Informacje

12.09.2012 17:03 sąd ogłosił wyrok

Proces "Pruszkowa": "Słowik" i "Bolo" niewinni. "Parasol" - 1,5 roku

SERWISY:

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił kilkunastu członków gangu pruszkowskiego. Wyroki uniewinniające usłyszeli m.in. Andrzej Z. ps. "Słowik", i Zygmunt R. ps. "Bolo". Janusz P. ps. "Parasol" - usłyszał wyrok roku więzienia, a od części zarzutów również został uniewinniony. Najwyższy wyrok - 8 lat więzienia - usłyszał Marcin B. ps. "Bryndziak".

W sprawie było blisko 40 oskarżonych. Proces trwał ponad sześć lat.

Sąd wymierzył kary od ośmiu lat więzienia do roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Dawni szefowie "Pruszkowa" z lat 90. - Janusz P., ps. Parasol, Andrzej Z., ps. Słowik i Zygmunt R., ps. Bolo - już wcześniej byli skazani prawomocnie w oddzielnym procesie za kierowanie gangiem.

Najwyższy wyrok - ośmiu lat więzienia usłyszał Marcin B., pseud. Bryndziak. Dwóch kolejnych usłyszało wyroki pięciu lat więzienia, jeden - czterech i pół roku, dwóch - trzy i pół roku. Ośmiu oskarżonym wymierzono kary po dwa lata więzienia.

Nie trafią do więzienia

Spośród ponad 20 skazanych część nie trafi w tej sprawie do więzienia, innym do odbycia pozostało kilka miesięcy kary, gdyż na jej poczet zaliczono czas aresztu. Wobec jednego oskarżonego postępowanie umorzono, jeden otrzymał wyrok w zawieszeniu.

Oskarżeni odpowiadają za przestępstwa z lat 1995-2003, m.in. wymuszenia rozbójnicze, napady, porwania, pobicia, kradzieże aut, oszustwa, handel bronią i narkotykami. Część podsądnych ma też zarzuty handlu bronią i narkotykami oraz podżegania do morderstwa.

Do 15 lat

W 2005 r. prokuratura oskarżyła w sumie 58 gangsterów. 17 z nich, którym zarzucono mniej groźne przestępstwa, zgodziło się na karę bez procesu. Skazano ich na kary od 5 lat więzienia do grzywien.

Dla zasiadający w środę na ławie oskarżonych prokuratura zażądała kar od 15 lat więzienia do roku w zawieszeniu. Obrona podważaa prawdomówność świadków koronnych i chciała właśnie uniewinnień.

Na publikacji orzeczenia stawiło się lub zostało dowiezionych z aresztów kilkunastu oskarżonych, w tym dawni szefowie grupy. Obecnych było też kilkunastu adwokatów oraz prokurator.

Pogrążeni przez dawnych kompanów

Mowy końcowe w tym trwającym od kwietnia 2006 r. jednym z największych procesów gangów w Polsce zaczęły się w maju br. Oskarżenie opiera się na zeznaniach świadków koronnych, czyli skruszonych przestępców, którzy w zamian za zeznania obciążające kompanów mogą uniknąć kary, m.in. Jarosława S., pseud. Masa, i Jacka R., pseud. Sankul.

Prokurator Waldemar Tyl z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wniósł o wyroki skazujące wobec podsądnych. Co do jednego oskarżonego padł wniosek o umorzenie sprawy z powodu przedawnienia. Prokurator powołał się m.in. na zeznania świadków koronnych, których uznał za wiarygodnych.

Kwestionują zeznania świadków koronnych

Obrona kwestionowała prawdomówność świadków koronnych oraz sugeruje wcześniejsze ich przygotowanie do zeznań. Wskazywała też na sprzeczność ich słów z zeznaniami pokrzywdzonych. Dlatego kolejni adwokaci wnosili o uniewinnienie ich klientów.

Np. mec. Ryszard Berus przypomniał, że gdy w połowie lat 90. do polskiego prawa wprowadzano świadka koronnego, MSW zapewniało, że zeznania "skruszonego" nie mogą być jedynym dowodem w danej sprawie. Adwokat podkreślił, że do dziś trwają jednak procesy odszkodowawcze m.in. policjantów pomówionych przez "koronnych", a uniewinnianych potem przez sądy. - To wskazuje na niedoskonałość tej instytucji - dodał mec. Berus. Jego zdaniem prokuratura "nie kontroluje, jak świadek jest przygotowywany do zeznań".

Z kolei mec. Anna Leśniewska podkreślała, że jeden ze świadków koronnych, pytany o zawód, odpowiedział sądowi: "Świadek koronny".

Gdy proces ruszał w 2006 r., "Parasol" mówił, że "akt oskarżenia oparty jest na kłamstwach bandziora i złodzieja" Jacka R. "Jego motywacją było to, by nie siedzieć w więzieniu, lecz wykupić się w prokuraturze, obciążając tzw. szefów +Pruszkowa+" - powiedział gangster.

Kary za założenie gangu i kierowanie nim w mocy

W 2008 r. sąd uchylił areszty oskarżonym (kilku z nich jest aresztowanych do innych spraw). Sąd uznał, że nie istnieje obawa matactwa, gdyż większość zarzutów dotyczy lat 90., a oparte są one na zeznaniach świadków koronnych pozostających pod opieką CBŚ. Sąd podkreślał też długotrwałość aresztów. Dziś wobec podsądnych są stosowane kaucje, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju.

Już w 2005 r. Sąd Najwyższy utrzymał kary wobec pięciu dawnych szefów gangu pruszkowskiego z lat 1990-2000 - za założenie gangu i kierowanie nim. Mirosław D., "Malizna", został skazany na 7 lat i 3 miesiące więzienia; "Bolo", Ryszard Sz., "Kajtek" i "Parasol" - po 7 lat; Leszek D., "Wańka" (brat Mirosława) - na 6 lat i 6 miesięcy.

Kary te wymierzył w 2003 r. Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd uznał za bezsporne, że gang pruszkowski istniał i że ta piątka nim kierowała. Główne uderzenie organów ścigania w grupę pruszkowską nastąpiło w 2000 r. Akcja zaowocowała też medialnymi doniesieniami o związkach gangsterów z politykami i biznesmenami. Kontakty z gangsterami mieli mieć m.in. b. senator Aleksander Gawronik, b. poseł AWS Marek Kolasiński, b. wicepremier i poseł SLD Ireneusz Sekuła oraz b. minister sportu Jacek Dębski.

mn/adso/bgr/kdj//tvn24.pl/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asdf123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 16:27 ~asdf123

  Prawy~Prawy

  Wymiar sprawiedliwości nie działa :| Na co może liczyć normalny obywatel w tym kraju?

  na to ze dostanie mandat za byle gowno?:)

 • Prawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 14:01 ~Prawy

  Wymiar sprawiedliwości nie działa :| Na co może liczyć normalny obywatel w tym kraju?

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 13:53 ~adam

  kpina!!! co za dno sie z tego kraju robi....

  trzeba sie pakowac i uciekac bo sie zaczynam wstydzic ze jestem polakiem......

 • ANTYKLER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 12:29 ~ANTYKLER

  Teraz jeszcze pewnie wyrwą niezłe odszkodowanie od państwa za niesłuszne aresztowanie!!!!!!!! Niestety kolejna kompromitacja wymiaru sprawiedliwości!!!! A ty biedny szary człowieczku płać i płacz....obłęd...echhh

 • Clint

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 11:36 ~Clint

  Wszyscy krytykują wyrok, a jak popatrzeć na sondaże, to partia, którą wybraliście i która zawsze walczyła o "prawa obywatela" jest nadal liderem wszystkich rankingów.
  I to pomimo tego, że w więzieniach zdobywa do 84% poparcia.
  Jak wam kogoś z rodziny porwą i będą obcinać palce by wymusić okup, zamordują lub zgwałcą, pobiją lub okaleczą, to może wtedy zaczniecie myśleć.

 • gando

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 10:46 ~gando

  JUZ WIEM NIE MA CO ZAKLADAM GANG OCHOCKI,

 • morda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 10:45 ~morda

  uprising~uprising

  Po co łapać, skoro sądy wypuszczają?  dokładnie szkoda czasu i zdrowia chłopaków z CBŚ

 • tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 10:42 ~tak

  Gdzie jest sprawiedliwosc w tej Polsce !? kompletna kompromitacja Prokuratury. Jeszcze troche i bedzie u nas jak w Meksyku.

 • ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 10:38 ~ada

  Teraz drobni złodzieje, sprzedawcy narkótyków i inni z marginesu społecznego zacierają ręcę!

  Znów kompromitacja polskiego wymiaru sprawiedliwośći. W jakim ja kraju żyję?!

 • uprising

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2012 10:07 ~uprising

  Po co łapać, skoro sądy wypuszczają?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »