Informacje

06.02.2017 06:24 akcja demokracja, MJN, avaaz

"Projekt PiS to policzek dla demokracji". Są petycje

SERWISY:

 

Nie tylko samorządowcy domagają się konsultacji społecznych w sprawie ustawy o ustroju Warszawy. Swojego głosu w dyskusji żądają również warszawiacy oraz mieszkańcy pobliskich gmin, którzy podpisują się pod petycjami.

"Zaproponowana 30 stycznia przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa o ustroju m.st. Warszawy oznacza ogromne i niespodziewane zmiany dla kilku milionów obywateli i obywatelek mieszkających w aglomeracji warszawskiej. 

Jednak ani my, obywatele, ani organizacje pozarządowe, ani inicjatywy lokalne czy władze samorządowe nie zostały zapytane o zdanie" - czytamy we wspólnym apelu dwóch organizacji: Akcja Demokracja i Miasto Jest Nasze.

"Próba ekspresowego przyjęcia"

Twórcy petycji przypominają, że zaledwie dwa dni po wpłynięciu projektu do Sejmu został on już skierowany do pierwszego czytania, co - ich zdaniem - wskazuje na próbę "ekspresowego" przyjęcia ustawy.

"Takie działanie jest policzkiem wymierzonym demokracji – działaniem ponad głowami obywateli oraz wbrew wartościom, które przyświecają idei samorządności" - piszą w petycji i apelują do Sejmu o odrzucenie projektu i konsultacji nowego pomysłu.

Pod petycją podpisało się już ponad 3 tys. osób.

"Na kolanie"

"Domagamy się szerokich i rzetelnych konsultacji społecznych w sprawie ustawy metropolitalnej dla Warszawy i okolic" - czytamy w drugiej petycji umieszczonej w Avaaz, jednym z największych serwisów z petycjami obywatelskimi.

Jej twórcy również wytykają, że projekt PiS-u został opracowany bez konsultacji społecznych. "Sprawia wrażenie pisanego na kolanie prawa, które lekceważy przyjętą w poprzedniej kadencji ustawę metropolitalną dla Warszawy i okolic a powstaje przede wszystkim po to, by dzięki zmianie granic administracyjnych pomóc partii PiS osiągnąć lepsze wyniki wyborcze w Warszawie" - twierdzą.

I dodają: "Nie zgadzamy się na wprowadzanie tak ważnych dla nas przepisów w trybie projektu poselskiego, który umożliwia ominięcie konsultacji. Apelujemy o do posłów i rządu o odrzucenie pospiesznie pisanego i niedopracowanego projektu. W sprawie metropolii warszawskiej domagamy się szerokiej debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych: mieszkańców, ekspertów, samorządowców".

Pod petycją podpisało się około 7 tysięcy osób.

Ponad 30 gmin w jednym

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

O pomyśle PiS w sobotę mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz:

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miko09

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 10:33 ~miko09

  brawo PIS~brawo PIS

  dobrze, oderwać od koryta. jak najszybciej!!!

  Tak! Tak! popieram . Jak najszybciej oderwać Pis od koryta. Ty to masz łeb....

 • iks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 15:08 ~iks

  czy ktoś sie zasatnawiał jak wygladac bedzie sytuacja rozbitych powiatów, np. warszawskiego zachodniego? Co z Kampinosem, Lesznem, przecież tez są związane z metropolią i leża bliżej Warszawy niz Góra Kalwaria? W jakim beda powiecie? Ustawa ta zmieni nie tylko Warszawę, ale cały podział administracyjny Polski....

 • jorunieczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 14:02 jorunieczek

  Kiedy w Warszawie trwa posiedzenie Rady Warszawy i aresztowane są kolejne osoby w sprawie złodziejskiej reprywatyzacji . Prezydent Waltz ucieka z ratusza i nie bierze udziału w obradach . Jest to dowód na to , że boi się spojrzeć w oczy radnym i mieszkańcom stolicy . Na co czeka ? czy chce , aby zakuto ją w kajdanki o 6-tej rano i doprowadzono do prokuratury ?

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 13:11 Albor

  Nadzieja w tym, że nawet ci Warszawiacy, którzy głosowali na sPiSek przejrzą wreszcie na oczy i PIS każde wybory w każdej konfiguracji przegra z kretesem usuwając się w niebyt na kolejne 15 lat, jak to wcześniej bywało.
  Przypadek Podkowy Leśnej dobitnie świadczy o idiotyźmie pomysłodawców ustawy.
  Za chwilę całe kresy wschodnie będą chcieli dołączyć do W-wy, bo przecież tam mają poparcie.

 • ziobrysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 12:44 ~ziobrysta

  Moje Miasto~Moje Miasto

  OK, to kiedy wychodzimy na ulicę, żeby bronić Warszawy?


  Podać Ci dowody nietykalności urzędniczej albo burmistrzyni z teczki,przegnanej już z innej dzielnicy?

 • Bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 11:48 ~Bolek


  Moje Miasto~Moje Miasto

  OK, to kiedy wychodzimy na ulicę, żeby bronić Warszawy?
  ew61ew61

  Najwyższy czas i pora. Robią z nas debili, a my dajemy się. Tak PiS postrzega suwerena.


  zawsze miałam daleko gdzieś jakieś protesty, ale teraz wyjdę. Bo boje się że słowa prezesa o tym, że będą rządzić długo się ziszczą...

 • pisniechzyje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 11:15 ~pisniechzyje

  Tak jest oderwać od koryta , wsadzać po kolei złodziei.

 • polak_gorszego_sortu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 11:03 ~polak_gors…

  Skoro teraz "reformują" stolicę pod swój wynik w wyborach samorządowych, aż strach pomyśleć co zrobią przed wyborami parlamentarnymi.

  Tak jak do tej pory byłem średnio zainteresowany polityką, dzięki obłudzie i paranoi jednego człowieka, nabrałem nią kompletnego obrzydzenia. Obawiam się jednak, że mój krytyczny głos wyborczy zostanie potraktowany tak jak ja sam - Polak gorszego sortu. Nie wierzę w to, że oddadzą władzę.

  PS. Zamieszkuję jedną z wsi, która ma być dołączona siłą do Warszawy. Szkoda, że nikt się mnie nie zapytał co o tym sądzę, bo bym odpowiedział NIE!

 • Heniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 10:40 ~Heniek

  A co z Podkarpaciem? My też chcemy być przyłączeni do Warszawy.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 10:33 ~piotr

  all~all

  Pytanie wszyscy mieli zadane podczas wyborów, mamy demokrację taką jaką wybrały te osoby które nie głosowały. Może chociaż nauczymy się chodzić na wybory, jeśli nie będzie za późno.


  Kiedy w końcu skończycie z tym argumentem? Większość osób zagłosowało na tzw. pis light, a się okazało, mamy hardcore pis, który załatwił trybunał i chce teraz załatwić Warszawę. Gdzieś jest granicą i właśnie pis ją przekroczył

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »