Informacje

09.03.2018 17:30 postępowanie "w sprawie"

Prokuratura sprawdza oskarżenia Jakuba R. wobec Macieja Wąsika

SERWISY:

 


Prokuratura Regionalna we Wrocławiu sprawdza wątek znajomości ministra Macieja Wąsika z Jakubem R., byłym wicedyrektorem miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Śledztwo prowadzone jest w sprawie "przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych".


O tym, że zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik i Jakub R. w przeszłości mogli się znać pisała "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze powoływali się m.in. na listy z aresztu słane przez byłego urzędnika, a dziś podejrzanego o korupcję w aferze reprywatyzacyjnej. O dawnej znajomości obu panów mówił też gazecie brat Jakuba R., Marcin.

Jest śledztwo

Okazuje się, że wątek ten badają również śledczy z Wrocławia. Przypomnijmy - w tamtejszej Prokuraturze Regionalnej działa specjalny zespół, który prowadzi postępowania w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji. Jak informuje nas rzeczniczka prokuratury, sprawa ewentualnych powiązań Wąsika i Jakuba R. została wszczęta po przesłuchaniu "jednego z podejrzanych, w oparciu o zawiadomienie złożone do protokołu 10 października".

"16 października 2017 roku prokurator wyłączył w tym zakresie materiały i przekazał Prokuratorowi Krajowemu w celu wskazania jednostki właściwej do prowadzenia tego postępowania" - podaje dalej Katarzyna Bylicka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Sprawa - decyzją Prokuratury Krajowej - wróciła jednak do śledczych z Wrocławia. "Materiały wpłynęły do tutejszej jednostki w dniu 6 grudnia 2017 roku, a dnia 2 stycznia 2018 roku wszczęto śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych" - informuje Bylicka.

I podkreśla, że postępowanie prowadzone jest "w sprawie", a nie przeciwko konkretnej osobie. Dopytywana o szczegóły, ucina: "Z uwagi na wstępny etap śledztwa i planowane czynności, obecnie żadne merytoryczne informacje nie mogą zostać udzielone".

O śledztwie dotyczącym ministra Wąsika i Jakuba R. pierwszy poinformował dziennik "Polska The Times".

Listy z aresztu

Całą historię dotyczącą ewentualnych powiązań obu panów opisała na początku lutego "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze dotarli do listów Jakuba R. pisanych z aresztu. Były urzędnik miał stwierdzić, że politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieli robić z nim interesy, a dodatkowo planowali zbieranie "haków" na Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Z kolei brat Jakuba R. - Marcin - również w "Wyborczej" oświadczył, że to właśnie Wąsik (wraz z szefem służb Mariuszem Kamińskim) przedstawił Jakubowi R. Marcina Bajkę, ówczesnego szefa BGN. Przekonywał też, że zarówno Wąsik, jak i Kamiński utrzymywali bliskie relacje z rodziną R. - chodzili na wspólne imprezy rodzinne i spotkania towarzyskie.

"Insynuacje"

Minister Wąsik od początku nazywał zarzuty "insynuacjami". - Nie ma żadnego dowodu na to, że załatwialiśmy pracę Jakubowi R. - mówił. Przyznał, że byłego urzędnika znał wyłącznie poprzez brata (wspomnianego Marcina), z którym studiował i działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Zapewnił jednak, że z Jakubem R. nie miał żadnych bliskich relacji.

Po ujawnieniu informacji o śledztwie w sprawie znajomości ministra z byłym wicedyrektorem zapytaliśmy prokuraturę we Wrocławiu, czy Maciej Wąsik był przesłuchiwany, a jeśli nie - czy są takie plany. Rzeczniczka nie udzieliła nam odpowiedzi na to pytanie, tłumacząc się - jak wyżej - "wstępnym etapem śledztwa".

Kilka dni temu o sprawę pytany był na konferencji prasowej sam premier Mateusz Morawiecki. Dziennikarze chcieli wiedzieć, czy rozmawiał z koordynatorem służb Mariuszem Kamińskim i jego zastępcą Wąsikiem na temat zarzutów wysuwanych pod ich adresem przez Jakuba R., czy zamierza podjąć w tej sprawie jakieś działania i czy ma nadal zaufanie do tych ministrów.

- Rozmawiałem z panem ministrem Wąsikiem i ministrem Kamińskim o całej tej sprawie, ma ona charakter bardzo niesłusznie postawionych zarzutów - odpowiedział Morawiecki. Podkreślił, że nadal ma "pełne zaufanie" do obu ministrów.

- Jestem przekonany, że jest tutaj próba bardzo nieuczciwego wplątania panów ministrów w temat, z którym nie mają nic wspólnego. Jak najbardziej mam pełne zaufanie do panów ministrów - powtórzył szef rządu.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • satan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 18:03 ~satan

  i po co ich było uniewinniać, umoczeni po nosy obaj.

 • Wynik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 13:35 ~Wynik

  Pan premier zna wynik przed ukończeniem śledztwa. I wcale mu się nie dziwię.

 • Nowator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 13:33 ~Nowator

  wert~wert

  przepraszam ,ale o co ci właściwie chodzi?

  Wydaje mi się, że to przykład nowatorskiej działalności słowotwórczej. Każdy z nas musiałby długo dumać zanim wymyśliłby takie ciekawe słowa.

 • Śledztwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 13:29 ~Śledztwo

  Ernest~Ernest

  Prymitywny atak „Wyborczej”.

  Oczywiście, a wszystkiemu winien jest kto ? Tusk !

 • Niewinna ofiara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 13:26 ~Niewinna ofiara

  Jan~Jan

  Jakub R. przechodzą do kontrataku. Donosami z aresztu chcą zakłamać aferę reprywatyzacyjną.

  Biedny Jakubek R. z trudem znosi więzienne niewygody, ale po co miałby z mamra pisać nieprawdę ? Widocznie ma dowody, bo inaczej będzie dodatkowo oskarżony o pomówienie.

 • JONEK Z BAZIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 09:17 ~JONEK Z BAZIN

  Jak zawsze będzie ułaskawienie przed skazaniem BRAWO PIŚ BRAWO POLSKO?????
  Jaki kraj taki rząd???

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 02:42 ~koniu

  Duda - szykuj ułaskawienie.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2018 02:12 ~waws

  wert~wert

  przepraszam ,ale o co ci właściwie chodzi?

  Jak to o co. Powoli wychodzi że Mariuszek i jak widać jego podwładny. Tak jak już to było w latach poprzednich kreuje - reżyseruje pewne sytuacje. I co raz częściej staje się ich głównym bohaterem. Widać jest pewny że ponownie zostanie ułaskawiony

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 23:17 ~Polak

  Zbysio Ziobro zadba o swoich kumpli. Nie takie wałki PiS są kryte

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2018 21:32 ~Jan

  Jakub R. przechodzą do kontrataku. Donosami z aresztu chcą zakłamać aferę reprywatyzacyjną.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »