Informacje

11.05.2016 16:50 Ratusz wyjaśni sprawę

Prokuratura sprawdza zwrot działki na placu Defilad i boiska przy Foksal

SERWISY:

Prokuratura bada sprawę zwrotu działki na placu Defilad i boiska przy ul. Foksal. - Prowadzimy postępowanie sprawdzające po zawiadomieniach Jana Śpiewaka - informuje Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

O sprawie wszczęcia postępowania poinformowała w środę "Gazeta Stołeczna". Śledczy mają zacząć od przesłuchania osób, które złożyły zawiadomienie, czyli aktywistów z Miasto Jest Nasze. Będą też ściągać dokumentację z ratusza.

Kontrowersyjne kulisy zwrotu działki obok Pałacu Kultury od trzech tygodni opisuje "Stołeczna". Dziennikarze ustalili, że miasto oddało w 2012 roku cenną działkę w sercu Warszawy, choć miało podstawy, by tego nie robić.

Właścicielem znacznej części gruntów był bowiem obywatel Danii, a Dania to jedno z państw, którym Polska Ludowa wypłaciła odszkodowania związane z tzw. dekretem Bieruta.

Jak tłumaczy się ratusz?

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, władze miasta nie widzą w tym swojej winy i zrzucają odpowiedzialność na inne instytucje, m.in. Samorządowe Kolegium Odwoławcze i ministerstwo finansów.

Do sprawy dość obszernie odniósł się wiceszef miejskiego biura gospodarki nieruchomościami Jerzy Mrygoń. Przekonuje, że informacje "Stołecznej" są nieprawdziwe.

Mrygoń pisze, że Prezydium Rady Narodowej wydało w 1952 roku orzeczenie, w którym odmówiło dotychczasowemu właścicielowi prawa do użytkowania wieczystego działki przy Chmielnej. W 2010 roku SKO wydało decyzję o stwierdzeniu nieważności tego orzeczenia uznając za stronę postępowania dawnych właścicieli hipotecznych oraz ich następców prawnych i wiedząc, że jeden ze współwłaścicieli nieruchomości posiadał obywatelstwo duńskie.

"Gdyby SKO stwierdziło, iż nieruchomość przy ul. Chmielnej 70 została objęta umową rządu PRL z Danią, to nie powinno ono były uznawać obywateli duńskich lub ich następców prawnych za stronę postępowania administracyjnego, zaś wszystkie postępowania winny zostać umorzone" – zaznacza szef BGN.

Prezydent pytała ministerstwo

Dalej przypomina, że prezydent Warszawy przed zwrotem działki wystąpiła do ministerstwa finansów z prośbą o ustalenie czy na pewno za działkę na placu Defilad nie zostało już wypłacone odszkodowanie. Resort nie dysponował odpowiednią informacją w tej sprawie.

Jak zaznaczali jednak dziennikarze "Gazety Stołecznej", ministerstwo finansów zapowiedziało, że zwróciło się z pytaniem w tej sprawie do ministerstwa spraw zagranicznych. Jak opisywali dalej, na odpowiedź z tego resortu ratusz już nie czekał i działkę zwrócił.

"Należy podkreślić, iż na stronie internetowej Ministerstwa Finansów dostępny jest wykaz nieruchomości, za które przyznano odszkodowanie na mocy układu indemnizacyjnego (umowy – dop. red.) z Danią, w wykazie brak nieruchomości warszawskiej położonej przy ulicy Chmielnej 70" – pisze Mrygoń.

Stanowisko wiceszefa zostało udostępnione na Facebooku redaktora naczelnego "Gazety Stołecznej", który na łamach gazety bardzo ostro skrytykował ratusz za bierność w kwestiach reprywatyzacji.

Śpiewak: "Ratusz nie ma racji"

- Jerzy Mrygoń nie ma racji – stwierdza stanowczo Jan Śpiewak. - W 1953 roku podpisano umowę z Danią i na mocy tej umowy wszystkie roszczenia Duńczyków zostały uregulowane, a nieruchomości należące do obywateli Danii przeszły na własność Skarbu Państwa. Potwierdzają to wyroku Trybunału Konstytucyjnego czy sądu. Koniec kropka – dodaje.

Stanowisko Śpiewaka jest zbieżne z tłumaczeniami szefa SKO w "Gazecie Stołecznej". - Ratusz, który ma wieloletnie doświadczenie w reprywatyzacji, doskonale zdaje sobie sprawę, że zawinił sam. Samorządowe kolegium odwoławcze nie badało i nie bada umów odszkodowawczych. To nie jest nasza rola, co potwierdzają wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego – przekonywał Tomasz Podlejski.

Wątpliwości co do zwrotu działki na placu Defilad ma wyjaśnić na czwartkowej sesji prezydent Warszawy. Jednocześnie swój happening zapowiedziało również Miasto Jest Nasze, które od dawna stara się nagłaśniać patologie towarzyszące reprywatyzacji. Apelują, by przynieść ze sobą wałki do ciasta i do malowania, które mają posłużyć "jako symbol walki z łamaniem prawa".

Widowisko zaplanowano wstępnie na godzinę 15.00 w PKiN. Co ciekawe, dokładnie o tej same porze (również w Pałacu Kultury) odbędzie się konferencja ratusza w sprawie planu zagospodarowania placu Defilad.

Sprawdzą też boisko na Foksal

Prokuratura zajmuje się nie tylko gruntami na placu Defilad, ale też boiskiem przy ulicy Foksal. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, teren ten przed 1945 r. należał do spółki Robur.

Kilka lat temu roszczenia skupił Maciej Marcinkowski, biznesmen specjalizujący się w takich transakcjach. Ratusz chciał spłacić ten teren działkami na placu Defilad. Transakcja zmierzała do końca, ale okazało się że reprywatyzacja działki przy liceum jest zawieszona. Urzędnicy nabrali wątpliwości co do zwrotu w naturze, bo jeden z większościowych udziałowców spółki, obywatel USA dostał odszkodowanie.

CZYTAJ TEŻ: Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lewe papiery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 20:05 ~Lewe papiery

  ula~ula

  trzeba tez sprawdzic jak nabyła i za jaką cenę hgw z meżem lokal przy Noakowskiego. Pewno tez z przekretami. Trzeba zabrac jej paszport aby nie uciekła do swoich do Izraela hajka.

  To nie lokal, tylko cała kamienica, ona nie bawi się w detal.

 • Krystek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 19:46 ~Krystek

  CeBeiA niech wpadną do Wawra

 • ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2016 18:10 ~ula

  trzeba tez sprawdzic jak nabyła i za jaką cenę hgw z meżem lokal przy Noakowskiego. Pewno tez z przekretami. Trzeba zabrac jej paszport aby nie uciekła do swoich do Izraela hajka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »