Informacje

07.10.2016 08:30 Przegląd PRasy

Prokuratura sprawdzi zwrot kamienicy mężowi Gronkiewicz-Waltz

SERWISY:

Ważne decyzje Prokuratury Regionalnej w sprawie warszawskiej reprywatyzacji. Śledczy wznowią postępowania w 28 z 41 poddanych analizie postępowaniach. Jedną z badanych spraw ma być zwrot kamienicy przy Noakowskiego 16, której współwłaścicielem był mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Skąd taka decyzja? Na początku września w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie powołano specjalny zespół do zbadania postępowań związanych z reprywatyzacją, które zakończyły się umorzeniem lub odmową wszczęcia śledztwa.

Pod lupę wzięto decyzje warszawskich prokuratorów wydawane od 1999 roku do sierpnia 2016. O sprawie szerzej pisaliśmy w artykul "Śledczy sprawdzają śledczych w sprawach reprywatyzacyjnych".

Analizie poddano 41 postępowań. Z czego – jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" – 28 zostanie wznowionych. Lista na razie nie jest dostępna. Zaakceptować ją musi jeszcze Prokuratura Krajowa.

"Efekty lustracji wskazują, że w prawie 70 proc. zbadanych spraw były najróżniejsze błędy i nieprawidłowości" – pisze dziennik. Śledztwa miały być umarzane zbyt wcześnie, bez należytego sprawdzenia wszystkich dowodów i relacji świadków.

Zwrócona 13 lat temu

Jednym z przypadków, któremu śledczy mają się wkrótce przyjrzeć jest sprawa słynnej kamienicy Waltzów znajdującej się przy ul. Noakowskiego 16.

Prawowitym jej właścicielem był Stanisław Likiernik i jego rodzina. Zaraz po wojnie odzyskał ją jednak Leon Kalinowski – oszust z podrabianym aktem notarialnym.

Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu – wujowi Andrzeja Waltza, czyli męża Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W 1997 roku Kępski rozpoczął starania o reprywatyzację budynku. Pozytywna dla niego decyzja o zwrocie zapadła sześć lat później – w 2003 roku. Jednak Kępski już wtedy nie żył, a spadek otrzymali spadkobiercy m.in. mąż przyszłej pani prezydent. Niedługo potem wszystkie swoje udziały sprzedał.

"Matka wszystkich afer"

Niewyjaśniona sprawa kamienicy przy Noakowskiego 16 od początku prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz ciąży na jej wizerunku. Po wybuchu afery reprywatyzacyjnej prezydent przekonywała, że chciałaby, aby w radzie miasta powstała specjalna komisja, która sprawdziłaby kontrowersyjne reprywatyzacje. Pierwszą na liście miała być właśnie nieruchomość przy Noakowskiego. Komisji jednak nie udało się powołać.

"Matka wszystkich afer" – tak o zwrocie kamienicy mówił wielokrotnie radny Piotr Guział, który podkreślał, że wyjaśnienie tej sprawy jest obowiązkiem pani prezydent. Sama zainteresowana od początku podkreśla, że to nie ona ani nie jej urzędnicy odpowiadają za zwrot. Decyzję w tej sprawie wydano w 2003 roku, a więc jeszcze za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Historię zwrotu kamienicy sprawdziła Aneta Zalewska z TVN24. Zobacz materiał:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Noakowskiego 16

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 11:01 ~Noakowskiego 16

  Andrzej Waltz publikuje oświadczenie i dokumenty ws. Noakowskiego 16

  Andrzej Waltz na specjalnej stronie internetowej opublikował skany dokumentów i oświadczenie ws. kamienicy przy Noakowskiego 16. Jak czytamy w nim:

  „W sierpniu 2003 r. zostały wydane przez ówczesnego Prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego decyzje, podpisane z jego upoważnienia przez Naczelnika Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami, Geodezji i Katastru. Na ich podstawie otrzymałem, wraz z pozostałymi jedenastoma spadkobiercami, prawo użytkowania wieczystego gruntów na 99 lat. Mój udział w ustanowionym prawie wynosił 0.0684. W 2004 r. Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej Dzielnicy Śródmieście skierował do spadkobierców pismo wzywające do przejęcia nieruchomości. Pod koniec 2006 r. przedstawiciele M.st. Warszawy i spadkobierców podpisali protokół przekazania-przejęcia nieruchomości oraz umowę notarialną o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Powyższe decyzje podejmowane były w czasie, gdy funkcje burmistrzów Dzielnicy Śródmieście pełnili działacze PiS, tacy jak Jarosław Zieliński, Mariusz Błaszczak czy Jacek Sasin. Ten ostatni był odpowiedzialny za koordynację współpracy z Delegaturą Biura Gospodarki Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście”

 • michael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 10:20 ~michael

  Komentarze i świadomość prawa w Polsce tragiczna.Po pierwsze, to, że oszust Kalinowski sfałszował pełnomocnictwa nie żyjących żydowskich właścicieli przy sąsiednich kamienicach, wcale nie oznacza i do dziś nie ma dowodu, że sfałszował pełnomocnictwa przy ul.Noakowskiego 16.Każdy kto tak pisze, naraża się na proces.Ponieważ w prawie istnieją ścisle okreslone instytucje prawa, kiedy można stosowac domniemania.Po drugie, owszem żydowska kuzynka dawnych właścicieli Noakowskiego 16 złożyła w kw. Nowkowskiego 16 ostrzeżenie, że kupni-sprzedaż tej nieruchomości odbył się z naruszeniem prawa i nawet toczyło się postepowanie o unieważnienie aktów sprzedaży, ale nigdy nie zakończyło się i nie zapadł prawomocny wyrok.To tak, jakby go nie było!!!!!Po trzecie, prosze poczytać art.160 kpa, obecnnie 442 kc, który mówi o przedawnieniu możliwości dochodzenia rosczeń majątkowych po upływie lat 10.Innymi słowyZbyszek Ziobro może powoływac komisje, może naciągać prawo, ale nie może łamać przepisów, w tym kpk, kpa i konstytucji.W konstytucji jest zakaz sprawowania funkcji sądowych przez władze wykonawczą.Ten jego projekt komisji weryfikacyjnych doprowadzi do tego, że ETS zasądzi tym ludziom tak wielkie odszkodowania, że bedą dwa razy bogatsi niż są.I nie zapłaci za to Zbyszek Ziobro, tylko podatnik, czyli my wszyscy.Art. 160 kpa., mowi wyraźnie, nie mozna wznowic postepowania, wzruszyc decyzji ktora zapadla przed 10 laty, nawet bedacej owocem przestepstwa, faszerstwa itd.Ludzie daja sie PIS-owi wodzic za nos.A na koniec, osobami, które zwróciły kamienice Walztom, był L.Kaczyński, we władzach zasiadał pan Sasin i obecny minister spraw ewnęrzrnych.Ministrem sprawiedliwosci byl ?Ziobro, który zajety tropieniem wowczas lekarzy, doprowadzil do tego ze z tych czasow panstwo wyplaca odszkodowania za czasy jego rzadow.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2016 21:11 ~lex

  A który to adwokat zajmował się reprywatyzacją tej kamienicy? Jakieś nazwiska?

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 20:11 ~lolek

  rozumiem ze prokurature powołali dopiero teraz,wczesniej nie było prokuratury ?

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 19:22 ~Nick

  Pan Roman Kępski został oszukany i powinien zamiast zwrotu kamienicy domagać sie zwrotu pieniędzy.
  Jeśli ktoś kupi skradziony samochód, to chyba ma problem...

 • makarenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 19:05 ~makarenka

  Będzie czas i okazja odwołać tą babkę ze stanowiska ! Zróbmy wszystko by to się udało !

 • wow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 14:48 ~wow

  Zbyś~Zbyś

  Dlaczego do tej pory, pani Gronkiewicz, w świetle istniejących przypuszczeń o machloje wokół tej kamienicy, nie została odwołana i nadal zajmuje stanowisko prezydenta Warszawy???????? Jej prawo nie obowiązuje????????


  Choćby dlatego, źe w 2003 roku, gdy zwracano ww. kamienicę, prezydentem Warszawy był... Lech Kaczyński

 • Zbyś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 12:18 ~Zbyś

  Dlaczego do tej pory, pani Gronkiewicz, w świetle istniejących przypuszczeń o machloje wokół tej kamienicy, nie została odwołana i nadal zajmuje stanowisko prezydenta Warszawy???????? Jej prawo nie obowiązuje????????

 • zico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 12:16 ~zico

  dlaczego nie napisaliscie wiecej? ze ten oszust został juz za PRL skazany za to oszustwo wiec pan Kępski miał swiadomosc ze kupił od oszusta i nie nalezy mu sie zwrot tej kamienicy ale to ewidentna winna urzedników tym bardziej ze prawowici spadkobiercy żyja te kpina ze nie oni dostali zwrot tylko ci co kupili od oszusta kamienice... zaprawde polskie prawo jest żalosne

 • Zioło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 11:48 ~Zioło

  kaktus304~kaktus304

  A kiedy postępowanie w/s uprawy zioła?

  Zioło posadzili sąsiedzi, albo wręcz są to samosiejki :) :) Przecież tak kryształowo uczciwa osoba, jak pani prezydent nie może mieć z tym nic wspólnego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »