Informacje

12.10.2014 20:10 "Projekt Matzeva"

"Projekt Matzeva". Ruszyła akcja zbierania żydowskich nagrobków

SERWISY:

- W Warszawie rozpoczęła się społeczna akcja wydobywania macew - żydowskich nagrobków, które w latach 50. wykorzystano do budowy parku im. Jana Szypowskiego "Leśnika". Wydobyte macewy, po ich zdokumentowaniu, trafią na żydowski cmentarz na stołecznym Bródnie.

- Widok nagrobków, które tkwiły w parku oddalonym zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum Warszawy, był przerażający. Szczególnie raziło bezpośrednie sąsiedztwo nagrobków z placem zabaw. Mieszkańcy pobliskich osiedli, którzy wiedzieli skąd pochodzą kamienie użyte do budowy tego parku, od lat chcieli, by przywrócić je na cmentarz - podkreśla Jonny Daniels, prezes Fundacji "From The Depths", której celem jest budowanie wspólnej przyszłości między Polakami i Żydami.

"Projekt Matzeva"

Pochodzący z tradycyjnej rodziny żydowskiej Daniels jest pomysłodawcą i organizatorem "Projektu Matzeva", którego celem jest przywrócenie pamięci o cmentarzach żydowskich w całej Polsce. Kluczowym zadaniem projektu jest znalezienie macew, których używano do budowy po drugiej wojnie światowej. Zgodnie z projektem, w najbliższych tygodniach ma zostać wydobytych kilka tysięcy potłuczonych żydowskich nagrobków, użytych do budowy parku "Leśnika" na warszawskiej Pradze. W latach 50. nagrobki te wykorzystano do budowy pergoli, murków oraz krawężników.

- Przy współpracy z lokalnymi mieszkańcami oraz władzami miasta przywracamy zmarłym ich imiona oraz szacunek. To są właściwe działania, które powinniśmy podejmować, budując nasze relacje oparte na szacunku dla wzajemnej kultury historii oraz religii – podkreślił Daniels.

Wydobyte macewy - jak poinformowała koordynatorka przedsięwzięcia Lena Klaudel - trafią na cmentarz żydowski na Bródnie. Powstała w 1780 r. nekropolia służyła początkowo jako miejsce pochówku ubogich Żydów. Podczas wojny cmentarz został niemal doszczętnie zdewastowany przez Niemców. Dopiero w latach 80. nekropolią zajęła się Fundacja Rodziny Nissenbaumów, która ogrodziła cmentarz żelaznym parkanem. Z ok. 300 tys. pochowanych tam do 1939 r. osób, do naszych czasów zachowało się ok. 3 tys. ich nagrobków.

Wykorzystywane jako materiał budowlany

- Będziemy dokumentować wydobyte macewy, na których zachowały się inskrypcje, a po digitalizacji udostępniać je w bazie danych w internecie - dodała Klaudel.

Przypomniała też, że macewy były wykorzystane w Warszawie jako materiał budowlany do umocnień dróg, brzegów Wisły, budowy lotniska. - Również do budowy warszawskiego ZOO. Te macewy także postaramy się przewieźć na cmentarz żydowski na Bródnie - mówiła Klaudel.

Zwróciła uwagę, że problem użycia macew jako materiału budowlanego dotyczy całej Polski.

- Można je znaleźć w dużych miastach, mniejszych miejscowościach i małych wsiach. W ponad 1,2 tys. miejscowościach, wszędzie gdzie kiedyś znajdował się żydowski cmentarz, a dziś nie ma nagrobków, wystarczy tylko poszukać i popytać lokalnych mieszkańców, aby natrafić na miejsca wykorzystania macew jako materiału budowlanego - oceniła Klaudel.

Partnerami "Projektu Matzeva" są Żydowski Instytut Historyczny oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. W zakresie konsultacji merytorycznej projekt wspiera Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2012 roku macewy, wydobyte z dna Wisły, trafiły na żydowski cmentarz na Bródnie.

PAP/lata/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2014 10:54 ~sara

  Bravo!!!juz nie moga sie doczekac projektu odzyskiwania wszystkich naszych zydowskich skraby w Polin.Tyle pieknych kamienic jest teraz w polskich rekach.Juz niedlugo.Mamy nadzieje ze tez w tym pomozecie Polacy.
  shalom

 • troll ejbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 20:05 troll ejbus

  Cogito~Cogito

  Pomysł dobry. Ale dlaczego nie piszemy słowa "macewa" po polsku?

  Uwazam, ze Matzeva jest lepsze. Z tego slowa mozna wiecej wyczytac. Znam jezyk hebrajski.

 • macewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 15:39 ~macewa

  Cogito, jak nie jak tak. Np. w ostatnim zdaniu. ;-))) "W 2012 roku macewy, wydobyte z dna Wisły, trafiły na żydowski cmentarz na Bródnie."

 • Prawobrzeżny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 15:16 ~Prawobrzeżny

  Popieram apel o polskie brzmienie "macewy". Poza tym ten park nie jest na Pradze tylko na Grochowie (tradycyjnie nazewnictwo osiedli) lub Gocławku (bardziej współcześnie).

 • Cogito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 11:15 ~Cogito

  Pomysł dobry. Ale dlaczego nie piszemy słowa "macewa" po polsku?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »