Informacje

20.02.2014 14:11 Jest wniosek

Prokuratura chce uchylenia immunitetu posła Wiplera

SERWISY:

Stołeczna prokuratura skierowała do Prokuratora Generalnego wniosek o uchylenie przez Sejm immunitetu Przemysława Wiplera. Prokuratorzy chcą zarzucić posłowi naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów. Wipler mówił wcześniej, że sam zrzeknie się immunitetu.

Jak podał w czwartek prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej ma związek ze zdarzeniami z 30 października 2013 r. w Warszawie.

Poza Polską Razem

Jak poinformował Jarosław Gowin, Wipler nie będzie już współpracował z jego partią. - Niestety podjąłem decyzję o wyczerpaniu formuły współpracy z Przemysławem Wiplerem - powiedział PAP Gowin.

Jako powód odejścia Wiplera podano m.in. brak porozumienia w sprawie współpracy partii Jarosława Gowina z Kongresem Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

- Ostatnio trwały intensywne dyskusje, które zakończyły się bez rezultatu. Chodzi o brak negocjacji z Kongresem Nowej Prawicy w sprawie wspólnego startu w eurowyborach. Drugi powód mojego odejścia to spór o kształt struktur partii w Warszawie - powiedział PAP Wipler, który jest liderem stowarzyszenia Republikanie.

CZYTAJ NA TVN24.PL

Przemysław Wipler w warszawskim klubie

Do zdarzenia doszło nad ranem, gdy Wipler opuszczał klub w centrum Warszawy przy ul. Mazowieckiej. Według policji mężczyzna zachowywał się agresywnie, wulgarnie, chciał im wydawać polecenia.

Wipler relacjonował, że dowiedział się, że jego żona jest po raz piąty w ciąży, z związku z tym wybrał się z przyjaciółmi świętować.

- Poszliśmy na kolację z winem, później poszliśmy na drinka do lokalu, siedzieliśmy i rozmawialiśmy. Gdy wychodziłem, zauważyłem, że się dzieją bardzo niepokojące rzeczy - była awantura przed tym lokalem - mówił poseł. Jak zapewniał, sam nie uczestniczył w zajściu, ale postanowił interweniować. - Na wstępie dosyć szybko użyto przeciw mnie gazu, przewrócono mnie na podłogę, kopano mnie w głowę, klęczano na mnie, skuto mnie kajdankami, pobito mnie. Wielokrotnie polewano mnie - był to na pewno jakiś żrący środek - byłem kopany w krocze, w plecy i po nogach - mówił poseł.

"Zrzeknę się immunitetu"

- Niezwłocznie, jak tylko będę miał taką okazję, zrzeknę się immunitetu - mówił Wipler w listopadzie 2013 r. Dodał, że jest za likwidacją immunitetów.

Wcześniej poseł mówił, że został brutalnie pobity, a lekarze stwierdzili u niego m.in. uszkodzenie rogówki i liczne stłuczenia oraz otarcia. Dodał, że badanie krwi, które zostało wykonane w szpitalu wykazało, że miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Do 3 lat więzienia

- Dochodzenie wszczęto z urzędu. Przesłuchano w nim w sumie kilkudziesięciu świadków, odtworzono też zapisy nagrań monitoringu z miejsca zdarzenia - wyjaśnił Przemysław Nowak. Według niego zgromadzony materiał dowodowy dostatecznie uzasadnił podejrzenie, iż Wipler popełnił dwa czyny: zmuszał przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej, naruszając jednocześnie ich nietykalność cielesną oraz znieważał dwóch funkcjonariuszy słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych. Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3.

O skierowaniu wniosku do marszałka Sejmu zdecyduje Prokurator Generalny, po jego formalnym i merytorycznym skontrolowaniu - podkreślił Nowak.

jl/ja

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 14:05 ~Nick

  dla Wiplera propozycja założenia biznesu po nieudanych dla niego najbliższych i najdalszych wyborach politycznych..

  załóżmy chłopie elitarny "Imprezowy Latający Klub AA" - będziemy wspierać ludzi chcących wyjść z nałogu. Twoja popularność gwarantem sukcesu! Gowin i tak położył lachę na ciebie

 • Powstaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 11:55 ~Powstaniec

  Art. 32.Konstytucji RP
  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

  Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

  Może nasi wszyscy politycy zaczną brać pod uwagę ten artykuł i zniosą wszystkie inmunitety, które służą im tylko do unikania odpowiedzialności za łamanie prawa. Każdy zwykły obywatel na miejscu Wiplera już dawno byłby skazany.

 • oburzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 09:24 ~oburzona

  No i po co Panie Wipler była ta szopka i kłamstwa???? Pokazał Pan prawdziwe oblicze plskiego sejmu kłamsrww, obluda i na maxa wykorzystywanie immunitetu !!! Zabrać go wszystkim!!!! dlaczego na dobrą sprawe złodzieję mają być chronieni!! Szanowne spółeczeństwo macie kolejny przykład jaka jest władza wybrana przez was!!!! przestańcie głosować na te same prosięta odetnijcie je od koryta władzy i naszych pieniędzy!!!!

 • Zły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2014 08:38 ~Zły

  Pójdzmy dalej, uchylmy wszystkie inmunitety, które są niezgodne z konstytucją.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 20:38 Anty PiS

  O! Nareszcie, powiadomię brata, że jego dłużnik, który do dzisiaj nie zapłacił za wynajęcie "tóskobusa" będzie w zasięgu wymiaru sprawiedliwości.

 • Kaziu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 18:45 ~Kaziu

  I dla przykladu maksymalny wyrok powinien dostać żeby wiedzieli że nie są bezkarni szlachcice z Wiejskiej!!!

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 17:23 me_gusta_rozpusta

  olo~olo

  Jeżeli wydarzy się napad na bank, wypadek, pościg policyjny, tramwaj wyląduje na marsie a autobus przegubowy trafi na księżyc to taśmy z monitoringu miejskiego są pokazywane natychmiast a taśmy z afery Wiplergate poprostu amba, wiatr rozwieje,
  Może pleps zapomni.
  Lipa z sosną dla Policji, która pewnie ma rację ale trzeba miec jaja aby filmik pokazał się w sieci.


  jakbyś miał stracić premię, wylecieć ze służby po 14 latach i nie załapać się na cieplutką emeryturkę - chyba też byś się zastanowił. Upublicznienie filmy to kwestia $$ misiu

  Superak, Fakt żałują grosza, to i nie widzieliśmy jeszcze..

  ;*

 • KWK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 17:08 ~KWK

  Przecież poseł Wipler zrzekł się immunitetu już ponad tydzień temu (źródło wraz ze skanami pism przesłąnymi do Marszałka Sejmu: http://dorzeczy.pl/wipler-zrzeka-sie-immunitetu/)!

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2014 16:40 ~olo

  Jeżeli wydarzy się napad na bank, wypadek, pościg policyjny, tramwaj wyląduje na marsie a autobus przegubowy trafi na księżyc to taśmy z monitoringu miejskiego są pokazywane natychmiast a taśmy z afery Wiplergate poprostu amba, wiatr rozwieje,
  Może pleps zapomni.
  Lipa z sosną dla Policji, która pewnie ma rację ale trzeba miec jaja aby filmik pokazał się w sieci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »