Informacje

13.02.2019 15:08 darmowe żłobki, szczepienia i bezpieczne macierzyństwo

"Program jest gotowy do wdrożenia". Trzaskowski o wsparciu dla rodzin

SERWISY:

Miejski program "Warszawa dla najmłodszych" jest kompletny i gotowy do wdrażania - ogłosił w środę prezydent Rafał Trzaskowski. Jego filarami są darmowe żłobki, dofinansowanie szczepień dla maluchów i ciężarnych kobiet oraz pakiety związane z bezpiecznym macierzyństwem.

Program jest efektem jednej z pierwszych wyborczych obietnic Trzaskowskiego, którą ogłosił jeszcze w czasie prekampanii wyborczej i wielokrotnie później powtarzał. W środę prezydent sprecyzował część założeń programu i oznajmił, że jest on gotowy do wdrożenia.

"Absolutna rewolucja"

Prezydent przypomniał, że od września 2019 roku wszystkie miejsca w publicznych żłobkach i punktach dziennej opieki będą bezpłatne. Dodał też, że w tym roku powstanie tysiąc dodatkowych miejsc. Ratusz zamierza też wykupić około czterech tysięcy miejsc w standardzie miejskim w żłobkach prywatnych. Za nie rodzice również nie zapłacą. W kolejnych latach liczba takich miejsc ma być sukcesywnie zwiększana.

- W przeciągu pięciu lat kadencji chcemy dokonać tu absolutnej rewolucji. Chcemy, żeby tak zwane użłobkowienie czyli liczba dzieci, które korzystają ze żłobków była w Warszawie jak największa. Celujemy w standard jaki oferują najbardziej zaawansowane państwa w Europie, państwa skandynawskie -zapowiedział Trzaskowski. Jak podaje ratusz, w najbardziej użłobkowionych krajach 2/3 rodziców decyduje się na posłanie dziecka do żłobka. W stolicy odsetek ten wynosi 40 procent.

Obecnie w Warszawie jest 65 żłobków publicznych, 12 mini żłobków i 27 punktów dziennej opieki. W tym roku na ich utrzymanie ratusz wyda ponad 207 milionów złotych. Podczas ostatniej sesji Rady Warszawy, radni przyjęli poprawkę do budżetu, przyznając dodatkowe 36 milionów złotych na zapewnienie darmowych żłobków od września tego roku.

Jak czytamy w komunikacie ratusza, w ciągu pięciu lat liczba miejsc w żłobkach publicznych i prywatnych ma zostać zwiększona z około 16 tysięcy do 27. Żeby do tego doprowadzić muszą powstać kolejne placówki. Prezydent obiecuje, że do końca kadencji do użytku oddanych zostanie 36 nowych publicznych żłobków. Koszt ich budowy ma wynieść 306 milionów złotych.

Dodatkowo miasto chce wspomóc przedsiębiorców, którzy otwierają prywatne placówki. - Będziemy prowadzili program zachęt dla przedsiębiorców, by mogli inwestować i budować żłobki. Będziemy również zmieniali zasady najmu lokali, by łatwiej było podejmować to wyzwanie - zapowiedział Trzaskowski.

W wieloletniej prognozie finansowej miasta na utrzymanie i rozwój żłobków zarezerwowano blisko 1,6 miliarda złotych.

Darmowe szczepienia

Kolejnym elementem programu jest pakiet "Zdrowe dziecko". Obejmie on dofinansowanie dwóch typów szczepień.

Pierwsze z nich to szczepionka skojarzona „6w1”. Jej celem jest ochrona dziecka przed błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae typu B, polio oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jak wskazuje ratusz, zaleta szczepionek wieloskładnikowych jest to, że zmniejszają one liczbę wizyt w przychodni i wkłuć (z 17 do 8) koniecznych do przyjęcia wszystkich dawek szczepionek obowiązkowych.

Programem profilaktycznym objęte zostaną dzieci w pierwszym roku życia. Szczepienia mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku. Ratusz wybierze w drodze konkursu ofert przychodnie, w których będą one realizowane.

W tym roku miasto przeznaczy na ten cel ponad cztery miliony złotych. W całej kadencji w budżecie zarezerwowano na ten cel około 49 milionów.

Drugą szczepionka, którą dofinansuje ratusz jest ta przeciwko grypie. W ramach programu bezpłatnie będą z nich mogły skorzystać kobiety w ciąży i dzieci w wieku przedszkolnym (od roku do pięciu lat).

Szczepienia rozpoczną się we wrześniu 2019 roku. Zrealizują je przychodnie wybrane przez ratusz poprzez konkurs ofert.

Koszt tego programu szczepień szacowany jest na ponad milion złotych. Utrzymanie go przez najbliższe pięć lat ma w sumie kosztować około sześciu milionów.

Wsparcie dla przyszłych rodziców

Ostatnim filarem programu wspierania rodzin jest "bezpieczne macierzyństwo". Mieszkanki Warszawy będą mogły skorzystać między innymi z bezpłatnych zajęć w miejskich szkołach rodzenia. Rocznie korzysta z nich około 10 tysięcy par. "Oznacza to, że połowa porodów w Warszawie poprzedzonych jest udziałem rodziców w programie" - chwalą się urzędnicy.

W stolicy funkcjonują 63 bezpłatne szkoły rodzenia. Dofinansowanie zajęć ma w tym roku kosztować 4,5 miliona złotych. Urzędnicy zastrzegają, że obecna edycja programu kończy się w grudniu tego roku. Nowa wystartuje na początku przyszłego 2020 r.

Miasto zamierza nadal dofinansowywać zabiegi zapłodnienia in-vitro. W tym roku przeznaczy na ten cel ponad 10 milionów złotych. O dopłatę mogą starać się pary, które mieszkają w stolicy od ponad dwóch lat, a wiek kobiety nie wykracza poza przedział 25-40 lat. Program realizowany jest w sześciu specjalistycznych klinikach, które zostały wybrane w miejskim konkursie. Do końca obecnej kadencji zarezerwowano na ten cel blisko 55 milionów złotych.

W tegorocznym budżecie Warszawy przewidziane zostały też środki na utrzymanie wysokich standardów w szpitalach pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych. Jak zapowiada ratusz, w 2019 r. zostaną one przekazane na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Urzędnicy przypominają też, że dotychczas rozbudowane zostały trzy szpitale ginekologiczno-położnicze (Szpital Inflancka, Szpital Św. Rodziny i Centrum Medyczne Żelazna) i Warszawski Szpital dla Dzieci. Dodatkowo Oddział Patologii Noworodka i Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Bielańskim oraz Oddział Neonatologiczny w Szpitalu Praskim przeszły modernizację.

Zebraliśmy niektóre z dotychczasowych wypowiedzi prezydenta o darmowych żłobkach:

kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 15:54 ~Konrad

  AAAA może by tak dodać naukę kodeksu rowerowego????!!!!!dla przedszkolaków.Czego Jaś w młodości się nauczy, tego jako dorosły Jan, rowerzysta,będzie może przestrzegał!!!!Panie Trzaskowski,pomyśl pan o tym. To prośba od rowerzysty.

 • Aae

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 13:55 ~Aae

  MMK przeżyłam dokładnie to samo, proszę się trzymać! Proponuję próbować w przedszkolach publicznych w Śródmieściu, nam tylko tu się udało. A sprawiedliwości nigdy nie będzie Drodzy Państwo, jeśli nie zaczniemy od samych siebie i od własnej uczciwości. Ile matek "fikcyjnie" wychowuje samotnie dzieci i z tego tytułu ma różne zasiłki od Państwa oraz dodatkowe punkty przy rekrutacji do państwowych placówek?

 • MMK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 13:20 ~MMK

  Ja czekam na spełnienie obietnicy, że żłobki będą dla wszystkich dzieci!!! Moje dziecko zapisałam do żłobka jak miało tydzień, było 496 w kolejce oczekujących. Minęło 1,5 roku i moje dziecko jest... 294 w kolejce oczekujących!!! Być może dostanie się do publicznego żłobka, jak będzie już w wieku przedszkolnym... Oczywiście do przedszkola publicznego pewnie też się nie dostaniemy... Płacę 1600 zł miesięcznie za żłobek prywatny (1300 zł + opłata za pieluchy i wyżywienie). Dodam że oboje z mężem pracujemym, jesteśmy małżeństwem, odprowadzamy podatki w Warszawie odkąd pracujemy (od ok. 2011 r.). Na bon żłobkowy też się nie łapiemy, bo przekraczamy kryterium dochodowe o kilkadziesiąt złotych. Na pewno pojawią się komentarze "jak zarabiasz tyle to cię stać na płacenie za prywatny żłobek lemingu". Otóż drodzy państwo zamiast siedzieć w domu i występować po zasiłki uczciwie wróciłam do pracy, rozstaję się z dzieckiem na 8-9h dziennie i pracuję, żebym nie wypadła z rynku i miała jakąś emeryturę na starość (chociaż minimalne 1000 zł). I gdzie tu sprawiedliwość i promowanie pracujących i odprowadzających podatki ludzi???

 • Irina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 11:45 ~Irina


  Lemng~Lemng

  Pan Rafał to fantastyczny prezydent. Spełnia obietnice wyborcze i troszczy się o mieszkańców. Rozwiązuje ich bieżące problemy.

  Dobrze, że ten z Opola poszedł w odstawkę.
  Dzik~Dzik

  Ten z Opola nawet nie potrafił poprawnie wymówić nazwiska swojego konkurenta.


  Nie ważne czy z Opola, czy z Krakowa. Ważne, żeby obietnice spełniał.

 • karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 11:32 ~karolina

  a co ze szkołą na Odolanach na Karlińskiego???? Na obietnicach się skończyło a prace nawet nie ruszyły! Szkoła miała być gotowa już w tym roku a tymczasem nie będzie pewnie w 2020 a nie wiadomo czy będzie w 2021!!

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 10:21 ~Anna


  Anna~Anna

  dla mnie to jest kłamstwo wyborcze. miały być darmowe żłobki dla wszystkich dzieci, tym które nie dostaną sie do publicznych obiecywano dofinansowanie do prywatnych. I nic z tych obietnic nie ma. Kto sie dostał do publicznego płacił i tak tylko kilka złotych. wielka ściema
  u9x7py~u9x7py

  A co? Wszyscy rodzice tacy biedni? Dlaczego z naszych podatków mamy finansować rodziców. To już nie ma w tym mieście innych potrzr? Nie ma na chodniki, na remonty ulic, na budowę nowych ulic, na kanalizacje, ścieżki rowerowe. Czy tylko mieszkają tu rodziny z malymi dziećmi. A może też emeryci, którzy z niskich emerytów mają dopłacać po to, by owi rodzice mieli na wakacje na Kanarach?


  a kto powiedział że ma nie być remontów ulic, chodników itp.? Darmowe żłobki to była jedna ze sztandarowych obietnic T. Była bo nie będzie, wiadomo że przed wyborami powie się wszystko byle wygrać a potem odwraca się kota ogonem. Żłobki publiczne powinny być dla wszystkich a nie dla garstki dzieci. Teraz to faktycznie będzie więcej rodzin stać na te twoje Kanary skoru już w publicznym nie muszą płacić nawet tych paru "groszy" i bedą się cieszyć z zapewnionej opieki.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 09:26 ~Gość

  Co z tego, że żłobki będą darmowe, skoro obecnie istniejące nie pokrywają nawet połowy zapotrzebowania.
  Teraz doszło już do takiego kuriozum że dziecko zapisuje się do żłobka "5 min po narodzinach" a i tak ma niewielkie szanse aby się dostało. I co wtedy mają zrobić rodzice????

  Panie Trzaskowski, proszę spełnić i tą obietnicę, o budowie nowych. My rodzice na to czekamy !!!

 • Kiedyś z Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 08:28 ~Kiedyś z Bielan

  Wesoły~Wesoły

  „Rafał @trzaskowski_ rozpoczyna wdrożenie programu żłobkowego (od 2019 wszystkie miały być bezpłatne dla każdego prywatnie lub publicznie) od:

  -zatrudnienia kolejnego wicedyrektora od systemu żłobków ‼️
  -podniesienia o 67% opłaty wyżywieniowej w żłobkach publicznych‼️(z maksymalnie 5,96 zł dziennie do 10,00 zł dziennie)
  -wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości 66 zł za nieusprawiedliwioną nieobecność dziecka w przedszkolu

  Tak wygląda PO w praktyce, miało być bezpłatnie i dla wszystkich. Jedynce co się zgadza to „wszyscy”, tylko że wszystkich obejmą podwyżki.

  Ciągle czekamy na projekty uchwał gwarantujące bezpłatne miejsce w żłobku publicznym lub prywatnym zgodnie ze złożonymi obietnicami i komunikatami podawanymi na stronach miasta. Jedyne projekty uchwał dotyczące żłobków to te, które podałem…” – napisał Sebastian Kaleta na swoim fanpage’u po tym jak dostał pismo z uchwałami od Miasta Stołecznego Warszawy.  W projekcie jest też utrudnienie dla opiekunów osób niepełnosprawnych (punkty) z tego, co pamiętam.
  Ale wyborcy i tak się ucieszą, jak z prototypowych tramwajów.

 • Dzik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2019 00:02 ~Dzik

  Lemng~Lemng

  Pan Rafał to fantastyczny prezydent. Spełnia obietnice wyborcze i troszczy się o mieszkańców. Rozwiązuje ich bieżące problemy.

  Dobrze, że ten z Opola poszedł w odstawkę.

  Ten z Opola nawet nie potrafił poprawnie wymówić nazwiska swojego konkurenta.

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2019 23:37 ~Wesoły

  „Rafał @trzaskowski_ rozpoczyna wdrożenie programu żłobkowego (od 2019 wszystkie miały być bezpłatne dla każdego prywatnie lub publicznie) od:

  -zatrudnienia kolejnego wicedyrektora od systemu żłobków ‼️
  -podniesienia o 67% opłaty wyżywieniowej w żłobkach publicznych‼️(z maksymalnie 5,96 zł dziennie do 10,00 zł dziennie)
  -wprowadzenie dodatkowej opłaty w wysokości 66 zł za nieusprawiedliwioną nieobecność dziecka w przedszkolu

  Tak wygląda PO w praktyce, miało być bezpłatnie i dla wszystkich. Jedynce co się zgadza to „wszyscy”, tylko że wszystkich obejmą podwyżki.

  Ciągle czekamy na projekty uchwał gwarantujące bezpłatne miejsce w żłobku publicznym lub prywatnym zgodnie ze złożonymi obietnicami i komunikatami podawanymi na stronach miasta. Jedyne projekty uchwał dotyczące żłobków to te, które podałem…” – napisał Sebastian Kaleta na swoim fanpage’u po tym jak dostał pismo z uchwałami od Miasta Stołecznego Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »