Informacje

05.11.2012 14:01 po zamieszkach 11 listopada 2011 roku

Prokuratura chce umorzenia sprawy policjanta, który kopał demonstranta

SERWISY:

Stołeczna prokuratura chce, by sąd warunkowo umorzył sprawę policjanta, który w Święto Niepodległości w 2011 r. kopał demonstranta. Argumentem jest m.in. to, że Karol C. działał w napięciu i silnym zdenerwowaniu, przyznał się do zarzutu, a przebieg służby ma nienaganny.

- 31 października Prokuratura Rejonowa Warszawa - Śródmieście skierowała do sądu rejonowego wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec Karola C. na rok próby - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura.

Uderzył w głowę, kilka razy kopnął

Karol C. ma zarzut przekroczenia uprawnień i naruszenia nietykalności Daniela K., którego uderzał w głowę, kilka razy kopnął oraz użył gazu łzawiącego, kierując jego strumień na twarz pokrzywdzonego. Postawiono mu zarzuty z art. 231 kodeksu karnego, przewidującego do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Inny naruszony art. 217 kk stanowi: Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Nagrany na filmie

Chodzi o sytuację uwiecznioną na filmie, który trafił do Internetu. Widać na nim, jak cywilny funkcjonariusz kilka razy kopie po głowie kulącego się demonstranta. Prokuratura Rejonowa Warszawa - Śródmieście wszczęła wtedy śledztwo. Daniel K. został przesłuchany jako pokrzywdzony.

Prokuratura wniosła do sądu o umorzenie sprawy C. na rok oraz o zobowiązanie go do zapłaty świadczenia pieniężnego w wysokości 500 zł na wybrany cel społeczny.

Pytany o uzasadnienie tego wniosku Ślepokura odparł, że przemawia za tym kilka argumentów: Karol C. przyznał się do zarzutu i złożył obszerne wyjaśnienia prokuratura wzięła też pod uwagę dotychczasową postawę C. niekaralność jego ustabilizowany tryb życia i nienaganny przebieg służby w policji.

"Działał w napięciu i silnym zdenerwowaniu"

- Wykonywał on czynności związane z zabezpieczeniem manifestacji, których przebieg cechował się bardzo dużą agresją ze strony uczestniczących w nich osób - powiedział prokurator i dodał: Przebieg zdarzeń z udziałem C. był dynamiczny, nacechowany znacznymi emocjami, a oskarżony działał w napięciu i silnym zdenerwowaniu. To wszystko spowodowało jego gwałtowne zachowanie wobec pokrzywdzonego i naruszenie przepisów określających procedury zatrzymań.

Te wszystkie okoliczności w pełni uzasadniają przypuszczenie, że - mimo umorzenia postępowania - oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni przestępstwa - brzmi konkluzja prokuratury. Dlatego też uznała, że wina i szkodliwość społeczna tego występku nie są znaczne.

O wniosku zawiadomiono pokrzywdzonego. Nie wiadomo, jakie jest jego stanowisko w całej sprawie. Będzie mógł je przedstawić w sądzie.

- Karol C. jest zawieszony w obowiązkach służbowych do czasu decyzji sądu - podał rzecznik KSP asp. Mariusz Mrozek.

Kilkanaście śledztw

Prokuratura wszczęła kilkanaście śledztw dotyczących zajść 11 listopada 2011 r. Jedno z nich obejmuje wydarzenia na pl. Konstytucji na początku Marszu Niepodległości. Postawiono w nim 36 zarzutów dotyczących głównie czynnej napaści na funkcjonariuszy i naruszenia ich nietykalności. Pozostałe dotyczą pojedynczych wydarzeń w trakcie marszu.

Wszczęto też postępowanie w sprawie zdarzeń na Nowym Świecie, gdzie doszło do pobicia czterech osób, zniszczenia policyjnego miotacza gazu pieprzowego oraz znieważenia policjanta.

Spośród 210 osób zatrzymanych po zamieszkach różnego rodzaju zarzuty usłyszało 176. Kilka osób skazano w trybie przyspieszonym na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia za naruszenie nietykalności cielesnej policjantów.

 

 

 

PAP, su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zddr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2013 19:05 ~zddr

  To nie policjant tylko chuligan - tak sie zachował. Powinien być wykluczony z Policji.
  Silne zdenerwowanie. emocje nie tłumaczą takiej agresji,Policjant powinien być opanowany, nerwy trzymać nawodzy.
  To nie profesjonalista tylko jak wyżej.Wyraźnie się wyżywał, nadużywał nie tylko władzy. Kara powinna być surowa.

 • wnerwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 20:39 ~wnerwiony

  skandal...,zamykac dalej za jazde na rowerze po jednym piwie

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 11:35 ~aaa

  dowody w tym kraju nawet jak są to i tak prokuratura oraz sąd można je wykręcić ogonem do przodu i stwierdzić, że to na co patrzymy to głowa – choć wszyscy wiemy, że co do zasady ogon głowy nie zdobi.

  http://www.tokfm.pl/blogi/pmp3/2012/11/bandyta_w_mundurze_kopiacy_po_glowie_czlowieka_uniknie_kary/1

 • moeko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2012 06:54 ~moeko

  To jest właśnie polska. Przecież ludziom pasuje taki stan rzeczy to, nic dziwnego ,ze syf mamy w tym kraju.

 • Feluke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 23:24 ~Feluke

  Najpierw klamal ze to on zostal zaatakowany a teraz sie przyznaje, wyraza skruche i chca mu umozyc sprawe? Do pierdla z takim dziczem i dyscyplinarne wywalenie z policji. Miejsce bydla jest w oborze a nie w policji!!

 • True

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 22:04 ~True

  Jeszcze zdjęli to z głównej. To oznacza tylko jedno...

 • Krzysiek z Ursynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 18:45 ~Krzysiek z…

  HAŃBA I KURDE SKANDAL!!!!!!!!!!!!!!!

 • ONN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 17:40 ~ONN

  Powinien nagrode dostac a nie byc oskarżony. Moze mial kwiatki wreczyc temu gosciowi i sam zaraz dostac od niego w pape. Przypomnijcie sobie co wtedy sie działo. Dla mnie ma plusa. Pozdro dla wszystkich.

 • Przechodzien

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 16:44 ~Przechodzien

  No i znowu sa rowni i rowniejsi . Hanba . Mam nadziej, ze ktos zajmie sie tym POLICJANTEM tak jak nalezy .

 • Moje zdanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2012 16:38 ~Moje zdanie

  Nie zgadzam się by całej sprawie ukręcono łeb! Ten policjant powininen dostać wyrok skazujący i odbyć karę bezwględnego pozbawienia wolności. Taka postawa pociągnie za sobą falę pobić obywateli przez Policję, jak miało to miejsce przez ZOMO. To nie jest Ukraina, żeby przymykać oko na tak poważne przestępstwo. Co byłoby gdyby to poszkodowany pobił policjanta?! Poszedł by po prostu siedzieć. Na pewno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »