Informacje

05.01.2018 12:33 Należącej do Macieja M.

Prokurator chce unieważnienia reprywatyzacji działki przy Szarej

SERWISY:


Śledczy z Wrocławia zaapelowali o unieważnienie decyzji reprywatyzacyjnej dotyczącej działki w rejonie Szarej i Rozbrat, gdzie znany biznesmen Maciej M. planował budowę apartamentowców. Według prokuratury, decyzja prezydenta miasta została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji reprywatyzacyjnej został już skierowany do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Złożyli go śledczy z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, która zajmuje się sprawą.

Decyzja z rażącym naruszeniem prawa

Chodzi o cenny teren u zbiegu ulic Rozbrat i Szarej, o powierzchni ponad 7616 metrów kwadratowych. W 2010 roku w ramach reprywatyzacji odzyskał go znany biznesmen Maciej M. oraz jego siostra Elżbieta M.-B. Decyzja prezydenta Warszawy - jak czytamy w komunikacie prokuratury - została wydana 23 lipca 2010 roku. Zawierała też ustalenia co do czynszu określonego w wysokości 7616 złotych rocznie (czyli złotówkę za metr kwadratowy).

"W ocenie prokuratury decyzja ta została wydana z rażącym naruszeniem prawa i nie można się z nią zgodzić" - oświadczają śledczy.

Nie zbadano przesłanki posiadania

W uzasadnieniu prokuratura tłumaczy, że urzędnicy nie sprawdzili wszystkich niezbędnych do reprywatyzacji przesłanek, w tym przede wszystkim tzw. przesłanki posiadania gruntu w chwili złożenia wniosku dekretowego w latach 40.

"Okoliczności tej nie zweryfikowano. Nie zgromadzono żadnej dokumentacji, w oparciu o którą można byłoby bądź to potwierdzić, bądź to zanegować" - zaznaczają śledczy. Dodają też, że dekret Bieruta (który przecież wciąż obowiązuje) nakłada na organ administracji (czyli ratusz) zweryfikowanie przesłanki posiadania.

Jednocześnie w informacji prasowej prokuratura podkreśla, że wedle jej informacji przesłanki posiadania nie było. Poprzedni właściciele nieruchomości nie przebywali bowiem na terenie Polski w chwili złożenia wniosku dekretowego, "nie mogli więc spełnić kryteriów posiadania gruntu, związanych choćby z zamieszkiwaniem na nieruchomości".

"Niespełnienie tej przesłanki, co ustaliła w toku postępowania prokuratura, skutkować powinno odmową przyznania prawa użytkowania wieczystego [czyli odmową reprywatyzacji - red.]" - czytamy w komunikacie.


Jednak nie tylko posiadania - jak twierdzi prokuratura - nie zbadali urzędnicy. Według śledczych, ratusz powinien dokładnie ustalić krąg spadkobierców dawnych właścicieli i sprawdzić umowy międzynarodowe ze Stanami Zjednoczonymi - aby sprawdzić, czy potencjalni właściciele nie zostali już za zabrany grunt spłaceni.

"W ocenie prokuratora Prezydent m.st. Warszawy (…) zaniechał podjęcia wszelkich czynności niezbędnych do pełnego wyjaśnienia wszelkich czynności niezbędnych do pełnego wyjaśnienia stanu faktycznego i prawnego sprawy" - stwierdza prokurator.

Z tego względu wrocławska Prokuratura Regionalna wniosła o unieważnienie tej decyzji.

Apartamentowce na Powiślu

Teren u zbiegu Szarej i Rozbrat nie pierwszy raz budzi kontrowersje. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, Maciej M. po jego odzyskaniu planował tam budowę trzech pięciokondygnacyjnych apartamentowców. Uzyskano nawet warunki zabudowy w tej sprawie. Przeciwko budynku w ogródku jordanowskim stanowczo protestowali miejscy aktywiści.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE <<


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2018 23:19 ~adam

  Znowu piszesz to samo pod różnymi nickami. Nie Bierut wiecznie żywy, tylko prawo wiecznie żywe. Raz, że teren został przejęty w nieuczciwy sposób, dwa, że dekret Bieruta nigdy nie został formalnie uchylony. Jest więc obowiązującym aktem prawa. Przypominam, że była furtka do zatrzymania nacjonalizacji gruzowiska. Wystarczyło być w PL i faktycznie być w posiadaniu danej działki/nieruchomości. I tu mamy problem :) Dobrze, że pan m. się przejechał...  kubat~kubat

  Czyli "Bierut" górą z czego, akurat w tym przypadku należy się cieszyć.
  komuch~komuch

  Bierut wiecznie żywy :-D

 • arthur petryka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 18:29 ~arthur petryka

  Ogrom pracy włożony przez Jana Śpiewaka i odwaga mieszania w tym warszawskim goownie przypomina jedna z prac Heraklesa w pamiętnej stajni...Panie Janie-zdrowia i szcześliwego 2018!

 • komuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 15:07 ~komuch

  kubat~kubat

  Czyli "Bierut" górą z czego, akurat w tym przypadku należy się cieszyć.

  Bierut wiecznie żywy :-D

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 13:49 ~kubat

  Czyli "Bierut" górą z czego, akurat w tym przypadku należy się cieszyć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »