Informacje

23.05.2019 21:44 rada warszawy

Projekt uchwały w sprawie wykupu mieszkań komunalnych odrzucony

SERWISY:

Po burzliwej dyskusji Rada Warszawy głosami klubu PO-KO odrzuciła projekt uchwały w sprawie wykupu mieszkań komunalnych zgłoszony przez klub radnych PiS. Projekt zakładał, że niektórzy najemcy takich mieszkań mogliby je wykupić z bonifikatą.

Przeciwko przyjęciu projektu uchwały opowiedziało się 37 radnych, za było 16, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Projekt

Projekt w sprawie wykupu mieszkań komunalnych był jedynym punktem harmonogramu zwołanej w czwartek na wniosek klubu radnych PiS nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wypełnili całe trybuny sali posiedzeń. Część z nich zabrała również głos w czasie dyskusji.

Zgodnie z projektem uchwały wykup mieszkań komunalnych miał być możliwy dla osób, które są najemcami lokalu przez co najmniej 10 lat. Albo od 5 lat są najemcami i jednocześnie od 15 lat lokal zamieszkują. Mogłyby one wykupić taki lokal z odpowiednią bonifikatą.

Pierwotnie w przypadku budynków przedwojennych miało być to 90 procent, dla budynków wybudowanych za czasów komunizmu - 80 procent, a dla wybudowanych po 1989 r. - 70 procent. Jednak zgodnie ze złożoną autopoprawką bonifikata 80-procentowa miałaby obejmować budynki powstałe do 1995 r., a bonifikata 70-procentowa - budynki wybudowane po 1995 r.

"Błędy legislacyjne"

W dyskusji nad projektem wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreślała, że dokumenty strategiczne gminy wskazują na konieczność rozwoju zasobu mieszkalnego miasta, a nie jego sprzedaży.

- Sprzedaż nie umożliwi odtworzenia zasobu w ramach budownictwa. W tej chwili mamy ponad 81 tys. mieszkań komunalnych, jak wynika z naszych dokumentów. Aby na bieżąco realizować potrzeby najuboższych mieszkańców naszego miasta, nasz zasób powinien wynosić 100 tys. mieszkań i to powinno być naszym celem - mówiła.

- Naszym podstawowym obowiązkiem jako gminy, jako miasta Warszawy jest zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych, a nie sprzedawani lokali - podkreśliła wiceprezydent. Jak dodała, sprzedaż doprowadzi do tego, że w zasobie miejskim pozostaną "tylko lokale socjalne o niskim standardzie".

Kaznowska podkreśliła też, że projekt zawiera "bardzo istotne błędy legislacyjne". - Projekt jest niespójny i robi wrażenie kompilacji kilku przepisów, nie reguluje sprzedaży lokali w sposób kompleksowy, traktuje wyłącznie o sprzedaży bezprzetargowej - wymieniała.

Odnosząc się do kwestii bonifikaty, Kaznowska wskazywała, że nie powinna być ona różnicowana tylko i wyłącznie w zależności od wieku budynku. - Ponieważ mamy budynki wybudowane przed wojną, ale [niektóre z nich - red.] są po kompleksowym remoncie" - wskazała.

"Problem powinien być już dawno załatwiony"

Radny PiS Sebastian Kaleta wskazywał, że omawiany problem "powinien być już dawno załatwiony". - Dzisiaj na sali są mieszkańcy. Wy mówicie, że są ludzie w kolejce (po mieszkania komunalne – red) i w związku z tym nie mogą się ci mieszkańcy uwłaszczyć się na mieszkaniach, w których mieszkają nierzadko kilkadziesiąt lat - zwracał się do radnych PO-KO.

- Niezależnie od tego, jak dzisiaj zagłosujecie, jakich argumentów będziecie próbowali użyć, próbujecie odebrać mieszkańcom podstawowe, konstytucyjne - często mówicie o konstytucji - prawo do mieszkania - powiedział.

Kaleta dodał, że w zgłoszonym przez radnych PiS projekcie chodzi o to, "żeby każda z rodzin, która jest w tych mieszkaniach, poczuła, że jest u siebie, że nikt ich nie przegoni".

"Klaszczecie dla siebie"

- Szczególnie serdecznie chciałbym przywitać mieszańców, bo ta sesja jest dla was – podkreślił z kolei radny PiS Wiktor Klimiuk, co zostało przyjęte przez mieszkańców brawami.

- Słysząc argumenty przedstawicieli miasta czy radnych Koalicji, wydaje się, że kiedy uchwalimy tę uchwałę, to za tydzień-dwa cały zasób komunalny Warszawy zniknie - ironizował. Podkreślił, że podobna uchwała obowiązywała "wiele lat". - Nie każdy chce i też nie każdy może wykupić lokal, w którym mieszka - wskazywał.

Radny przyznał, że w projekcie można by wprowadzić cezurę, zgodnie z którą nie będzie możliwy wykup lokali wybudowanych od danego roku, jednak nikt z radnych PO-KO nie zgłosił takiego pomysłu. - Mieliście państwo szansę, mogliście to robić przez pięć lat - powiedział. - Państwo nie złożyliście żadnych uwag - dodał, odnosząc się do przedstawionego projektu.

- Kiedy był przestawiany projekt uchwały, klaskali mieszkańcy. Kiedy wy przedstawiacie argumenty, klaszczecie dla siebie - zwrócił się z kolei do radnych PO-KO radny PiS Oliwier Kubicki.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2019 09:36 ~Ania

  Radni PO zapewne swoje mieszkania komunalne dawno wykupili z przyzwoitą bonifikatą. Reszta, (czyli my, zwykli ludzie), ich nie obchodzi - twierdzą, że dbają o politykę lokalową. Mają 2 tys pustostanów, 2 tys osób oczekujących na lokal i im się to nie spina. Jakoś tego nie rozumiem. Może jestem słaba z matmy, ale żeby aż tak? Z przykrością nasuwa mi się wniosek następujący: jak zależy im na głosach to obiecują wszystko, jak dostaną stołki, mają nas w przysłowiowym nosie. Nawet interpelacje zgłaszają w naszym imieniu, a jak mogą uwolnić wykup uchwałą to głosują przeciw. Hipokryci.

 • prywata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 10:35 ~prywata

  "Afera mieszkaniowa: Prezydent Bytomia rozdawał mieszkania komunalne? Po wynikach kontroli sprawą zajmie się prokuratura w Bytomiu
  Damian Bartyla poza kolejnością przyznał 223 mieszkania komunalne w Bytomiu. Trafiały one do pracowników magistratu, spółek i jednostek miejskich, rodzin radnych"

  I już wiadomo, dlaczego PO jest tak niechętne "uszczuplaniu" i sprzedaży mieszkań zwykłym warszawiakom, w nich mieszkających od dziesięcioleci.

 • litości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2019 15:41 ~litości
  Warszawianka~Warszawianka

  Ludzie, którzy się wypowiadają, że wykup mieszkań komunalnych z bonifikatą to rozdawnictwo, nie mają elementarnej wiedzy w tym zakresie!! To żadne rozdawnictwo. Ludzie, mieszkania o które walczymy, to żaden zasób Miasta! To mieszkania, które były wybudowane często przez ich mieszkańców oraz z ich składek zakładowych. ... Mowa jest o mieszkaniach wybudowanych w innym ustroju!!! Na innych zasadach. Mało tego, te mieszkania latami nie były odnawiane przez ZGN-y, nie pamiętam nawet, żeby w moim bloku przez 30 lat była odmalowana klatka schodowa, nie mówiąc o poważniejszych kwestiach. Remonty były wykonywane na koszt mieszkańców!! Brane kredyty na to! Usilne "włączanie" ich teraz do "zasobu miasta" jest nadużyciem oraz zasłanianie się nową polityką mieszkaniową, która jest sprzeczna z interesem mieszkańców WARSZAWY! Drugą kwestią jest również "sprawiedliwość", dlaczego jedni mogli wykupić, a drudzy TERAZ nie?? Czy to jest równe traktowanie? Jak można zmieniać zasady gry, w trakcie jej trwania? Obiecywać ludziom, że będą mogli wykupić, pozwalać inwestować im własne pieniądze, po czym pokazywać im środkowy palec?? Żenada. Mam nadzieję, że koniec radnych PO w Warszawie jest bliski.
  chwilę~chwilę

  czyli ktoś sprzedał swoje własnościowe, zarobił, wprowadził się do komunalnego darmowego, żeby je wykupić za ułamek wartości? to się nazywa wał, a nie prawo do czegokolwiek.
  litości~litości

  serio?
  Zrób tak zarobisz :)))
  Warszawianka~Warszawianka

  -litości - czytaj ze zrozumieniem!! Ludzie oddawali Państwu swoje mieszkania, bo musieli, bo była nacjonalizacja!! Odsyłam do strony
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_mieszkaniowa_w_PRL

  coś ci się pomyliło, jeśli chcesz polemizować ze mną, który ci rację przyznaje. I twojego oponenta szarga.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2019 11:41 ~Warszawianka  Warszawianka~Warszawianka

  Ludzie, którzy się wypowiadają, że wykup mieszkań komunalnych z bonifikatą to rozdawnictwo, nie mają elementarnej wiedzy w tym zakresie!! To żadne rozdawnictwo. Ludzie, mieszkania o które walczymy, to żaden zasób Miasta! To mieszkania, które były wybudowane często przez ich mieszkańców oraz z ich składek zakładowych. Często oddawali mieszkania własnościowe, aby przeprowadzić się do komunalnego, bo wiadomym było, że będzie je można wykupić. Mowa jest o mieszkaniach wybudowanych w innym ustroju!!! Na innych zasadach. Mało tego, te mieszkania latami nie były odnawiane przez ZGN-y, nie pamiętam nawet, żeby w moim bloku przez 30 lat była odmalowana klatka schodowa, nie mówiąc o poważniejszych kwestiach. Remonty były wykonywane na koszt mieszkańców!! Brane kredyty na to! Usilne "włączanie" ich teraz do "zasobu miasta" jest nadużyciem oraz zasłanianie się nową polityką mieszkaniową, która jest sprzeczna z interesem mieszkańców WARSZAWY! Drugą kwestią jest również "sprawiedliwość", dlaczego jedni mogli wykupić, a drudzy TERAZ nie?? Czy to jest równe traktowanie? Jak można zmieniać zasady gry, w trakcie jej trwania? Obiecywać ludziom, że będą mogli wykupić, pozwalać inwestować im własne pieniądze, po czym pokazywać im środkowy palec?? Żenada. Mam nadzieję, że koniec radnych PO w Warszawie jest bliski.
  chwilę~chwilę

  czyli ktoś sprzedał swoje własnościowe, zarobił, wprowadził się do komunalnego darmowego, żeby je wykupić za ułamek wartości? to się nazywa wał, a nie prawo do czegokolwiek.
  litości~litości

  serio?
  Zrób tak zarobisz :)))


  -litości - czytaj ze zrozumieniem!! Ludzie oddawali Państwu swoje mieszkania, bo musieli, bo była nacjonalizacja!! Odsyłam do strony
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_mieszkaniowa_w_PRL

 • litości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 22:20 ~litości


  Warszawianka~Warszawianka

  Ludzie, którzy się wypowiadają, że wykup mieszkań komunalnych z bonifikatą to rozdawnictwo, nie mają elementarnej wiedzy w tym zakresie!! To żadne rozdawnictwo. Ludzie, mieszkania o które walczymy, to żaden zasób Miasta! To mieszkania, które były wybudowane często przez ich mieszkańców oraz z ich składek zakładowych. Często oddawali mieszkania własnościowe, aby przeprowadzić się do komunalnego, bo wiadomym było, że będzie je można wykupić. Mowa jest o mieszkaniach wybudowanych w innym ustroju!!! Na innych zasadach. Mało tego, te mieszkania latami nie były odnawiane przez ZGN-y, nie pamiętam nawet, żeby w moim bloku przez 30 lat była odmalowana klatka schodowa, nie mówiąc o poważniejszych kwestiach. Remonty były wykonywane na koszt mieszkańców!! Brane kredyty na to! Usilne "włączanie" ich teraz do "zasobu miasta" jest nadużyciem oraz zasłanianie się nową polityką mieszkaniową, która jest sprzeczna z interesem mieszkańców WARSZAWY! Drugą kwestią jest również "sprawiedliwość", dlaczego jedni mogli wykupić, a drudzy TERAZ nie?? Czy to jest równe traktowanie? Jak można zmieniać zasady gry, w trakcie jej trwania? Obiecywać ludziom, że będą mogli wykupić, pozwalać inwestować im własne pieniądze, po czym pokazywać im środkowy palec?? Żenada. Mam nadzieję, że koniec radnych PO w Warszawie jest bliski.
  chwilę~chwilę

  czyli ktoś sprzedał swoje własnościowe, zarobił, wprowadził się do komunalnego darmowego, żeby je wykupić za ułamek wartości? to się nazywa wał, a nie prawo do czegokolwiek.

  serio?
  Zrób tak zarobisz :)))

 • ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 22:18 ~ojciec

  ktoś~ktoś

  Tylko mieszkania socjalne dla autentycznych biedaków.Znam budynek komunalny z garażami podziemnymi - czy to nie paranoja,przecież to dla biednych a z garażem?

  Mylisz dziecko mieszkania komunalne z socjalnymi.
  Może troszeczkę poczytaj o świecie, dowiedz się, a dopiero potem dawaj głos.

 • dekretbieruta bis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 19:45 ~dekretbieruta bis

  Proponuję krzykaczom zapoznać się z interpelacją radnego Andrzeja Grabowskiego z Targówka z 8 maja 2019r, którą złożył w sprawie rzekomego przekazania 41 mieszkań komunalnych firmie "Habitat for Humanity". Jeszcze nie ma odpowiedzi dostępnąw bip.
  Jest to fundacja której członkowie muszą przepracować określoną ilość godzin przy remoncie innych lokali żeby móc otrzymać lokal.
  Czy to jest zgodne z wieloletnią polityką lokalową miasta? Dlaczego miasto przekazuje jakiejś fundacji miejskie mienie ? Dlaczego nie zostały dołączone do zasobu komunalnego - to jedno z pytań.
  Jeżeli teraz radni rządzący w stolicy nie chcą sprzedawać z bonifikatą lokali to dlaczego nie przegłosują uchwały, która by nakazywała zwrot przyznanych bonifikat wszystkim osobom, ktore wykupiły je od miasta na preferencyjnych warunkach??? Otóż odpowiedź jest prosta - po wykupili tylko Ci co mieli wykupić według "widzi mi się" podłegłych urzędników -p rzykłady były podawane na sesji m.in. posłanka PO Julia Pitera - czy ona była i jest na tyle biedna że jej się to należało ??? Tak samo Pan Kukiz chyba do najbiedniejszych nie należy. Jeżeli ranni KO PO rządzący w stolicy chcą być wiarygodni w tym co mówią i czytają z kartki na sesji Rady miasta to niech uchwalą ustawę nakazującą zwrot przyznanych bonifikat ale według obecnych cen rynkowych w sprzedanych dotychczas lokalach. Miasto w wielu przypadkach wobec biednych lub nierozstropnych ludzi występowało z takimi uchwałami jeżeli ktoś sprzedał wykupione mieszkanie komunalne przed upływem 5 lat to dlaczego wobec innych nie może ?! Przykłady z mojego bloku są takie że osoby któe wykupiły od miasta lokal było stać na zakup własnego lub były wykupowane na słupy lub specjalnie zadłużane przez podstawione osoby które mieszkały X lat za darmo a póxniej lokal wraca do zasobu miejskiego.

 • Karmekel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 18:20 ~Karmekel

  W takim razie powinni unieważnić wszystkie wykupy a było ich dziesiątki tysięcy. Jak ma być równość to niech będzie.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 17:46 ~Piękny Roman


  eche~eche

  Nie znam się to się wypowiem .. . Zwróć uwagę że czynsze w mieszkaniach komunalnych są znacznie wyższe niż w prywatnych. Poza tym po wykupie powstaje spółdzielnia i fundusz remontowy - niczym to się nie różni.

  JTP~JTP

  Skoro piszesz że czynsze są wyższe to dlaczego ich się nie remontuje ???
  Idea powstania mieszkań komunalnych była inna i niech taka pozostanie. Bez wykupu, bez dziedziczenia. TBS-y to samo. Komunalne przyznawane były lata temu z wiadomych powodów. Nie wierzę że ci ludzie bądź rodzina wspólnie nie była wstanie przez tyle lat kupić sobie normalnego mieszkania.
  W ciągu każdego roku dzieje się wiele tragedii i ludzie potem nie mają lokalu na przetrwanie bo komunalne są zasiedzone przez lata i dekady. To jest wg. Ciebie normalne ?

  Udajesz tylko czy naprawdę nie kumasz?
  Remonty nie są robione, bo kasa jest przeżerana chociażby przez tzw. administracje, które mentalnie to nadal PRL.
  W moim bloku przez 40 (słownie CZTERDZIEŚCI) administracja 2 czy 3 razy odmalowała klatkę i RAZ zmieniła drzwi wejściowe.
  Jak ludzie zaczęli wykupywać, zebrała się ich odpowiednia ilość to wymieniono rury (woda i CO), zlikwidowano piecyki gazowe, zrobiono elektrykę. I to wszystko w ciągu 12 czy 13 lat.
  I teraz najlepsze, przy opłatach mniejszych niż tzw. komorne.
  Czyli ten tego, nie wypowiadaj się jak nie masz o czymś pojęcia.

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 16:43 ~ktoś

  Tylko mieszkania socjalne dla autentycznych biedaków.Znam budynek komunalny z garażami podziemnymi - czy to nie paranoja,przecież to dla biednych a z garażem?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »