Informacje

14.06.2017 17:36 Konkurs na wystawę Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Projekt podziemnej drukarni
i inne zadania specjalne

SERWISY:

Informacje o działalności zbrojnej, bitwach zgrupowań partyzanckich i konspiracji, znajdą się na ekspozycji stałej warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 17 października poznamy autora zwycięskiej koncepcji wystawy.

- To dzieło będzie świadectwem odwagi i poświęcenia tych, którzy byli jedną z najważniejszych części polskiego narodu. Ich postawa, niezłomność i przywiązanie do ojczyzny może być drogowskazem dla kolejnych pokoleń. To będzie na trwałe wpisane w ten budynek - powiedział podczas środowej konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Serce muzeum"

Podczas spotkania w siedzibie warszawskiego muzeum omawiano kwestie konkursu na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej, która - jak podkreśla dyrektor instytucji Jacek Pawłowicz - "będzie sercem tego muzeum".

Ekspozycja prezentować będzie całość różnorodnych działań o charakterze niepodległościowym, które Polacy organizowali po 1944 roku. Wystawa ma łączyć w sobie funkcje muzealną i miejsca pamięci narodowej. Jak zaznaczył Pawłowicz na startujących w konkursie czekają specjalne zadania, m.in. zaaranżowania podziemnej drukarni. - Będą musieli pokazać, jak ten fragment historii zaprezentować w naszym muzeum - wyjaśnił Pawłowicz.

Organizatorem konkursu jest Centralny Zarząd Służby Więziennej, w imieniu którego działa Mazowiecka Instytucja Gospodarki Budżetowej Mazovia. Aby wziąć w nim udział należy spełnić wymogi regulaminowe dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia. - Będziemy chcieli przedstawić tu informacje o działalności zbrojnej, m.in. bitew dużych zgrupowań partyzanckich. Ten katalog informacji będziemy starali się przełożyć na tę przestrzeń multimedialną czy też przestrzeń pamiątek, które znajdą tutaj swoje miejsce - powiedział dyrektor IGB Mazovia Arkadiusz Karbowiak.

Większe niż Muzeum Powstania Warszawskiego

- Będziemy chcieli przełożyć to na nowoczesne narzędzia multimedialne, aby były interesujące dla wycieczek z zachodu. Mamy nadzieję, że to muzeum, które będzie trzykrotnie większe niż Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie jednym z najważniejszych elementów wszystkich wycieczek zagranicznych, które będą kierowane do Polski - podkreślił Jaki.

W skład jury, które obradować będzie pod przewodnictwem architekta Andrzeja Bulandy, wchodzą m.in. zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk i zastępca dyrektora do spraw programowych Muzeum Wojska Polskiego Witold Głębowicz. Kwota przeznaczona na nagrody w konkursie wynosi 120 tys. zł brutto.

Konkurs ogłoszono 7 czerwca, a jego wyniki poznamy 17 października.

350 wyroków śmierci

Były Areszt Śledczy w Warszawie-Mokotowie pełnił funkcję głównego więzienia politycznego od 1945 roku, przez cały okres stalinowskiej okupacji w powojennej Polsce. Trafiali tam najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego, m.in. August Fieldorf "Nil", Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" czy Hieronim Dekutowski "Zapora". Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zabitych w trakcie śledztw pozostaje nieustalona. W drugiej połowie lat 80. przy Rakowieckiej więziony był m.in. Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL.

W lutym zeszłego roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie powołujące Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, którego otwarcie planowane jest na 2019 rok. Opracowanie koncepcji wystawy głównej, która powstanie w czterech budynkach na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, jest kolejnym krokiem w procesie tworzenia placówki. W styczniu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną.

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dysko polo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2017 07:13 ~dysko polo

  Zenek, masz nowy teledysk!!! Podsyłam ci refren.... "Przez twe ręce, ręce rozłożone się popłakałem. Gosieńką komisji miałeś szansę się stać. A ty garnitur z bazaru dziś zapodałeś. Tak wygłupić, wygłupić w PiSie się można nie raz" Mały mix i będzie kolejny HIT. Tytuł oczywiście - Syn leśniczego.

 • jaki taki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 13:30 ~jaki taki

  I po co to komu? Muzeum będzie imienia Antoniego Macierewicza? Bo nie widzę w tej chwili "bardziej zasłużonego i oddanego sprawie" kandydata...

 • Żal i rozpacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 11:39 ~Żal i rozpacz

  Drogi Patryku,
  Jesteś za cienki na Prezydenta Warszawy co widać, słychać i czuć.
  Wracaj do Opola, chociaż śmiem przypuszczać, że nawet jego mieszkańcy już się za ciebie wstydzą.

 • Barbara4968

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 10:17 Barbara4968

  Kto Go ubiera? To jekieś nowe trendy? I ta gestykulacja rodem starosty z wiejskiego wesela.

 • ksionc Tadzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 10:04 ~ksionc Tadzio

  Mi się podoba jak oni tymi rączkami tak ładnie machają, składają - jak księża. Jaki, Sasin, Błaszczak, Waszczykowski, Misiewicz. Czyzby wszyscy byli po uczelni toruńskiej???

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 21:44 ~stonka


  sawa~sawa

  Koszmarny garnitur.
  zzx~zzx

  w pierwszej chwili myślałem że to "jaki-ś" konferansjer a to tylko jaki.

  To jest garnitur na garden party w tropikach a nie dla (poważnego?) urzędnika państwowego.

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 21:28 ~zzx

  sawa~sawa

  Koszmarny garnitur.

  w pierwszej chwili myślałem że to "jaki-ś" konferansjer a to tylko jaki.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 21:07 ~nick

  Jak nie w dresie to w gajerze jak z cyrku. Człowieku lustra nie masz?

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 19:19 ~sawa

  Koszmarny garnitur.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »