Informacje

06.08.2018 15:39 z 20 lipca

Prokuratorskie śledztwo ws. działań policji podczas protestów przed Sejmem

SERWISY:

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez policjantów podczas lipcowych demonstracji przed Sejmem przeciwko zmianom w ustawie o Sądzie Najwyższym - przekazała prokurator Izabela Dołgań–Szymańska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jak wskazała, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie złożył w prokuraturze klub poselski Nowoczesna.

Protest przed Sejmem, dwie osoby z obrażeniami

W końcu lipca Sejm uchwalił, a następnie prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw sądowniczych, która wprowadziła między innymi zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego i obsadzie stanowisk w tym sądzie. Podczas prac legislacyjnych nad nowelizacją, przed budynkiem Sejmu odbyły się protesty przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

20 lipca, podczas manifestacji zorganizowanej przez Obywateli RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Komitet Obrony Demokracji doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. W rezultacie do policyjnego aresztu trafiło czterech protestujących. Poseł Piotr Misiło (Nowoczesna) zapowiedział wtedy, że złoży do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas demonstracji. Adwokat Jarosław Kaczyński reprezentujący dwóch zatrzymanych przekonywał, że nie popełnili oni żadnego przestępstwa, a mimo to zostali zatrzymani i - jak twierdził - pobici.

Po zapowiedziach posła Misiło o złożeniu zawiadomienia, rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak wskazywał, że ze strony policji "jest pełna transparentność" w kwestii działań przed Sejmem. Podkreślił, że policjanci reagowali tylko na łamanie prawa, stosując środki przymusu bezpośredniego.

Jest śledztwo

Prokurator Dołgań-Szymańska poinformowała w poniedziałek, że do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostały przekazane dwa zawiadomienia Klubu Poselskiego Nowoczesna o podejrzeniu popełnienia przestępstw przekroczenia uprawnień przez interweniujących pod Sejmem RP funkcjonariuszy policji, którzy "w dniu 20 lipca 2018 roku dokonali zatrzymania dwóch mężczyzn i spowodowania u nich obrażeń ciała".

Prokurator - jak zaznaczyła po analizie zawiadomień w ubiegłym tygodniu wszczął śledztwo w tej sprawie. Jak zaznaczyła, decyzja o wszczęciu śledztwa wynika przede wszystkim z konieczności dokonania ustaleń faktycznych.

- Chodzi o takie czynności jak przesłuchania świadków, uzyskanie opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej czy też dokonanie protokolarnego odtworzenia zapisów monitoringów dokumentujących przebieg zdarzeń - wskazała. Dodała, że wykonanie takich czynności nie jest możliwe na etapie postępowania sprawdzającego.

>> CZYTA TEŻ NA TVN24.PL <<


pk/adso

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 12:03 ~rolnik

  PiS nie musi obawiać się pluszowych męczenników spod znaku „totalnych”.

 • Ryszard Swetru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 10:05 ~Ryszard Swetru

  KOD to zdecydowanie stan umysłu.

 • Mandat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 18:35 ~Mandat

  primo~primo

  Jeżeli już to nie przez Policjantów tylko przez tego co wydał polecenie. Znowu frajerów sobie znajdą ukarać tych z dołu a wierchuszka
  bezkarna będzie. Zapominacie że tez jest coś takiego jak polityczna odpowiedzialność. Powinny się posypać głowy wśród polityków.

  Już widzę, jak się sypią głowy " Polityków " PiSowskich. Oni mają " Mandat " od suwerena i robią wszystko dla jego dobra.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 18:28 ~Ola

  Tak się kończy jak wykorzystywani przez ówcześnie rządzących policjanci tracą nerwy. Nie bronię ich bo powinni być ukarani za przekroczenie uprawnień i uszkodzenie ciała, ale im też puszczają nerwy jak ciągle są wykorzystywani do nagonki na innych rodaków.

 • primo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 16:51 ~primo

  Jeżeli już to nie przez Policjantów tylko przez tego co wydał polecenie. Znowu frajerów sobie znajdą ukarać tych z dołu a wierchuszka
  bezkarna będzie. Zapominacie że tez jest coś takiego jak polityczna odpowiedzialność. Powinny się posypać głowy wśród polityków.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »