Informacje

06.11.2011 11:10 deweloper nie przestrzegał procedur?

Prokuratura sprawdza rozbiórkę koszar

SERWISY:

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście rozpatruje sprawę samowolnej rozbiórki dawnych koszar huzarskich w stołecznych Łazienkach Królewskich. Budynek miał zostać przekształcony w luksusowy apartamentowiec, został jednak wyburzony. - Deweloper nie przestrzegał procedur - skarżą się konserwatorzy i nadzór budowlany.

Budynek dawnych koszar husarskich powstał na przełomie XIX i XX wieku dla Pułku Huzarów Grodzieńskich. Przez lata użytkowany przez wojsko, z czasem został budynkiem komunalnym, a następnie trafił w ręce prywatnego inwestora, Polmosu Lublin. Trzy lata temu został odkupiony

przez firmę Parkview Terrace, która zapowiedziała przekształcenie go w luksusowy apartamentowiec. Zamiast tego rozpoczęła procedury zmierzające do rozbiórki.

Konserwatorzy czekali, deweloper - nie

Żeby temu zapobiec, urząd Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków próbował wpisać obiekt do rejestru zabytków. - Przy pierwszej próbie wpisania koszar do rejestru deweloper odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które uchyliło naszą decyzję i zwróciło nam sprawę z przyczyn formalnych, gdyż zakres decyzji nie zgadzał się do końca z tym, co było w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania - relacjonował mazowiecki konserwator zabytków Rafał Nadolny.

Przy ponownej próbie wpisania koszar do rejestru deweloper znów odwołał się do resortu, wnosząc nowe ekspertyzy. - Sprawa została nam zwrócona, żeby urząd mógł się do nich odnieść. Nie mieliśmy jednak szansy wypowiedzieć się w tej kwestii, ponieważ decyzja o ponownym zwróceniu nam sprawy dotarła do nas w piątek 28 października, a dzień później budynek został całkowicie rozebrany przez dewelopera - tłumaczył Nadolny.

O trwającej rozbiórce stołeczna konserwator zabytków dowiedziała się od policji, którą z kolei zawiadomili okoliczni mieszkańcy. Jednak zanim funkcjonariusze pojawili się na miejscu i wstrzymali prace, firmie budowlanej udało się niemal doszczętnie zniszczyć budynek.

"Usiłował znaleźć wybieg"

Oboje konserwatorzy podkreślają zgodnie, że podczas procedury odwoławczej i ponownego rozpatrywania wpisu do rejestru, budynek podlegał ochronie prawnej i nie mogły być na jego terenie prowadzone żadne prace, mogące mu uczynić uszczerbek.

- Deweloper usiłował tutaj znaleźć inny wybieg twierdząc, że obiekt stwarzał zagrożenie katastrofą

budowlaną. W takiej sytuacji jednak zamiar rozbiórki powinien być zgłoszony do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, a takiego zgłoszenia wedle mojej wiedzy nie było. Dlatego postanowiliśmy skierować sprawę do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa - informowała Nekanda-Trepka.

Urszula Majewska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w dzielnicy Śródmieście, powiedziała PAP, że deweloper skierował do Wydziału Architektury urzędu pismo dotyczące planowanych prac rozbiórkowych 21 października, dzień przed ich rozpoczęciem.

Dokończyli rozbiórkę, wywieźli gruz

- Inwestor nie poczekał jednak na to, by urząd odniósł się do tego wniosku, do czego był zobowiązany, i dokonał rozbiórki. W takiej sytuacji przesłaliśmy informację o tym i dokumentację sprawy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który w tym momencie zajmuje się tą kwestią - mówiła Majewska.

Według informacji przekazanych PAP przez zastępcę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Alinę Celińską, po przeprowadzeniu 22 października na wniosek Dyżurnego Technicznego Miasta kontroli związanej z prowadzeniem prac rozbiórkowych na terenie koszar, trzy dni później zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie samowolnej rozbiórki budynku.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał postanowienie wstrzymujące rozbiórkę i nakazał zabezpieczenie terenu. Mimo to deweloper wywiózł prawie cały gruz i zniszczył ostatnią ocalałą ścianę.

Prokuratora bada doniesiaenia

- W dniu 31 października przedstawiciel Inspektora ponownie skontrolował posesję i stwierdził, że budynek jest całkowicie rozebrany i trwają prace porządkowe. Trzy dni później urząd skierował do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście wniosek w sprawie samowolnej rozbiórki pozostałości budynku dawnych koszar - relacjonowała Celińska.

Rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Monika Lewandowska poinformowała PAP, że zawiadomienie stołecznego konserwatora zabytków dotyczące "zniszczenia budynku koszar" wpłynęło do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście i obecnie trwa postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

PAP/js/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • A

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 18:22 ~A

  To jest skandal - urzednicy powinni zostac pociagnieci do odpowiedzialnosci razem z deweloperem. Deweloper powinien zostac przymuszony do odbudowania zabytku z wlasnych funduszy i przekazania go na cele spoleczne - moze przedszkole czy dom kultury - koszta zniechecilyby kolejnych do samowoli. Urzednicy natomiast powinni poniesc konsekwencje sluzbowe. Nie ma wytlumaczenia dla glupoty i opieszalosci. Uwazam, ze warszawski konserwator nie dziala najlepiej. Zreszta do stolecznego tez jest masa zarzutow.

 • ziom_z_okolicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 10:16 ~ziom_z_okolicy

  Koleś niszczył ten budynek od paru lat. Rozebrał dach i próbował doprowadzić do tego, że dom sam się zawali. Niestety był zbyt solidny i nie chciał, mimo wielu zabiegów.

 • bez zmian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 09:33 ~bez zmian

  Nie jesteśmy demokratycznym państwem prawa . Tak twierdzą rozpieszczone paniusie w telewizji co wszystko mogą bo są wpływowe i bogate. Zwykły obywatel jest przez urzędy i prawo dręczony . Nic się nie zmieniło pod tym względem od komuny .

 • poznańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 09:12 ~poznańczyk

  warszawka spłonie hehe ja bym tam zburzył pałac kultury i zamek królewski, pierwszy to mega rudera a drugie to marna kopia oryginału a jeden i drugi zajmuje sporo miejsca w najdroższych rejonach stołecznej

 • pro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 09:10 ~pro

  rudera czy nie rudera, dlaczego niby tego dewelopera ma prawo nie obowiązywać? bo ma pieniądze i środki żeby je naginać? Za karę powinien na tym terenie wybudowac plac zabaw dla dzieci zamiast apartamentowca i byłby spokój, ale niestety nasi urzędnicy potrafią tylko wysyłać wysyłać pisma, wnioski i zażalenia, dopiero kiedy idzie o zwykłego człowieka to potrafią go zmieszać z błotem.

 • smok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 06:25 ~smok

  to takie polskie realia, wszystko zabytek i zabytek, ciekawe za co to utrzymywać, stoi, rozpada się, tynk leci na głowę, ale nie, nie można wyburzyć, Amerykanie się nie bawią, chociaż mają znacznie więcej miejsca niż my, budynki z lat 30. wysadzają i wszystko rozpada się w drobny mak, a u nas walka o wpisanie do rejestru zabytków, jak miłośnicy zabytków tak kochają zabytki to niech sami je utrzymują

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2011 00:33 ~jan

  Po co trzymać konserwatorów co nie potrafią wpisać budynku do rejestru. Wyrzucić wszystkich, nawet nie pytać kto, ile i od kogo dostał.

 • drg5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2011 22:17 ~drg5

  to firmy p. Palikota.
  Nic im nie bedzie, to oczywista oczywistość.

 • deres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2011 21:44 ~deres

  nie wydawać pajacowi zgody na budowę apartamentowca, a jak wydano, to ją cofnąć lub nie odbierać budowy

 • Aśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2011 21:38 ~Aśka

  Gościu rozbierał ten budynek przez 3 lata. Przez 2 lata stały jedynie 2 ścianki i nikt przez ten czas się nie burzył. Dopiero jak rozwalił 2 pozostałe, zaczął się lament o niszczenie zabytku...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »