Informacje

19.03.2013 06:11 "polska i świat"

Prokuratura bada pożary na Pradze. "To może być piroman"

SERWISY:

Prokuratura skrupulatnie bada kilkanaście pożarów do których na Pradze Północ doszło w ciągu ostatnich miesięcy. Hipotezy są różne, jedną z nich jest działalność piromana. Sprawę  badał reporter programu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

- Dopóki nie zatrzymamy osoby odpowiedzialnej za podpalenia bądź osób, trudno mówić o motywie. Przyjmujemy różne hipotezy, również tą dotyczącą piromana – mówi Renata Mazur, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

To właśnie prokuratura zajmuje się pożarem do którego doszło w sobotę. Spłonęło całe poddasze kamienicy przy ulicy Brzeskiej 5. Straż pożarna musiała ewakuować sto osób.

Jak się okazuje, w ciągu ostatnich trzech lat to już piąty pożar w tym samym budynku. Do jednego z nich doszło również we wrześniu 2011 roku.

- Biegły z zakresu pożarnictwa stwierdził, że najprawdopodobniej jego przyczyną było celowe podpalenie. Postępowanie umorzono wobec niewykrycia sprawcy czynu – wyjaśnia Mazur.

Chcą wykurzyć lokatorów?

Komu zależy na podpalaniu kamienic? Jednym z powodów może być jak najszybsze pozbycie się lokatorów – to właśnie o tych obawach mieszkańcy poinformowali prokuraturę.

Komitet Obrony Lokatorów jest przekonany, że część pożarów nie jest przypadkowa. Przynajmniej tych kamienic, które odzyskali spadkobiercy.

- Ten, który odbiera kamienicę chce zarobić. Przeszkodą  jest tutaj właśnie lokator. Lokator komunalny, który pozostał w tym lokalu, którego właściciel nie chce. Ale za to chce inwestować, ewentualnie sprzedać nieruchomość szybko deweloperowi. Deweloper będzie wiedział co z tym zrobić – twierdzi Marek Jasiński z Komitetu Obrony Lokatorów.

Prokuratura obecnie zajmuje się jeszcze 10 innymi podpaleniami na Pradze. Śledztwa są w toku.

Powołali straż lokatorską

Pożarami kamienic na Pradze Północ zajmowaliśmy się już w 2011 roku. Po serii pożarów mieszkańcy powołali straż sąsiedzką, która przez całą dobę pilnowała czy w pobliżu kamienic nie kręci się nikt podejrzany.

Pożarom poświęcono również sesję rady dzielnicy. To właśnie na niej mieszkańcy skandowali: "nie spalicie nas". Czytaj więcej na ten temat.

bf//TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bobek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 16:43 ~bobek

  Czy ktoś w końcu przejrzy na oczy i zobaczy że to nie żadne czyszczenie pragi tylkow większości podpalenia przez gówniarzy którzy w zimelatają po klatkach i pustostanach chlają ćpają i co tylko.Policja daje na to przyzwolenie bo prewencja spaceruje od 8-13,14.A na interwencyjną trzeba czekać 40minut do 1h.z zegarkiem w ręku.

 • Varsovia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 15:12 ~Varsovia

  Kolejne kamienice się palą widać kamienicznicy chcą się pozbyć mieszkańców tych kamienic za pomocą pożarów.

 • Varsovia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 15:10 ~Varsovia

  no tak niektózy by tylko burzyli a może by ruszyć głową i odnowić te kamienice, zamaiast burzyć trzeba stare kamienice odnawiać a to jest możliwość, tylko trzeba dobrej woli.
  Stare kamienice maja swój klimat i trzeba je zachować a nie wina mieszkańców tych kamienic że nie stać ich na nowe tzw apartamenty czy odnowienie kamienic. To są też zwykli ludzie nie lumpy jak niektózy myślą.
  Przestańcy obrażać prażan bo tylko część z nich to tzw margines.
  Bierzmy przykład z cywilizowanych krajów gdziez achowuje się stare kamienice . Burzyć chce tylko prowincja dla których klimat Wawy nic nie znaczy.  praaninod40lat~praaninod40lat

  A mi takich slumsów nie jest wcale żal. Wyburzyć to - może deweloper zbuduje coś nowego i odmieni oblicze Brzeskiej, która jest najgorszą ulicą w Warszawie.
  zbulwersowany~zbulwersowany


  Nie jest Ci żal? To jesteś moralnie upośledzony. Slumsy? Najgorsza ulica? Sam mieszkasz w biurowcu to Ci łatwo oceniać. Tam ludzie wiedli życie od lat, inwestowali w mieszkanie by godnie żyć, więc jakim prawem śmiesz prawić takie komentarze?! Myślisz, że im łatwo pogodzić się ze stratą 10, 20, 30 lat życia?! Zastanów się kilka razy zanim coś napiszesz, bo te osoby czytają takie rzeczy.
  xxzz~xxzz

  Bez wzgledu na sentyment to są slumsy.

 • niom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 14:58 ~niom

  Kolejna kamienica się pali, gdzieś przy Zamoyskiego/Targowej 14:58, 19-03-2013

 • bjorko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 14:56 ~bjorko

  kolejna kamienica płonie tym razem na Grochowskiej

 • xxzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 13:45 ~xxzz


  praaninod40lat~praaninod40lat

  A mi takich slumsów nie jest wcale żal. Wyburzyć to - może deweloper zbuduje coś nowego i odmieni oblicze Brzeskiej, która jest najgorszą ulicą w Warszawie.
  zbulwersowany~zbulwersowany


  Nie jest Ci żal? To jesteś moralnie upośledzony. Slumsy? Najgorsza ulica? Sam mieszkasz w biurowcu to Ci łatwo oceniać. Tam ludzie wiedli życie od lat, inwestowali w mieszkanie by godnie żyć, więc jakim prawem śmiesz prawić takie komentarze?! Myślisz, że im łatwo pogodzić się ze stratą 10, 20, 30 lat życia?! Zastanów się kilka razy zanim coś napiszesz, bo te osoby czytają takie rzeczy.

  Bez wzgledu na sentyment to są slumsy.

 • Sam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 12:49 ~Sam

  Na poddaszu była melina narkomańska, strzykawki strażacy zbierali łopatami. Pewnie to ćpuny zaprószyli ogień.

 • wgegge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 12:39 ~wgegge

  prażanin~prażanin

  WŁASCIEL SIĘ Z NAZAŁ ZAPEWNE GRUNTY MA SPRZEDA I OSIEDLE LUB HOTEL BEDZIE.HGW ODDAJE NA PRADZE WSZYSTKO JAK LECI


  chętnie kupie, tylko że nie jest to takie proste jak ci się wydaje. Ratusz, jak nie jesteś z nimi "po uścisku ręki" to twoja oferta jest odrzucana.
  Drugi numer to sprzedaż z lokatorami, jak kupi obcy lokatorzy zostają, jak swój to miasto daje lokale zastępcze.
  A jak się stawiasz to masz wszystkie możliwe kontrole i możesz zapomnieć o pozwoleniu na budowę czegokolwiek....

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 12:36 ~aaaa

  albo mieszkańcy podpalają żeby "ktoś" im te kamienice wyremontował..

 • skorpion77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 12:34 ~skorpion77

  Wszystkie tego typu kamienice na Pradze sa podpalane przez ludzi działających na zlecenie firm developerskich. Firmy te są bardzo zainteresowane gruntami, na których stoją te kamienice i chcą wykurzyć mieszkających tam ludzi, żeby potem kupić grunt i łatwo zburzyc zniszczoną starą, opustoszałą kamienicę. Tak samo było np. przy ulicy Kłopotowskiego gdzie podpalone zostały trzy kamienice. Oczywiście kamienice podpalane są w ten sposób, żeby nie można było łatwo stwierdzić że były to podpalenia. Robi się symulację zapruszenia ognia przez nieuwagę. Niech prokuratura i policja zacznie myśleć i prowadzić śledztwa we właściwym kierunku. Chyba że firmy deweloperskie są tak bogate i wszechpotężne, że czuwa nad nimi parasol ochronny w postaci władz Warszawy, a policja i prokuratura mają związane ręce i udają tylko że coś robią w tej sprawie. Wszystkiego można się spodziewać po tej ekipie rządzącej. Nie znają umiaru w swej pazerności.
  Pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »