Informacje

15.11.2017 08:23 a miało być nowocześnie

Problemy z systemem ewidencji pojazdów. "Działa w 30-40 procentach"

SERWISY:


Miało być nowocześnie, a wrócił XX wiek. Urzędnicy wpisują dane ręcznie, mieszkańcy są odprawiani z kwitkiem. To efekt wprowadzenia nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). W wydziałach komunikacji system działa w kratkę. Urzędnicy apelują: kto chce załatwić sprawę z rejestracją auta, na razie niech zostanie w domu. Sprawie przyglądał się Łukasz Wieczorek z programu "Polska i Świat".

- Jak zwykle, nic nie jest przygotowane – rozkłada ręce pan Leszek, który chciał przerejestrować pojazd w urzędzie na Mokotowie. Od urzędników usłyszał, że ma "się dowiadywać" co dalej. Nie jest to odosobniony problem. W ostatnich dniach wiele zwykłych wpisów do dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu kończyło się porażką. Po wprowadzaniu danych na komputerach urzędników pojawiają się błędy, dlatego urzędnicy, zamiast wpisywać dane do komputerów, musieli robić to ręcznie - długopisem.

"30-40 procent wydolności"

Urzędnicy są bezradni. Za wszystko odpowiada bowiem nowy system, na który oni nie mają żadnego wpływu. - Według naszych ocen szacunkowych, on działa w 30-40 procentach wydolności - twierdzi Agnieszka Wrońska z urzędu dzielnicy Mokotów.

Rejestracja niektórych samochodów i wymiana dokumentów są utrudnione na terenie całego kraju.

- Z ponad stu kilkudziesięciu osób, które zgłosiły się dzisiaj do nas i chciały te właśnie sprawy załatwić, mogliśmy obsłużyć tylko nieco ponad 20 - przyznaje Urszula Mirończuk z urząd miasta w Białymstoku.

Natomiast Bożena Taudul, kierowniczka referatu komunikacji urzędu miasta ze Szczecina dodała, że rejestracja, która normalnie zajmuje około 20-30 minut, tym razem zabierała trzy godziny.

"Mandat, laweta, kary finansowe"

Niewydolność systemu to problem dla przedsiębiorców. Krzysztof Zagrzejewski, przedstawiciel handlowy firmy leasingowej, który rozmawiał z reporterem TVN24. Mężczyzna planował zarejestrować 30 samochodów. Niestety, udało się tylko z pięcioma. Jak zauważył, policjant albo kontroler Inspektoratu Transportu Drogowego nie będą dociekali, kto zawinił.

- Ich nie interesuje, że urząd miał problem i nie mógł złożyć wniosku, bo - według przepisów - auto nie może się poruszać. No i jest mandat, albo laweta, albo kary finansowe. I to jest duży problem - podkreśla Zagrzejewski.

Ministerstwo przeprasza

Ministerstwo Cyfryzacji ma jego świadomość i przeprasza. - Tych państwa, których spotkały gdzieś perturbacje, mogę gorąco przeprosić – mówi Karol Manys, rzecznik resortu.

I przekonuje, że problemy są przejściowe. - Przy wdrożeniu systemu zawsze następują pewne przejściowe problemy, które się obserwuje w okresie stabilizacji i robi się wszystko, żeby je na bieżąco eliminować. Tak też się dzieje w tym przypadku - zapewnia Manys.

Okazuje się, że Ministerstwo Cyfryzacji w przeciwieństwie do obywateli, nie jest zaskoczone zaistniałą sytuacją. - Ależ my przewidywaliśmy tę sytuację. Przypominam, że my wdrażamy tylko pewien etap systemu CEPiK w tej nowej, drugiej wersji. Pierwotne plany przewidywały, że system CEPiK zostanie wprowadzony w całości - przedstawiciel ministerstwa.

CZYTAJ TAKŻE: 1,4 tysiąca stacji kontroli wciąż niepodłączonych do CEPiK-u 2.0

Łukasz Wieczorek /mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2017 13:22 ~Michał

  System działa w 30% a moja żona jest w 40% w ciąży.

 • kciN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2017 12:11 ~kciN

  wroclove~wroclove

  Pewnie jest to samo co z systemem do wyborow ktory sie zalamal w dniu ... wyborow :oo postawiony najtanszym kosztem na darmowej bazie danych ktora nie daje rady i oto efekt. Zaraz pojdzie kolejne XX milionow na modernizacje a tego kto wybral przetarg i odebral ten zubozony i niesprawny system nikt do odpowiedzialnosci nie pociagnie??? Prosze o interwencje CBA


  Problemem jest nie tyle koszt bazy danych, co koszt serwerów. I nie tyle koszt, co jakość ;-)
  Oraz jakość implementacji. Można zrobić klaster (grupę baz danych na kilku serwerach, żeby dzieliły się obciążeniem i nawet duplikowały dane na wypadek awarii. I znowu: może firma nie umiała, a może nawet jakby umiała, nie byłoby na czym tego postawić...

 • DobraRada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2017 11:54 ~DobraRada

  Xavery~Xavery

  Dziwne, miało wystarczyć nie kraść i miały się znaleźć pieniądze na wszystko a zwłaszcza na porządne (czyt. nie "dziadowskie") przetargi.
  Jak to jest lemingi pisowskie? Pewnie Tusk, totalna opozycja, ulica, zagranica itepe, itede...

  Spójrz lustro i nie sądź innych swoją miarą, lemingu. Jak myślisz, że posprzątanie g. po PO krótko potrwa... to spytaj swojego psychiatrę jak długo jeszcze będzie trwała twoja terapia. Ciężkie przypadki naprawia się latami.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2017 09:42 ~Xavery

  Dziwne, miało wystarczyć nie kraść i miały się znaleźć pieniądze na wszystko a zwłaszcza na porządne (czyt. nie "dziadowskie") przetargi.
  Jak to jest lemingi pisowskie? Pewnie Tusk, totalna opozycja, ulica, zagranica itepe, itede...

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 17:43 ~Radek

  "I przekonuje, że problemy są przejściowe. - Przy wdrożeniu systemu zawsze następują pewne przejściowe problemy, które się obserwuje w okresie stabilizacji i robi się wszystko, żeby je na bieżąco eliminować. Tak też się dzieje w tym przypadku - zapewnia Manys."

  Dlatego robi się testy systemu przed wdrożeniem, a nie brać za dobrą monetę, że dostawca powiedział - "U mnie działa"

 • wroclove

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 15:32 ~wroclove

  Pewnie jest to samo co z systemem do wyborow ktory sie zalamal w dniu ... wyborow :oo postawiony najtanszym kosztem na darmowej bazie danych ktora nie daje rady i oto efekt. Zaraz pojdzie kolejne XX milionow na modernizacje a tego kto wybral przetarg i odebral ten zubozony i niesprawny system nikt do odpowiedzialnosci nie pociagnie??? Prosze o interwencje CBA

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 14:24 ~Wprost

  DPiMDPiM

  Tak będzie i z wyborami.
  Tyle że jakie to ma znaczenie?
  PiS wpisze tyle ile trzeba.

  Na razie to PO miało kłopoty z liczeniem, nie pamiętasz? A wybory samorządowe w 2014? Liczone tydzień, z wieloma awariami, zliczające nieistniejących kandydatów, z nagłymi wzrostami popularności partii (jakieś rekordy w SLD :D) itp. itd.

 • Kasjer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 14:20 ~Kasjer

  warszawiak~warszawiak

  Jeśli skacze się na pusty łeb do pustego basenu, to są właśnie takie skutki! Kupą , mości panowie i panie, to już nie te czasy! Tylko dlaczego znowu za nieuctwo i kretynizm PiS-u płaci słono Obywatel?!!!!!

  A za nieuctwo i kretynizm PO to obywatele nie płacili?

 • makler567

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 14:00 ~makler567

  A może tvn zainteresuje się sprawnością systemu celnego. Nikt nie mówi że exporty stoja ze wzgledu na całkowitą niewydolność systemu obsługi celnej Platformy Usług Słuzby Celnej. Kupiono program do obsługi celnej, wdrażają go już chyba rok , a dalej jest całkowicie niewydolny. Nie interesuje nikogo , że samochody i towary stają bardzo długo na odprawach celnych exportowych, wszyscy tracą czas i pieniądze. Zganiaja na przedsiębiorców .

 • DPiM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2017 13:38 DPiM

  Tak będzie i z wyborami.
  Tyle że jakie to ma znaczenie?
  PiS wpisze tyle ile trzeba.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »