Informacje

24.05.2017 14:38 Dwa zarzuty

Prokuratura: były radny PiS
znęcał się nad żoną przez 11 lat

SERWISY:

Warszawska prokuratura postawiła w środę Rafałowi P. zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad żoną. Byłemu radnemu z Bydgoszczy grozi do pięciu lat więzienia.

Znęcanie się nad żoną to nie jedyny zarzut dla Rafała P. - Podejrzany usłyszał też zarzut naruszenia 7 lutego tego roku w Warszawie miru domowego poprzez wdarcie się do lokalu, zajmowanego przez pokrzywdzoną i nieopuszczenia go wbrew jej żądaniu - poinformował Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Rafał P. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokurator zastosował wobec byłego radnego dozór policji, połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzoną i zbliżania się do niej.

Według ustaleń prokuratury, były radny miał znęcać się nad swoją żoną przez blisko 11 lat - od lutego 2006 roku do stycznia 2017 r.

Dochodzenie pod nadzorem

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Południe, wszczęto 10 lutego br. Nadzorem objęła je Prokuratura Krajowa.

- W toku dochodzenia wykonano szereg czynności procesowych, w tym przesłuchano świadków, uzyskano dokumentację dotyczącą procedury niebieskiej karty, poczyniono ustalenia odnośnie interwencji policji w miejscu zamieszkania pokrzywdzonej i podejrzanego, a także dokonano oględzin nagrań przekazanych przez pokrzywdzoną. Na tym etapie dochodzenia prokurator dysponuje obszernym materiałem dowodowym, liczącym prawie 600 stron dokumentów - powiedział prokurator Łapczyński.

Pytany o czas trwania śledztwa dodał, że "jest to stosunkowo krótki okres jak dla tego rodzaju postępowania". - W takich przypadkach zachodzi konieczność wykonania szeregu czasochłonnych czynności procesowych, takich jak chociażby przesłuchanie świadków, co w tej sprawie odbywało się w drodze pomocy prawnej. Konieczne były też oględziny obszernych kilkugodzinnych nagrań i uzyskanie niezbędnej dokumentacji z instytucji, które zajmowały się problemami tej rodziny - stwierdził rzecznik prokuratury.

Nagrania są tylko fragmentem

Dodał też, że nagrania znajdujące się w aktach są tylko pewnym fragmentem zdarzeń, których dotyczy postępowanie. - Zawiadomienie pokrzywdzonej dotyczy długiego, bo ponad dziesięcioletniego okresu" - zaznaczył.

Poinformował, że w tej sprawie, w dalszym ciągu gromadzony jest materiał dowodowy. Sprecyzował, że chodzi zarówno o wątek będący już przedmiotem zarzutów, jak też pozostałe - wynikające z relacji żony byłego radnego.

O sprawie byłego już bydgoskiego radnego Rafała P. zrobiło się głośno po raz pierwszy pod koniec lutego, kiedy lokalne media zamieściły relacje jego żony, która twierdziła, że jest ofiarą przemocy ze strony męża. W kwietniu w internecie pojawiło się nagranie głosowe z domowej awantury zrobione przez żonę.

"Jeszcze raz, k***a, piśniesz"

Żona byłego radnego, Karolina, nagrała i udostępniła w internecie fragmenty nagrania, na których słychać ją i jej męża. "Jeszcze raz, k***a, piśniesz, to ci tak w****ię, że ci nos złamię" - słychać między innymi w materiale głos należący do męża. To dowód w sprawie oskarżeń o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad kobietą, które miało trwać 11 lat.

20 kwietnia P. poinformował, że "w związku z brakiem dalszej możliwości pełnienia funkcji zrzeka się mandatu". Rezygnację wysłał do Zbigniewa Sobocińskiego, przewodniczącego rady miasta. W krótkim oświadczeniu podziękował dotychczasowym współpracownikom z magistratu za siedem lat wspólnej pracy.

24 kwietnia do sprawy odniosła się rzeczniczka PiS. - Rafał P. nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. I bardzo bym państwa prosiła o to, by jego z nami nie utożsamiać - mówiła Beata Mazurek. Dodała, że adwokat jego żony wystąpił o interwencję do prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

ran, PAP/pm/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 10:58 ~waw

  Phi, HGW znęca się nad warszawiakami niewiele krócej i jakoś nie trafiła za kratki.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 08:32 ~Nick

  brd~brd

  BYŁY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ale tylko dlatego, ze sprawa trafiła do mediów.

  >>„Udostępniam to drastyczne nagranie, by zainspirować ludzi do pomocy osobom, które znalazły się w zamkniętym kręgu przemocy domowej, z którego nie sposób się wyrwać bez pomocy otoczenia” - napisała pani Karolina Piasecka, żona byłego radnego PiS Rafała Piaseckiego. Bydgoski polityk opuścił partię w związku z aferą.<<

 • Oszukalicie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 08:16 ~Oszukalicie

  KurumiiKurumii

  Wychowany na Polskich Wartościach Chrześcijańskich.

  Jeśli rodzice ci mówili, że to są wartości chrześcijan to cię najzwyczajniej oszukali. A jeśli myślisz, że jesteś zabawny... cóż, tylko ty się śmiejesz.

 • Kurumii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 01:12 Kurumii

  Wychowany na Polskich Wartościach Chrześcijańskich.

 • BLACK_BIRD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 00:52 BLACK_BIRD

  Jakie były powody , musiał bardzo kochać i był bardzo zazdrosny .

 • teraja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 22:13 teraja1

  No to zona ma 5 lat zycia przed soba .

 • brd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 21:10 ~brd

  BYŁY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • andy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 20:55 ~andy

  Typowy PISowski wyznawca 10 przykazań. Zapewne żarliwy katolik. Tak dla sportu tłucze swoją żonę, a potem idzie się spowiadać.

 • kot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 20:16 ~kot

  A gdzie jego wcześniejsza papuga - kolorowy adwokat?

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2017 19:59 ~Ktoś

  za 11 lat znęcania się do 5 lat?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »