiec ten Zygrzak.

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 18:59 ~noname

  Ojj żeby się nie zdziwił... Pan JD jeszcze bęknie za coś ważniejszego, tak coś czuję...

 • Bemowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 18:42 ~Bemowianin

  Nie życzę sobie żadnych próśb o rowery w moim imieniu

 • PR Metrostav

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 18:02 ~PR Metrostav

  Poleciał Zygzakiem.

 • bemowiak_od_lat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2015 16:36 ~bemowiak_od_lat

  Jeżeli teraz dostaniecie pełnomocnictwo to proszę, przywróćcie Bemowo Bike / Veturilo na Bemowie. Proszę w imieniu wszystkich mieszkańców! :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »