Informacje

27.05.2015 17:33 MHP ma powstać na terenie cytadeli

Program rządowy dla Muzeum Historii Polski. Otwarcie planowane na 2018 r.

SERWISY:

Wszystko wskazuje na to, że Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej uda się otworzyć na 11 listopada 2018 r. – oceniła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Koszt realizacji muzeum to 310 mln zł.

Na środowym posiedzeniu sprawą budowy placówki zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się jednak m.in. finansowanie tego projektu.

Setna rocznica odzyskania niepodległości

Minister kultury przypomniała w środę, że w marcu br. premier Ewa Kopacz zdecydowała o usytuowaniu gmachu MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej. Kopacz podjęła też decyzję, że jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa. MHP ma zostać otwarte w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Pani premier uznała, że - aby być wiarygodnym - trzeba stworzyć taką sytuację prawno-finansową tej inwestycji, by nie było wątpliwości, że ona dojdzie do skutku – zauważyła Omilanowska. - Dostałam polecenie od pani premier, aby przygotować Wieloletni Program Rządowy, przewidujący etapy, harmonogram i kosztorys, założenia i cele (…) tego programu - poinformowała. WPR ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

Przyznała, że zadanie nie jest łatwe, bo Wieloletnie Programy Rządowe zwykle są przygotowywane około roku. MKiDN otrzymało na wykonanie tego zadania trzy miesiące. W tej chwili – jak zauważyła Omilanowska - od dwóch tygodni trwają obligatoryjne konsultacje ws. projektu WPR.

- Wszystko jednak wskazuje na to, że muzeum uda się otworzyć na 11 listopada 2018 r. – mówiła Omilanowska.

Za ponad 300 mln zł

Projekt WPR zakłada, że kwota główna realizacji MHP to 310 mln zł – uwzględnia ona budowę gmachu, ale też koszty montażu i realizacji wystawy stałej.

Dyrektor MHP Robert Kostro przyznał, że bardzo długo bronił lokalizacji nad Trasą Łazienkowską. Jak zauważył, wcześniej pojawiały się już inne pomysły dotyczące zmiany lokalizacji MHP, ale często były one formułowane bez konkretnych propozycji finansowych. - Poważna inwestycja wymaga przede wszystkim pieniędzy (…). To właśnie zapewnia propozycja premier Ewy Kopacz – podkreślił.

Cytadela Muzeów

Gmach MHP ma powstać na terenie Cytadeli Warszawskiej, w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski ma zająć główne miejsce w kompleksie. W efekcie ma powstać w Warszawie nowe miejsce poświęcone polskiej historii i kulturze - Cytadela Muzeów.

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. W kwietniu br. MHP zorganizowało "Smoleńskie portrety" – wystawę w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cisiklon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 20:00 cisiklon

  Ile jeszcze muzeów wybydują w tym BIEDNYM KRAJU. Ostatnim powinno być muzeum GŁODUJĄCYCH DZIECI XXI WIEKU.

 • INKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 19:53 ~INKA

  W Warszawie już nie ma Warszawiaków bo właśnie została zawłaszczona przez takich wsioków i lemingów, dlatego nie rozumiem tego oburzenia

 • korat75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 19:32 ~korat75

  Budowanie tego muzeum w miejscu kaźni Polaków to jakieś kuriozum.

 • piotr_bo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 18:23 piotr_bo

  dlatego Polacy nienawidzą Warszawy. Wszystko sobie zawłaszczą, wszystko musi być u nich. Poznań bardziej zasługuje na to muzeum bo tam powstała Polska, bo tam wybrano 100 lat temu jedyne wygrane powstanie... ale lepsze są warszawskie standardy, te przegrane i sprzedane

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »