Informacje

04.04.2017 17:11 Podejrzenie salmonelli

Prokurator w przedszkolu. Jest śledztwo po zatruciu

SERWISY:

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie zatrucia się dzieci z przedszkola w podwarszawskim Chotomowie. Dyrektor placówki został już przesłuchany.

O sprawie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w niedzielę. Blisko setka dzieci z jednego przedszkola, z bólami brzucha i wymiotami trafiła do szpitala.

W poniedziałek placówkę skontrolował sanepid. We wtorek o rozpoczęciu śledztwa poinformowała prokuratura.

Trzy lata więzienia

- Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego - poinformował rzecznik prokuratury Warszawa Praga Łukasz Łapczyński.

Dodał, że śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały dowodowe zebrane przez policjantów z Jabłonny. Sprawdzono wodę, dostawców, przesłuchano dwie osoby - naczelnika wydziału oświaty urzędu gminy Jabłonna oraz dyrektora przedszkola w Chotomowie.

- Osoby te złożyły szczegółowe zeznania w zakresie funkcjonowania placówki, dostawców żywności, liczby osób zatrudnionych na kuchni oraz osób, które wydają posiłki dzieciom - podał Łapczyński.

Zapewnił, że prokuratura jest w kontakcie z innymi służbami i czeka na wyniki od sanepidu. - Jesteśmy w trakcie zabezpieczania dokumentacji medycznej. W toku postępowania będziemy sprawdzać, czy doszło do zaniechań skutkujących zagrożeniem dla życia lub zdrowia dzieci i ewentualnie kto za to odpowiada - mówił.

Jeżeli śledczy wskażą winnego, będzie mu groziło mu do trzech lat więzienia.

Bóle brzucha, wymioty

Pierwszą informację w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24 w sobotę późnym wieczorem od jednego z rodziców. W relacji przeczytaliśmy o bólach brzucha, wymiotach i gorączce.

W niedzielę informację tę potwierdził rzecznik Michał Smoliński, który w mediach społecznościowych opublikował oświadczenie, w którym napisał, że do zatrucia doszło w czwartek.
"Choć nie znamy jeszcze wyników laboratoryjnych, wiele wskazuje na to, że zachorowania wywołała salmonella lub bakteria E.coli" – informował.

Dalej zapewnił, że zaraz po stwierdzeniu pierwszych przypadków zatrucia, pracownicy przedszkola powiadomili rodziców o sytuacji. Zaapelowali też o zgłaszanie do lekarza wszystkich niepokojących objawów, które zostaną zaobserwowane u dzieci.

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rafik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 14:29 ~Rafik

  Santo, o śmieci przy ulicach to dbaj ty i reszta obywateli tego kraju. Dokąd się Polacy kultury nie nauczą, to dalej na ulicach i po lasach zalegać będą sterty odpadków. Bo przecież ciężko jest papierek po batonie czy butelkę po napoju donieść do kosza na śmieci. Dla Polaków konieczne jest zostawienie tych pamiątek po sobie tam, gdzie się stało, siedziało. A dotyczy to nie tylko Chotomowa...

 • santo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 22:52 ~santo

  O chodniki, nie potrafią zadbać, o piach na ulicy, o trawniki, o śmieci przy ulicach, których wszędzie pełno to jak mają zadbać o czystość w przedszkolu? Mnie to jakoś nie dziwi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »